«پارچه‌نوشته» جعلی در سوادکوه شمالی و صداقت مبهم فضای اجتماعی

پرینت
کم‌رنگ‌بودن حقیقت در فضای اجتماعی/
«پارچه‌نوشته» جعلی در سوادکوه شمالی و صداقت مبهم فضای اجتماعی
«پارچه‌نوشته» جعلی در شهرستان سوادکوه‌شمالی که در سال‌های اخیر بار‌ها باز‌نشر داده شد، بیانگر ابهام در صداقت فضای اجتماعی است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی سوادکوه نیوز و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، افکار عمومی یکی از ارکان موفقیت و یا شکست گفتمان‌ها در حوزه‌های گوناگون است و استفاده از ابزار‌های مختلفی که هدف آن تاثیر‌گذاری بر افکار عمومی باشد در دنیای امروز بسیار گسترده‌تر از گذشته است و این گستردگی با عدم چارچوب‌بندی و قواعد قانونی و اخلاقی در مواقع بیشمار به نفع فرد، گروه و یا کشوری قرار می‌گیرد که از نظر تعدد و کیفیت آن ابزار‌ها و اعتقاد به اصل «توجیه شدن وسیله توسط هدف»، قوی‌تر است.

*تطبیق مطالب فضای مجازی و اجتماعی با عقل و اخلاق

فضای مجازی و اجتماعی که در سال‌های اخیر نقش پر‌رنگی را در تعاملات و ارتباط‌های مختلف بر عهده گرفته است در فضای عمومی جامعه ریشه دوانده است.

با کنکاشی ابتدایی در گروه‌های مختلف می‌توان به «حباب دانایی»، «خیال اصلاح‌گری جهانی»، «نا‌محدود‌بودن در پروراندن دیدگاه‌ها با هر نوع اطلاعات اولیه درست یا نا‌درست» و رخ‌دادن یک «اجتماع صف‎نانوایی» که هر کسی، هر چیزی را در هر گستره‌ای بیان می‌کند و هیچ توقعی از بررسی ریشه‌ای و کارشناسی آن هم نیست.

در میزگرد «حقیقت رسانه‌های مکتوب، مجازی و اجتماعی» که به میزبانی خبرگزاری فارس استان مازندران در بهمن‌ماه سال 1395 برگزار شد به بررسی ابعاد رسانه‌های مجازی و اجتماعی اقدام شد و یکی از نکات مورد بررسی درباره گسترش همه‌جانبه آن بود که به عنوان یکی از پیامد‌های زندگی نوین مطرح شد و البته توجه به آسیب‌های آن هم مورد تاکید قرار گرفت.

نشر چند‌باره پارچه‌نوشته‌ای با نام یکی از نهاد‌های فرهنگی شهرستان سوادکوه‌شمالی که این نوشته سابقه چند‌ساله دارد و هر‌از‌چند‌گاهی در رسانه‌های اجتماعی با‌زنشر داده می‌شود باعث شد تا بار دیگر بر لزوم توجه به راستی‌آزمایی در مطالب رسانه‌های اجتماعی با تطبیق آن با عقل و اخلاق مورد تاکید قرار گیرد.

این پارچه‌نوشته با ذکر حدیثی از یکی از معصومین، پوشیدن لباس رنگارنگ را نهی کرد که با بررسی دینی این موضوع هم به تحریف آن پی‌ می‌بریم.

«پارچه‌نوشته» جعلی در شهرستان سوادکوه‌شمالی که در سال‌های اخیر بار‌ها باز‌نشر داده شد، بیانگر ابهام در صداقت فضای اجتماعی است.

* اصل وجود پارچه‌نوشته درباره «پوشش لباس رنگارنگ» در سوادکوه‌شمالی زیر‌سوأل است

فرماندار شهرستان سوادکوه‌شمالی نیز از بررسی و پیگیری موضوع پارچه‌نوشته‌ای درباره «پوشیدن لباس رنگارنگ» با نام شورای فرهنگ عمومی شهرستان سوادکوه شمالی خبر داد و گفت: در بررسی مصوبات فرهنگی و یا پیگیری از طریق افراد مختلف به مصوبه‌ای با موضوع نگارش چنین نوشته‌ای دست پیدا نکردیم و از وجود مصوبه و یا مکان نصب در شهرستان سوادکوه‌شمالی، اظهار بی‌اطلاعی کردند.

محمد‌رضا منصوریان به ارتباط احتمالی این پارچه‌نوشته با جدایی شهرستان سوادکوه‌شمالی و دلخوری برخی‌ها از آن هم اشاره کرد و افزود: احتمال اینکه افرادی که با ایجاد شهرستان جدید سوادکوه‌شمالی به منافع آنان زیانی وارد شد، اقدام به ایجاد و نشر این پارچه‌نوشته کرده باشند.

وی با اشاره به اینکه اصل وجود پارچه‌نوشته درباره «پوشش لباس رنگارنگ» زیر‌سوأل است، گفت: فضای مجازی قوانین خاصی ندارد و برخی‌ها به دنبال شیطنت‌های خاص خود به این موضوع‌ها دامن می‌زنند.

*لزوم رفتار اخلاقی در فضای اجتماعی و مجازی

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه ما موضوع پارچه‌نوشته‌ای با موضوع «پوشش لباس‌های رنگارنگ» از بیان یکی از معصومین را در مقاطع مختلف پیگیری کردیم و معتقدیم استفاده از نام یکی از نهاد‌های فرهنگی شهرستان به صورت فتو‌شاپ انجام شد و با افرادی که اقدام به نشر این عکس جعلی اقدام کردند هم صحبت شد که آنان با بیان ابراز تاسف، تنها نقش نشر‌دهنده آن را بر عهده داشتند.

حجت الاسلام اشرف کجوری با بیان اینکه این پارچه‌نوشته از حدود چهار سال قبل تا‌کنون در فضای مجازی و اجتماعی بار‌ها نشر داده شد و اغلب در اسفند‌ماه و فروردین‌ماه هم به این عمل اقدام می‌کنند، افزود: افرادی که اقدام به نشر این نوشته جعلی می‌کنند باید پاسخگوی اخلاقی و قانونی این اقدام خود باشند و به همگان توصیه می‌کنم در انتشار مطالب در فضای اجتماعی و مجازی اخلاقی رفتار کنند.

وی با بیان اینکه هر کسی که از مکان این پارچه‎نوشته و یا عکس‌هایی از زوایای دیگر مطلع است، اعلام کند و یا نشر‌دهندگان، مسئولیت آن را بر عهده بگیرند.

* پلیس‌ «فتا» و لزوم تأثیر‌گذاری بر پالایش فضای اجتماعی

بیان مطالب صحیح یا نا‌درست در رسانه‌های مختلف و انعکاس آن در بین اقشار کوناگون مردم باید دارای چارچوب‌هایی باشد تا مورد سوء‌استفاده قرار نگیرد و سیل دروغ‌های رسانه‌های اجتماعی بدون قرار‌دادن سدی در جامعه جاری است و این دروغ‌ها یا تحلیل‌هایی با بن‌مایه اندک و غیر‌موثق بر اعتماد عمومی، انسجام اجتماعی، وفاق و هم‌دلی در جامعه صدمه وارد کرده است و این صدمات فقط برای یک جریان خاص سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیست.

انسان موجودی اجتماعی است و از قرن‌ها قبل بر اهمیت قرار‌داد‌های اجتماعی پی‌برده است و شایسته است قوانین موجود درباره فضای مجازی و اجتماعی با قدرت بیشتری اجرایی شود و در صورت کمبود و یا ابهام در قانون برای قانون‌گذاری جدید به منظور قانون‌مندی در فضایی که با اقبال گسترده عمومی روبرو است، برنامه‌ریزی شود.

پلیس‌ «فتا» با توجه به وظایف و رسالت‌هایی که در حوزه فضای مجازی و اجتماعی دارد و اقدامات آن هم می‌تواند تاثیر عمیقی بر پالایش فضای اجتماعی داشته باشد، باید در این زمینه ورود پیدا کند و نتایج برخورد با افرادی که به دلایل مختلف شخصی، گروهی و یا سیاسی اقدام به خبر‌سازی، عکس‌سازی، تحریف وقایع و دروغ‌پردازی می‌کنند برخورد کند و نتایج آن را هم در جامعه به منظور نقش بازدارندگی آن بیان کند.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

یک نظر در “«پارچه‌نوشته» جعلی در سوادکوه شمالی و صداقت مبهم فضای اجتماعی”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس