کاهش بودجه پژوهشی به اقتصاد مقاومتی آسیب وارد کرد

پرینت
رئیس کمیسیون آموزش مجلس:
جایگزین نفت در اقتصاد مقاومتی باید پیدا شود/باید به‌دنبال دانشگاه‌های نسل چهارم باشیم /کاهش بودجه پژوهشی به اقتصاد مقاومتی آسیب وارد کرد/گلایه از عدم اجرای قانون اصلاح مقررات مالی
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی باید برای نفت جانشین پیدا شود، گفت: نباید به معادن چوب حراج زده شود و به صورت خام فروشی صادر شود در حالی که هیچ افزایش افزوده‌ای ندارد و هزینه تولید را نمی‌پوشاند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمدمهدی زاهدی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران که در دفتر خبرگزاری فارس استان برگزار شد در سخنانی اظهار کرد: جمنا متشکل از جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است و هدف از آن انسجام بین نیروهای انقلاب و ارزشی و جریان انقلابی در نظام است.

وی با اشاره به اینکه باید با هماهنگی و برنامه‌ریزی با وحدت کلمه و وحدت رویه وارد انتخابات ریاست جمهوری شویم، افزود: اگر جبهه مردمی انقلاب اسلامی در انتخابات پیروز نشود بعد از آن در صحنه‌های مختلف کشور تأثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در بحث بودجه پژوهشی کشور گفت: دو سال اخیر این بودجه کمتر از نیم درصد بود در حالی که تصریح قانون است که یک تا سه درصد باشد و یک درصد حداقلی بود که از این بابت از دولت گلایه داریم.

*اساس اقتصاد باید دانش‌بنیان باشد

این مسؤول با اشاره به اینکه در بحث اقتصادی مقاومتی اساس اقتصاد باید دانش‌بنیان باشد، اضافه کرد: لازم است ایده‌ها به محصول، بازاریابی و بازارسازی تبدیل شود.

زاهدی گفت: وقتی بودجه پژوهش کشور کاهش یابد نقش اقتصادی دانش‌بنیان را کم‌رنگ و به صورت غیرمستقیم به اقتصاد مقاومتی ضربه زده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی باید برای نفت جانشین پیدا شود، ادامه داد: نباید به معادن چوب حراج زده شود و به صورت خام فروشی صادر شود در حالی که هیچ افزایش افزوده‌ای ندارد و هزینه تولید را نمی‌پوشاند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در اجرای اقتصاد مقاومتی باید با اقتصاد دانش‌بنیان ذخایر نفت و گاز به سایر محصولات فناوری توجه شود، تصریح کرد: با اقتصاد دانش‌بنیان می‌توانیم بیش از هزاران برابر ارزش افزوده داشته باشیم.

*بازنگری جدید در رشته‌های تحصیلی

این مسؤول به بازنگری جدید در رشته‌های تحصیلی، متون، محتوا، تألیف جدید درس‌ها با رویکرد اسلامی را مورد تأکید قرار داد و افزود: کارهای خوبی هم در این راستا صورت گرفت اما لازم است بیشتر کار شود.

زاهدی با بیان اینکه کمیته تحول علوم انسانی که با ریاست حداد عادل کار می‌شود انتظار است همکاری در این بخش افزایش یابد، گفت: در حوزه و دانشگاه افراد شاخص علمی داریم اما برای این افراد سخت است تا محتوای درسی مشخص کنند و یا سرفصل درس بدهند و رشته‌های جدید تعریف کنند.

وی افزود: حداد عادل از جذب نیروها استقبال می‌کند در حالی که نیرو با ویژگی‌های که بتواند علم را تبدیل به محتوای درسی کند کم داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه برای نخستین‌بار کار بزرگی انجام شد و نگاه ما به آموزش عالی جدید است، خاطرنشان کرد: نگاه مهارتی و کارآفرینی در این برنامه حاکم است.

*به‌دنبال دانشگاه‌های نسل چهارم باشیم

این مسؤول اظهار کرد: ما باید به‌دنبال دانشگاه‌های نسل چهارم باشیم که خروجی آن افراد دارای مهارت، متعهد، کارآمد و کارآفرین باشند.

زاهدی با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت قبل توسعه علم و فناوری در حوزه‌های نوین از جمله هوا و فضا و هسته‌ای بوده است، افزود: امیدواریم این پیشرفت در دولت انقلابی دوازدهم از سر گرفته شود.

وی بیان کرد: معتقدم جامعه علمی و دانشگاهی کشور از متعهدترین اقشار جامعه هستند که بزرگ‌ترین دغدغه آنها اقتدار کشور است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: امروز پرشورترین مراسم‌ مذهبی نمازهای جماعت و اعتکاف در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

* گردشگری مازندران نیازمند توسعه است

وی یکی از اولویت‌های مازندران را توجه به مسائل زیست‌‌محیطی و منابع طبیعی دانست و ادامه داد: بخشی از این منابع طبیعی از جمله جنگل‌های هیرکانی در طول دو دهه گذشته به دلیل خشکسالی، آتش‌سوزی و یا قطع غیرقانونی از بین رفته است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به حوزه گردشگری در مازندران پرداخت و افزود: گردشگری در مازندران نیازمند توسعه بخش‌های خدماتی، رفاهی، جاده‌ای و ریلی است که در حال حاضر عائدی استان از حداقل 17 میلیون گردشگر در سال فقط ترافیک شهری، تولید حجم زیاد زباله و برخی ناهنجاری‌های اجتماعی است.

زاهدی گفت: این درحالی است که حق مردم مازندران از این همه گردشگر اشتغال جوانان و رونق اقتصادی است.

*فعالیت جمنا فقط برای انتخابات ریاست جمهوری نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اظهار کرد: بنای ما این است که جبهه نیروهای انقلاب اسلامی «جمنا» باقی بماند و فقط مختص انتخابات ریاست جمهوری نیست.

زاهدی در این زمینه با بیان اینکه در انتخابات مصلحت نیست یک جناح با یک کاندیدا وارد عرصه شود، افزود: در انتخابات مصلحت فردی مطرح نیست و باید به مصلحت جامعه و مجموعه توجه شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی مؤلفه‌های زیادی دارد که در بسیاری از بندهای آن فرهنگ‌سازی مشاهده می‌شود، تصریح کرد: باور عمومی باید در مسؤولان و مردم باشد که برای نمونه برخی از محصولات مانند برنج در داخل کشور قابل تولید است و دولت نباید اقدام در این زمینه به واردات بی‌رویه انجام دهد.

*دفاع از نظام آموزشی کشور

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره مشکلاتی که در سیستم آموزشی کشور وجود دارد و انتقاد نسبت به سیستم آموزشی کشور گفت: بنده از نظام آموزشی کشور دفاع می‌کنیم، اگر در بحث هسته‌ای حرف زدیم و 6 کشور با ما مذاکره کرد به دلیل اقتدار در حوزه علم و فناوری بود.

این مسؤول با بیان اینکه دشمن فکر نمی‌کرد غنی‌سازی 20 درصد در کشور داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اقتدار دفاعی ما به برکت پیشرفت‌های علمی است.

زاهدی با بیان اینکه در ابتدای جنگ به کشور سیم‌خاردار نمی‌دادند اما امروز جوانان و دانشمندان کشور موشک‌های با برد بلند تولید می‌کنند، اضافه کرد: ما با توان دفاعی و نظامی خود جریان مقاومت را تجهیز کردیم و حزب‌الله لبنان به دلیل اقتدار و علم و فناوری امروز رژیم صهیونیستی را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه امروز به جایی رسیدیدم که موشک‌های پرتاپ کننده ماهواره‌های علمی را خودمان تولید می‌کنیم، افزود: در اول انقلاب ما تعداد محدودی پزشک متخصص داشتیم اما الان قوی‌ترین پزشکان جهان را در داخل کشور تربیت می‌شوند.

* وجود مشکل در حوزه علوم انسانی/ گلایه از عدم اجرای قانون  اصلاح مقررات مالی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با بیان اینکه در حوزه علوم انسانی مشکل داریم و هنوز در حوزه علوم انسانی مانند حوزه پزشکی به خوبی پیشرفت نکرده‌ایم، افزود:  نظام آموزش عالی کشور اشکالات متعدد دارد اما نقاط مثبت آن بیشتر است.

زاهدی اقتصاد مقاومتی را اقتصاد دانش‌بنیان دانست و تصریح کرد: از دولت گلایه داریم که قانون اصلاح مقررات مالی و رونق تولید را اجرایی نکرده است.

وی با بیان اینکه بانک‌ها طلب زیادی از دولت دارند و در واقع دولت بدهکار بزرگ پولی و مالی به بانک‌ها است، افزود: بانک‌ها برای جبران بدهکاری دولت یک‌سری اقداماتی انجام می‌دهند که نتیجه آن ربوی بودن می‌شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس نهم در کمیسیون اقتصادی نظام بانکی غیرربوی را به‌عنوان طرح تدوین می‌کند، گفت: اصلاح قوانین بانکی از از برنامه‌های فعلی مجلس شورای اسلامی است.

زاهدی با بیان اینکه سند تحول بنیادی آموزش و پرورش از افتخارات نظام است و ای کاش از اوایل انقلاب تصویب می‌شود و مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار دارد، ادامه داد: پیاده کردن این سند هزینه مادی و معنوی دارد و نظام باید هزینه آن را بپردازد.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس