“نقد گذشته،چراغ راه آینده”

پرینت
“نقد گذشته،چراغ راه آینده”/به قلم عماد خادمیان /

یکی از مهمترین و اندیشمندانه ترین کارهایی که در فعالیتهای اجتماعی یا سیاسی برای حرکت به جلو و پیشرفت انجام می پذیرد اینست که پس از پایان یک دوران،برهه و یا پریود زمانی، آن مرحله و بازهٔ زمانی را آنالیز نموده،با استخراج نقاط ضعف و قوّت،از تکرار خطاها و اشتباهات اجتناب و تقاط قوّت را تقویت نمائیم.

لذا با این پیش فرض،نگاهی دقیق و تجزیه و تحلیل محور،بر عملکرد چهارسالهٔ شورای شهر می تواند چراغ راهی برای تیم آیندهٔ مدیریت شهر باشد.همین موضوع بدیهی و ساده در اکثر مواقع یا بطور کل مورد غفلت واقع می شود و یا تا اندازه ای در ایام تبلیغات انتخاباتی برای جلب نظر رأی دهندگان مورد توجه و مانور قرار می گیرد. اما بلافاصله پس از پایان انتخابات و فروکش کردن تب گرم تبلیغات و مشخص شدن برندگان و بازندگان کارزار انتخاباتی، بکلی به محاق فراموشی خواهد افتاد و این اصلاً خوب و مناسب نیست.اما این موضوع در عین تلخی،واقعیتی بارها آزموده،می باشد که راه حل درست و علمی در ادارهٔ یک مجموعه،نقد گذشته در خدمت برنامه ریزی برای آینده خواهد بود.لذا ما با طرح این موضوع و اشاره ای به برخی از واقعیات،همهٔ کارشناسان و فعالان را به ابراز عقیده و توضیح وضعیت فعلی شهر فرا می خوانیم.

شورای شهر فعلی ما،طی یک انتخابات رقابتی با تعداد تقریباً زیاد کاندیداها با تکثّر سلیقه ها،قشرها و افراد که پا به عرصهٔ رقابت نهاده بودندموفق به جلب نظر و حمایت شهروندان شدند و بعنوان پنج منتخب مردم وارد عرصهٔ مدیریت شهر گردیدند.در همین مرحله ضمن اینکه انتخاب برخی از کاندیداها از قبل قابل پیش بینی بود،حداقل در یکی دو مورد سبب شگفتی بسیاری از فعالان انتخاباتی گردید،به هر حال شورای جدید با ترکیبی نسبتاً با تجربه آغاز به کار نمودند.

درست در همان روزهای ابتدائی بزرگترین چالش پیش روی ایشان به وضوح رخ نمائی میکرد ” انتخاب شهردار”.

فشارها،سهم خواهی ها،توقعات،همه و همه باعث دشواری کار معرفی شهردار جدید می شد.

از یکسو برخی از کاندیداهای ناکام مانده در کارزار انتخابات،توقع تصدّی پست شهرداری را داشتند،و هر شب در رؤیای خود کت و شلوار شهردار را بر قامت خود چقدر برازنده می دیدند،ولی اقناع اعضای شورا به قبول توانمندی این افراد،کار دشواری به نظر می رسید،چرا که اعضای شورا در سر سودای حضور افرادی صاحب نام و با رزومه ای پر و پیمان و سنگین،می پروراندند،شاید اشاره به نامهایی همچون جناب صادق لو شهردار سابق شهرهای آمل،قائمشهر،ساری و بعدها گرگان تا حد زیادی روشنگر وسعت آمال و آرزوهای برخی از اعضای شورای جدید باشد،خوب همانطور که از قبل هم قابل پیش بینی بود عدم پذیرش این چهره ها،سرنوشت رؤیای حضور ستاره ها در زیراب ما را رقم زد.

فشارها اما هر روز از جناحهای مختلف بر گُردهٔ شورای جدید سنگینی میکرد.

سرانجام در اقدامی انتحاری و شگفت انگیز نام یکی از کارمندان شهرداری که نه سابقهٔ مدیریت آنچنانی داشت نه کاریزمای لازم برای این مسؤولیّت، از ساختمان شورا بعنوان شهردار جدید شهر بیرون آمد.

واکنشها متفاوت و جالب بود.اما شورا تصمیم خود را گرفته بود،محمود اعتصامی بعنوان شهردار جدید در میان بهت و تعجب برخی و آغاز حملات شفاف و بی پردهٔ گروهی دیگر ردای مدیریت شهر بحران زده و مجروح ما را به تن کرد.

شاید نقطهٔ آغاز حملات و موضع گیریهای تند و تیز مردم نسبت به شهردار جدید و شورا از مراسمی تحت عنوان ” جشن زیراب” و فراموشی نا بهنگام نام رئیس جمهور توسط شهردار در هنگام سخنرانی و شائبهٔ هدر دادن پول ملت با برگزاری مراسماتی اینچنینی، کلید خورد که ابراز نظرات منفی و انتقادی نسبت به آن تا مدتها نقل محافل بود و دست از گریبان حضرات بر نمی داشت.شورا و شهردار اما در اندیشهٔ کسب رضایت و مقبولیت عام طرحهایی را مثل “نهضت آسفالت” کوچه ها و خیابانها استارت زدند،بماند که این نام خود سوژهٔ طنز و استهزا مردم شده بود.

مسایل و مشکلات اما دست بردار مدیران جدید نبود،در حالیکه خبرها از درون جلسات شورا حکایت از عزم جدی اعضا برای پیگیری قضیهٔ ولوپی داشت،برخی از صاحبنظران و کارشناسان اما در بیرون این تلاشها را بیهوده و فرصت سوز اعلام میداشتند.

ماجرای جایگاهCNGکه نهایتاً تبدیل به ناکامی بزرگی برای شورا و شهرداری شد، یکی از مهمترین اتفاقات چهارسالهٔ عمر این شورا بود.

سیل نابهنگام و ویرانگر نیز که تخریب چند ساختمان را با خود به همراه داشت ضمن اینکه کار اعضای شورا را به بازداشت کشاند،هنوز بعنوان پرونده ای مفتوح،شورای شهر را،علیرغم اینکه واقعاً چقدر در این فاجعه سهیم بوده،در مظانّ اتهام در اذهان بسیاری از شهروندان نگه داشته است.

خلاصه اینکه علیرغم همهٔ تلاشها و اراده ای که شورای شهر برای رفع مشکلات و معضلات از خود نشان داده اند،کماکان بسیاری از آنها لاینحل مانده و کاندیداهای جدید با سودای حل آنها پا به عرصهٔ رقابت نهادند و امید آن را دارند که بتوانند با مدیریت خود،شهر آبادتری برای شهروندان بسازند.اما سؤال بزرگ اینجاست این حضرات آیا برنامهٔ مدوّن و مشخصی نیز برای حل مشکلات بطور مصداقی دارند یا نه؟

خواستهٔ ما بعنوان شهروندان این شهر بحران زده اینست که هرکدام از دوستان کاندیدا،با ارائهٔ برنامه به ما بگویند دقیقاً ما باید به چه کسی با چه برنامه ای رأی بدهیم،وگرنه بیان مشکلاتی که اکثریت مردم در زندگی روزمره با آنها دست به گریبانند،دردی را دوا نخواهد کرد.

امیدوارم با گشایش موضوع نقد گذشته که باید با منطق و انصاف همراه باشد و رنگ تخطئه به خود نگیرد،به منتخبین مردم در شورای آینده در رفع موانع و مشکلات یاری برسانیم.

عماد خادمیان ـ اردیبهشت96

 

 

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

894 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس