حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب

پرینت
حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب /به قلم میلاد امینی/

یکی از خصوصیات ذاتی بشرِ متمدنِ معاصر، عدم رضایت از وضع موجود و تلاش برای تغییر وضعیت و رسیدن به وضع مطلوب است.

لذا این ویژگی را هم در سطح کلان اجتماعی و هم در سطح خرد،جستجو میکند.

در جوامع دموکراتیک سازوکارهای معینی جهت نیل به این هدف پیش بینی شده است. “انتخابات”که راه حلِّ مسالمت آمیز ابداعی انسان برای گردش قدرت محسوب می شود قطعاً یکی از مهم ترین و کاربردی ترین شیوه ها در راستای عینیّت بخشیدن به نیاز تغییر و اصلاح امور اجتماعی در جوامع بشری محسوب می گردد.

در کشور ما نیز پس از انقلاب سال ۵۷ بی تردید یکی از ارکان اصلی نظام جدید حکومت که تحقق بخش جمهوریّت است،انتخابات می باشد.

اینکه در ادارهٔ امور مملکت،در سطح کلان آن که جایگاه رهبریست تا ادارهٔ امور در سطوح کوچکتر که ادارهٔ شهر و روستاست،بر اساس قانون به رأی و نظر مردم رجوع شود از جمله آرزوها و آرمانهایِ دیرپا و تاریخیِ مردم ایران بوده است.که امروز شاهد آن هستیم.

قدر دانستن و احساس مسؤولیّت کردن نسبت به این امکان،که بهای گزافی نیز ملّت ما برای دستیابیش پرداخته بر همگان فرض است.

امّا امروزه انتخاب بهترینها و اصلح ترین افراد در انتخابات مهم ترین چالش پیش روی مردم می باشد.

در سطح شهرها انتخاب مدیرانی شایسته،متخصص،پویا و کارآمد که با برنامه ای مشخص و مدوّن،با اشراف کامل به وضع موجود و مجهز به ابزار لازم جهت برون رفت از مشکلات و ورود به پارادایم توسعه،به نظر جزو اصلی ترین وظایف شهروندان است که در عین حال در قالب حقّ قانونی ایشان نیز محسوب میگردد.

اگر با نگاهی ژرف و از زاویهٔ تخصص محور به شهر زیراب بنگریم و نقاط ضعف و کمبودهای آنرا احصا نماییم،پس از آنالیز وضع حاضر و لحاظِ امکانات موجود،چنانچه قرار بر ارائه پیشنهادهایی برای رفع مشکلات باشد،بطور کلی می توان به کمک چند کلید واژه به اختصار و ایجاز درصدد بیان راه حل برآمد،که این کلیدواژه ها عبارتند از:”توسعه پایدار”،”نوآوری و خلاقیّت”،”برنامه محوری”، “مدیریت علمی و واقع بینانه” و…

توضیح هر کدام از این سرفصلها مجال مناسبی را میطلبد که از ظرفیّت این یادداشت بیرون است.

شاید اگر با نگاهی منصفانه و عاری از حبّ و بغض و اغراض شخصی و قومی به اوضاع و احوال امروز شهرمان بنگریم،و بخواهیم عملکرد مدیریت شهری را در ادوار گذشتهٔ شوراها قضاوت کنیم،اولاً با وضعیّت نه چندان مطلوب شهر در حوزه های مختلف مواجهیم که این امر خود نتیجهٔ مدیریتهای ناکارآمد،سنّتی و غیر علمی از یکسو و عدم تخصص و توانایی افراد در درک،تجزیه و تحلیل و بالاخره اقدام برای رفع مشکلات موجود بوده است.

در حالی که در همهٔ جوامع پیشرفته و توسعه یافته،همهٔ این پیشرفتها مرهون رجوع به تخصص افراد متخصص و معجزهٔ برنامه ریزی است،متأسفانه در جوامع کمتر توسعه یافته،روابطِ غیر حرفه ای و غیر علمی، درگیری در چنبرهٔ رودربایستی هایِ آفت مند و مضر سبب عقب ماندگی و توسعه نیافتگی شده است.

و کوتاه سخن آنکه در نهایت همهٔ این اشکالات و معضلات به خود ما شهروندان باز می گردد که دقت لازم را در انتخابهایمان نداریم و هنوز اهمیّت بحث انتخابات آنگونه که باید در ما نهادینه نشده است.

امید آنکه اینبار در انتخابات پیشِ رو با جدیّت و اهمیّتِ بیشتر در عرصه حضور یافته و با انتخاب بهترین و کارآمدترین افراد افقهایِ زیباتری برایِ شهرمان ترسیم نمائیم.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

یک نظر در “حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس