قابلیت‌های گردش‌گری محور 80 کیلو‌متری سوادکوه کاربردی می‌شود

پرینت

 

کارشناس طبیعت‌گردی اداره‌کل میراث‌فرهنگی مازندران از کاربردی‌کردن قابلیت‌های گردش‌گری محور 80 کیلو‌متری سوادکوه خبر داد.

تهمینه اسدی در گفت‌وگو با سوادکوه نیوز ضمن اشاره به پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود با موضوع قابلیت‌های گردشگری در محور 80 کیلومتری سوادکوه، گفت: 20 فعالیت گردش‌گری در محور سوادکوه قابل اجرایی شدن بوده و وجود منابع طبیعی و جوامع محلی از قابلیت‌های خاص سوادکوه است.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار گردشگری از اهداف برگزاری همایش توسعه سوادکوه با محوریت گردشگری است، افزود: توسعه گردشگری شهرستان سوادکوه باید متفاوت با غرب مازندران دیده شود و توانمندی‌های طبیعی و انسانی این 2 منطقه متفاوت است.

کارشناس طبیعت‌گردی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری مازندران با اشاره به توسعه گردش‌گری بدون برنامه در غرب استان و وجود آسیب‌های مختلف، خاطر‌نشان کرد: آموزش عمومی و ایجاد یا تقویت بستر‌های توسعه گردشگری باید در اولویت فعالیت‌های مربوط به گردشگری مورد برنامه‌ریزی قرار گیرد تا با حمایت مسؤولان و مشارکت مردم شاهد دست‌یابی به اهداف باشیم.

اسدی با بیان اینکه عدم آموزش عمومی و عدم توجه به بستر‌های توسعه گردشگری موجب آثار مخرب زیست‌محیطی و ایجاد آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی می‌شود، اظهار کرد: گردش‌گری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل می‌تواند با اشتغال‌زایی مناسب خود موجب آرامش و امنیت بیشتر را فراهم کند.

وی که دانشجوی دکتری توریسم در کشور پرتقال است با تأکید بر اینکه  قابلیت‌های گردشگری روستاییان با مردم و برای مردم است، افزود: وجود طبیعت، آثار فرهنگی و تاریخی، وجود ریل و جاده در محور سوادکوه از قابلیت‌‎های توسعه گردشگری در سوادکوه است.

کارشناس طبیعت‌گردی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری مازندران با بیان اینکه برای تهیه پایان‌نامه خود با موضوع قابلیت‌های گردشگری محور سوادکوه اقدام به تقسیم این شهرستان به 4 بخش که در طول یک و نیم سال به صورت پیاده اقدام به جمع‌آوری اطلاعات لازم کرد، اظهار کرد: اطلاعات مربوط به جایگاه‌های تاریخی، طبیعی، مذهبی، اماکن خدماتی و پذیرایی مسیر محور سوادکوه برای تکمیل اطلاعات مورد نظر، جمع‌آوری شد.

این کارشناس میراث‌ فرهنگی با اشاره به اینکه گردش‌گری به عنوان محصول پایدار با محصولات کارخانجات دیگر متفاوت است و محصولات صنعتی دارای تاریخ تولید و انقضا هستند و قابلیت صادراتی دارند ولی مصرف کننده کالای گردشگری باید به سراغ مقصد گردشگری برای استفاده از آن محصول برود و گردشگری قابلیت انبار و صادرات ندارد، اظهار کرد: برای جلوگیری از رشد قارچ‌گونه مشاغل وابسته به گردش‌گری و توجه به رفع آسیب‌های آن باید در بازه زمانی 10 ساله اقدام کنیم تا صنعت گردشگری در توسعه شهرستان، نقش‌آفرینی کند و بازه‎های 2، 5 و 10 ساله برای توسعه پایدار گردش‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسدی با بیان اینکه 78 نهاد، اداره، انجمن و گروه برای گردش چرخه توسعه گردشگری باید فعالیت کنند و با بیان اینکه در گردشگری روستایی، حضور جوامع محلی و همکاری آنان در کنار حمایت سازمان‌های دولتی لازم است، گفت: انتظار من از خروجی همایش توسعه سوادکوه آن است که مخاطبین همایش علاوه بر مسؤولان شامل دهیاران، شوراها و مردم محلی باشند و اطمینان جوامع محلی که فعالیت گردش‌گری در ان انجام می‌شود باید در اولویت ما قرار گیرد و مدیریت در صنعت گردشگری با تأکید بر جوامع محلی از پائین به بالاست.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس