مطالبه گر بودن حق مردم است

پرینت
مطالبه گر بودن حق مردم است /به قلم سعید قلی‌نژاد/

نيازهاي بشري هميشه پايه و اساس اختراعات و اكتشافات بوده اند.

در طول تاريخ هرگاه انسانها ،كمبودها و تنگناهاي بنيادين را سر راه خود ديدند ، دست بكار شدند و با نيروي خلاق ذهن و اجراي دقيق آن ، دست آوردهاي مهمي را بوجود آوردندوهميشه اين دست يافته ها بر مبناي سوال و چراها شكل گرفته است.

جوامع بشري در حوزه اجتماعي و مكتب هاي مختلف سياسي هم بر اين روش حركت نموده است.

يعني با طرح سوال ها و اما واگرها ، سعي كرده تا جواب هاي منطقي واستدلالهاي عقلاني مناسبي را پيدا كند و با اين جواب ها منفعت قوم يا ملتش را تامين نمايد.

دراين ميان جمعيتي موفق تر عمل كرده است كه افراد آن ملت ، با حضور و مشاركت همه جانبه در تصميم گيريهاي سرنوشت ساز ، بستري مناسب براي توسعه و رفاه اجتماعي رافراهم مي سازند.مشاركت لزوما جنبه هاي سياسي و سطح بالاي كشوري را شامل نمي شود، بلكه آگاهي مردم از حقوق شهروندي و اصول مطالبه گري ، خود بخش مهمي از اين مشاركت است.

نهاد هاي اجتماعي كه وظايفي در حوزه خدمات و تامين رفاه شهروندي را بر عهده دارندبايد محل رجوع و خواست منطقي و بحق مردم باشند.اين نهادها معمولا توسط خود شهروندان انتخاب مي شوندو در بسياري از موارد تخصص هاي محدود و معدودي را در خود جاي داده اند. به همين خاطر بحث مطالبه گري و مطالبه محور بودن شهروندان نقشي اساسي در حركت رو به جلوي اين نهادها خواهد داشت.

وقتي اهالي يك شهر به حقوق خود آشنا باشند و راههاي دسترسي به آن را بدانند مي توانند با خواسته هاي منطقي و ارائه راه حل هاي اجرايي ، اين نهادهاي اجتماعي را در راه رسيدن به اهداف تعريف شده ياري كنند.

در غير اينصورت و بي اعتنايي شهروندان به روند حركتي نهادهاي خدمت رسان ، آنها نيز دچار روزمرگي شده و در قالب قوانين و تبصره ها و صورتجلسه ها فرو خواهند رفت.

مطالبه گري و در خواست هاي آگاهانه نشانه بيداري و پويايي جامعه است و مديران را هميشه در مرز آمادگي اجرايي نگه مي دارد.

حضور مستمر منتخبان مردم در بين آنها و برقراري جلسات عمومي در سطح شهر ، ايجاد راههاي ارتباطي مستقيم و بدون پيچيدگي هاي اداري ، استفاده از ذهن هاي خلاق و محيط هاي آكادميك ، توجه به طرح هاي نوگرايانه و استفاده از تجربه هاي موفق ديگران و …. از جمله مصاديق مطالبه محور بودن فضاي شهر در راه رسيدن به رفاه اجتماعي است.

يادمان باشد كه قرار نيست گروهي از فضا بيايند و شهرمان را بسازند.اگر خودمان آستين همت را بالا نزنيم و به نيروي پويا و تاثیرگذار اعتماد نكنيم ، فردا نزد فرزندان و وجدان بيدار آيندگان شهرمان شرمنده خواهيم بود.

اشتراک گذاری

برچسب :

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

894 مطلب نوشته است .

یک نظر در “مطالبه گر بودن حق مردم است”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس