انتخابات شوراها بهترین عرصهٔ تبلور ارادهٔ مردم

پرینت
“انتخابات شوراها بهترین عرصهٔ تبلور ارادهٔ مردم”/به قلم عماد خادمیان /

امروز که چهار دهه از تغییرات اساسی و بنیادین در نظام حکومتی ایران ما در قالب انقلاب اسلامی می گذرد و پیشنهاد جدیدی که آن انقلاب در عرصهٔ حکومتها به دنیا ارائه نمود،بسیاری از ارکان این نظام نوپا دیگر مراحل نوباوگی و خردسالی را سپری نموده و میشود گفت دوران جوانی و بلوغ خود را می گذراند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا در عمر نزدیک به دو دهه ای خود فراز و فرودها و چالشهای زیادی را از سر گذرانده و دوران پختگی و نتیجه دهی خود را طی می کند،لذا تجربهٔ مشارکت و حضور مستقیم مردم در امر مدیریت شهرها و روستاها بی تردید تجربهٔ ذی قیمتی است که در مجموع ثمرات گرانسنگی برای مردم ما به همراه داشته است.

امروز که ما در آستانهٔ پنجمین دورهٔ انتخابات شوراها قرار داریم به نظر می رسد بلوغ فکری حاصل شده در میان مردم در شهرهای بزرگ به شکل کاملاً محسوس و در شهرهای کوچک قدری کم رنگتر قابل مشاهده است.

در کلانشهرهایی مثل پایتخت انتخاب مردم به لیستهای منتشر شده توسط احزاب و گروهها و جبهه ها که تقریباً رویکردها و برنامه های مشخصی در حوزهٔ مدیریت شهری دارند انجام می پذیرد،که این شیوه بسیار کارآمدتر از سبک وسیاق انتخاب در شهرهای کوچک به نظر می آید که عواملی همچون نسبتهای خویشاوندی،تعلق به قومیّتی خاص و عواملی از این دست نقشی عمده و تعیین کننده در انتخاب افراد دارند.

بنابراین پیشنهاد من به شهروندان در شهرهای کم جمعیت و کوچک که بافت اجتماعی سنتی تری دارند اینست که متر و معیارهای انتخاب خود را بجای قومیت و نسبت وسفارشها و توصیه های دلالان انتخاباتی به تحقیق و کنکاش در تخصص کاندیداها،برنامهٔ ارئه شده برای رفع موانع و مشکلات شهری،راستی آزمایی در کلام و رفتار افراد و ملاکهایی از این جنس قرار دهند،تا با میدان دادن به نیروهای کارآزموده و متخصص گام در راه توسعه و پیشرفت شهر و جامعه برداشته شود.به امید آن روز.

عماد خادمیان-فروردین۹٦

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

894 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس