تخصص بالاتر است یا تعهد؛ اندر احوالات ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا سال 96

پرینت
تخصص بالاتر است یا تعهد. اندر احوالات ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا سال 96/به قلم محمدصادق قبادی نژاد – وکیل پایه یک دادگستری/

با شروع سال جدید زنگ آغاز انتخابات نیز به صدا در آمد. انتخابات ریاست جمهوری و شوراها اسلامی شهر و روستا. شورای شهر یکی از دستاوردهای انقلاب و اصل مترقی در قانون اساسی که حکایت از درایت تنظیم کنندگان آن از جمله مرحوم پروفسور ناصر کاتوزیان پدر علم حقوق نوین ایران دارد. نهادی که پس از تاخیری بیست ساله از انقلاب ملت ایران و در سال 1377 علیرغم موافقت ها و مخالفت ها اولین دوره آن در سطح کشور برگزار گردید. انتخاباتی که مردم ایران پس از تثبیت انقلاب و گذر از دوران جنگ و سازندگی  برای نخستین بار آن را تجربه می نمودند و باید اداره امور شهر را به یک پارلمان محلی می سپردند. بررسی چگونگی حضور افراد و تجربه و کارکرد دوره های اول تا چهارم شوراها فرصتی دگر را می طلبد. با این حال برآیند و رفتار کلی انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان از یک طرف و کارکرد شوراها خصوصا در شهرهای کوچک حکایت از این امر دارد که هنوز این نهاد نتوانسته کارکرد و جایگاه مناسب خود را تثبیت نماید که علت آن ناشی از عوامل گوناگون که از جمله مهمترین آن عدم شناخت کافی کاندیداها، اعضای شوراها و همچنین مردم از جایگاه قانونی و اختیارات شوراها است. در این دوره و در شهرستان ها و با حضور افراد مختلف در مرحله ثبت نام این امر نمود بیشتری پیدا کرده است. در رزومه بسیاری از کاندیداها توانایی مناسب جهت مدیریت شهر و حضور در این عرصه دیده نمی شود. مناسب است جهت تایید مطلب و روشن شدن بیشتر موضوع به نقل موضوع زیر بپردازیم. امیدوارم مردم فهیم و کاندیداهای گرامی به این موضوع توجه نمایند.

در سال 1358مناظره ای داغ بین شهید بهشتی و مرحوم بازرگان در صداوسیما تحت عنوان تعهد بالاتر است یا تخصص برگزار شد. شهید بهشتی معتقد بود مسئولین باید متعهد باشند و مهندس بازرگان اعتقاد به تخصص مسئولین داشت. در بین بحث مهندس بازرگان سوالی از دکتر بهشتی پرسیدند وبیان داشتند: آقای دکتر فرض کنیم قصد دارید با اتوبوس از شهری به تهران بیایید. راننده ای داریم که جاده را مثل کف دست می شناسد ولی اهل هرجور معصیتی هست ولی راننده دیگری که تازه کاربوده و متعهد و متدین. شما خانواده تان را یا کدام راننده راهی می کنید. سپس دکتر بهشتی مکث طولانی کرده و به علامت تایید سرشان را تکان دادند و بزرگوارانه فرموند من دیگر صحبتی ندارم.!

شاید در یک نگاه این امر متناقض به نظر برسد با این حال شاید بتوان این تناقض را با بیان جمله ای از شهید چمران رفع نمود. از شهید چمران سوال کردند تخصص بالاتر است یا تقوا؟ ایشان فرمودند تقوا بالاتر است! ولی اگر کسی تخصص کاری را نداشته باشد و منصبی را قبول کند قطعا انسان بی تقوایی است. (برگرفته ازپایگاه خبری اصلاحات نیوز)

بنا بر این با بررسی دو موضوع فوق می توانیم بگوییم وجود هر دو امر تعهد و تخصص لازم و روزی است. چرا که این دو می توانند موازی و در کنار هم در یک فرد برای تصدی مسئولیت وجود داشته باشد. تعهد ذاتی و اخلاقی نسبت به آنچه در اجتماع و خانواده با آن در ارتباط می باشد و داشتن تخصص کافی و لازم برای پذیرش مسئولیت که ملازم و همراه هم بادی وجود داشته باشد. لذا به نظر می رسد کاندیداها باید پیش از ورود به رقابت های انتخاباتی این توانایی و شایستگی را در خود ببینند و با اشراف به جایگاه قانونی و اجتماعی شوراها قدم به این عرصه مهم بگذارند. از سویی مردم نیز باید با آگاهی و انتخاب درست و با دور از هرگونه تعصب و یا سلیقه فرا اجتماعی در جهت درست حرکت نمایند.

محمدصادق قبادی نژاد. وکیل پایه یک دادگستری.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس