توسعه متوازن شهري، حلقه ي گمشده ي زيراب /به قلم سعید قلی نژاد/

پرینت
توسعه متوازن شهري ، حلقه ي گمشده ي زيراب /به قلم سعید قلی نژاد/

مهاجرت از روستاها به شهر ، در اكثر نقاط جهان و در بيشتر زمانها معمول بوده است. دلايل زيادي بر اين مهاجرت ها تاثير دارد ولي آنچه در همه ي كوچ ها و هجرت ها از روستاها به شهر ها ، مشترك است ، استفاده از امكانات شهري و برخورداري از رفاه اجتماعي موجود در شهرهاست.

شهر در معناي عرفي و معمول آن به جايي اطلاق مي شود كه اهالي و ساكنين آن با توجه به عوارض و هزينه اي كه پرداخت مي كنند از امكانات رفاهي و زيرساختهاي مناسبي استفاده نمايند.

البته در همه ي شهرها بعضي نقاط به دليل موقعيت جغرافيايي خاص و دارا بودن شرايط ويژه ، از امكانات بهتر و بيشتري بهره مند هستند. شرايطي مانند آب و هوا ، موقعيت اقتصادي و تجاري ، ويژه گيهاي فرهنگي و ….. در اين بهره منديها تاثيرگذار هستند. ولي اين موضوع نبايد بهانه و دست آويزي گردد تا با تجميع همه ي امكانات و خدمات شهري در نقطه اي خاص ، ديگر مناطق فراموش شوند و فاصله و امكان استفاده از رفاه شهروندي بين اهالي زياد گردد.

زيراب طي ساليان گذشته به اين مشكل گرفتار شده است.

عبور جاده ترانزيتي از وسط شهر كه بايد به كمك شهر مي |آمد و همه ي اهالي را منتفع مي كرد تبديل به محلي براي تجميع امكانات ، ادارات و ارائه خدمات شهري شده ، به اين صورت كه اگر قرار است اتفاقي درچهره ي شهر بيفتد در حاشيه ي اين محور رخ مي دهد . اكثر ادارات و ارگانها در طول اين جاده بنا شده است و گويي محله هاي ديگر زيراب ، فقط بايد نظاره گر پيشرفت و زيبا سازي در حاشيه ي جاده اصلي باشند.

محله هاي مختلف زيراب در برخي نقاط از نظر معماري و شهرسازي هنوز در دهه هاي گذشته باقي مانده اند. كوچه هاي تنگ و نامناسب ، خيابانهايي كه بدون پياده رو هاي مناسب ، سالهاست منتظر آسفالت و ترميم هستند ، بافتهاي فرسوده هاي كه اراده و انگيزه اي براي احياءو بازسازي آن وجود تدارد ، عدم اجراي طرح جامع شهري تا اهالي بتوانند از املاك موجو استفاده ي بهينه ببرند و ….. از جمله مشكلاتي است كه باعث بوجود آمدن توسعه نامتوازن در زيراب گرديد ، بصورتي كه با طي مسافتي كمتر از دويست متر از ميدان اصلي به سمت داخل شهر ، وضعيت نابه ساماني از شهر سازي را شاهد هستيم.

براي اين منظور برخي شهرها ، برنامهه اي مناسبي را اجرا كردندمب با استفاده از تجربه هاي موفق آنان مي توان چهره ي نو و شادابي را به محله هاي قديمي شهرداد.

به عنوان مثال مي توان برخي از ادارات را به قسمتهاي مختلف شهر منتقل كرد. در اين صورت لزوم برقراري خطوط جديد تاكسي بوجود مي آيد. راههاي دسترسي مناسب سازي مي شود. نوسازي در چهره ي شهر ايجاد مي شودودهها فايده ي ديگر كه شهروندان از آنها منتفع خواهند شد.

به خصوص حال كه زيراب به بخش تبديل شده است و نياز داريم تا نمايندگي ادارات مورد احتياج ساكنين را در شهر داير كنيم . اداراتي مانند دادگستري ، آموزش و پرورش ، ورزش و جوانان و …. از جمله اداراتي هستند كه با داير شدن در هر نقطه از شهر مي توانند آباداني و رونق را به /ان محله هديه دهند.

استفاده از امكانات خاص موجود در هر نقطه نيز از جمله راههاي ديگر براي رونق بخشي به محلات متصل به شهر است.امكاناتي كه اگر برنامه اي جامع براي آن باشد و اجرا گردد همه ي شهروندان از آن منتفع خواهند شد. امامزاده ابوطالب (ع) در بالازيراب ، امامزاده عبدالحق (ع) ، راه آهن زيراب ، منطقه ي زيباي درويش ماهرو، كنيج كلا ، ساختمان چراغ برق و سرخ‌کلا، خواجکلا…… از جمله مواهبي هستند كه با كمي نوآوري و طرح هاي مناسب  ، مي توان از آنها استفاده مناسبي را برد.

توسعه متوازن شهري راهي است كه باعث ايجاد انگيزه براي سرمايه گذاري ساكنين مناطق مختلف شهر محل در زندگي خود خواهد شد. شهروند اگر بداند با اجراي طرح هاي مناسب و مبلمان شهري درهمه ي محله ها ، سرمايه گذاري او داراي ارزش افزوده مي شود با خيال آسوده و با علاقمندي شهرش را خواهد ساخت. البته اگر رفاه شهروندي و توزيع عادلانه ي امكانات را بر منفعت طلبي شخصي ترجيح دهيم.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

یک نظر در “توسعه متوازن شهري، حلقه ي گمشده ي زيراب /به قلم سعید قلی نژاد/”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس