بررسی دیدگاه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زیراب درباره استقرار سینما‌سیار؛ موج‌سواری از طرح ملی «سلام‌سینما» در زیراب

پرینت
دیدگاه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زیراب درباره استقرار سینما‌سیار را می‌توان موج‌سواری کمیسیون فرهنگی شورای شهر زیراب از طرح ملی «سلام‌سینما» برشمرد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، سینما به عنوان هنر هفتم نقش مهمی در فرهنگ‌سازی و انتقال فرهنگ بر‌عهده داشت و امروزه با وجود رسانه‌های متنوع جدید از نقش آن کاسته‌ شد ولی حس نوستالوژیکی آن همچنان در افکار عمومی وجود‌دارد.

*100 دستگاه سینما‌سیار برای شهر‌های فاقد سینما

به‌روز‌شدن نرم‌افزاری و سخت‌افزاری رسانه‌های مختلف با توجه به تغییرات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باعث همراهی مردم شد تا این رسانه‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند ولی سینما در کشور ما به دلایل اقتصادی، استهلاک تجهیزات و سالن‌ها، جایگزینی رسانه‌های دیداری و شنیداری، عدم تطابق درآمد و هزینه و سرعت تغییرات نتوانست خود را به خوبی تطبیق‌دهد و از رتبه بالای قدرت فرهنگی به زیر‌آمد.

سینمای دیجیتال و سینمای‌سیار هم از طرح‌هایی است که برای رونق فیلم در کشور اجرایی می‌شود و سینما‌جوان با طرح سینما‌سیار برای پخش فیلم‌های به‌روز در شهر‌های فاقد‌سینما برنامه‌ریزی کرد و طرح «سلام‌سینما»ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با نیم‌بها‌ بودن هزینه بلیط‌ها در روز‌های سه‌شنبه برای کشور در این زمینه فعالیت‌های قابل توجهی دارد.

سال گذشته با مکاتبات شهرداری و شورای اسلامی شهر پل‌سفید سوادکوه شاهد پخش فیلم به‌روز سینمای کشور در سالن غدیر پل‌سفید بودیم و این طرح برای امسال در شهر‌های زیراب و پل‌سفید اجرایی می‌شود.

100 دستگاه سینما‌سیار توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار سینما‌جوان قرار گرفت و به شهر‌های فاقد سینما داده‌ شد و شهرستان سوادکوه هم از شهرستان‌هایی فاقد سینما بود که سینما‌سیار به آن اختصاص یافت.

*موج‌سواری  از طرح ملی «سلام‌سینما»

مصاحبه رسانه‌ای رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زیراب درباره سینما‎سیار که به اشتباه توسط وی، سینما‎دیجیتال بیان‌ شد حاوی برخی نکات است که انتظار می‌رود توسط نماینده مردم در کمیسیون مهم فرهنگی توجه شود.

احسان رضایی، سینمای‌سیار را که سینما ‎دیجیتال نامیده‌ بود و آن را جهش‌ فرهنگی برای شهر ذکر‌ و افتتاح آن را باعث پُر‌شدن اوقات‌فراغت جوانان توصیف‌کرد.

انتظار آن است که رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر درباره «جهش‌ فرهنگی» و «پُر‌شدن اوقات‌فراغت جوانان» وسیع‌تر بیاندیشد.

سینما‌ سیار می‌تواند یک بخش از مجموعه جهش فرهنگی‌باشد و نباید آن را مترادف با جهش‌ فرهنگی بدانیم که باعث در‌جا زدن فعالیت‌های فرهنگی و عدم آینده‌نگری لازم را به همراه دارد و برگزاری جُنگ‌های فرهنگی، حمایت از انجمن‌های فرهنگی و هنری و انجمن‌ها، خرید تعداد بیشتری از بلیط‌های سینما سیار، مشارکت فعال‌تر برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، تقدیر از چهره‌های ماندگار شهر و جلسه مستمر با رسانه‌ها و پاسخ‌گویی به سؤالات آنان می‌تواند مجموعه‌ای باشد که با دست‌یابی به آن اهداف شاهد جهش فرهنگی در شهر باشیم و از طرف‌دیگر «پُر‌شدن اوقات‌فراغت جوانان» هم دارای زمینه‌هایی است که لازم است درباره آن به صورت پخته‌تر اظهار نظر‌شود.

«غنی‌سازی اوقات فراغت» و «پُر‌شدن اوقات‌فراغت جوانان» دو موضوع جدا از هم هستند که غنی‌سازی نگاه عمیق و آینده‌نگرانه و منطقی برای برنامه‌ریزی‌ها است و «پُر‌شدن اوقات‌فراغت جوانان»، جامع‌نگری لازم برای برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی را ندارد.

 سید‌هادی حسینی به عنوان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از چهره‌های فرهنگی است که فعالیت‌های وی بیانگر علاقه به استان مازندران و شهرستان سوادکوه برای توسعه در ابعاد فرهنگی است و هزینه‌کردن از وی برای انتساب خود به وی به هر دلیل را نمی‌توان خیر‌خواهی شهرستانی معنا‌کرد.

با جستجوی اندک در سایت‌های فرهنگی و هنری متوجه می‌شویم که 100 دستگاه سینما‌سیار توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار انجمن سینمای جوان قرار‌ گرفت تا در اختیار شهرستان‌های فاقد سینما تعلق‌گیرد و شهرستان سوادکوه هم یکی از شهرستان‌های فاقد سینما است که این دستگاه به آن تعلق‌گرفت و نام‌بردن از فرد خاص برای اقدامی که به صورت متعارف در حال اجرا‌ بود، لطمه به شخصیت اجرایی و وزارتی وی برای نفع کوتاه‌مدت شخصی یا گروهی اندک است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زیراب در پایان مصاحبه خود از پیگیری شورای شهر زیراب برای پرداخت نیم‌بهای بلیط سینما‌سیار خب ر‌داد و این در حالی است که نیم‌بها‌بودن بلیط سینما‌ها در روز‌های سه‌شنبه با عنوان طرح «سلام‌سینما» در حال اجراست و سوار‌شدن به موج طرح‌های کشوری با نام خود، اقدام صادقانه‌ای برای مردم نیست.

*لزوم هدف‌گذاری برای توسعه فرهنگی و هنری شهر‌زیراب

پیشنهاد می‌شود شورای شهر زیراب برنامه‌ریزی خود برای هدف‌گذاری‌های فرهنگی را بیان‌کند تا فعالان عرصه‌های فرهنگی و هنری کمک‌های لازم برای دست‌یابی به آن را اجرایی کنند و موج‌سواری کمیسیون فرهنگی شورای شهر زیراب از طرح ملی «سلام‌سینما» اقدام مناسب در راستای توسعه فرهنگی شهر نیست و لازم است با استفاده از نظرات و برنامه‌های فعالان حوزه فرهنگی و هنری بومی، اقدامات آینده‌دار و ریشه‌دار را با حمایت مادی و معنوی شورای اسلامی شهر زیراب برنامه‌ریزی‌ کرد.

===================

گزارش از عمران اکبرنژاد

===================

اشتراک گذاری

برچسب :

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

981 مطلب نوشته است .

2 نظر در “بررسی دیدگاه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زیراب درباره استقرار سینما‌سیار؛ موج‌سواری از طرح ملی «سلام‌سینما» در زیراب”

 • سوادکوهی در 7 خرداد, 1397, 8:25

  نظر شورای محترم درباره مسائل فرهنگی از حمایت ایشان از نهادهای فرهنگی و فعالان فرهنگی شهر کاملا پیداست!!
  تشکر از گزارش خوب…
  متاسفانه وضع موجود مصداق بارزیست از بیان: “از ماست که برماست”
  و مایه تاسف بسیار…

 • mehdi در 7 خرداد, 1397, 20:28

  احسنت به این حرکت بسیار پسندیده و بجا .به نظر من نفس کار مهمه و اطلاع رسانی شورا طبیعیه.نمیدونم چرا انتقاد ها برای این حرکت سرازیر شد

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس