از فروردین 1397 انجام‌ شد؛ پایان کابوس ترافیک 7 ساعته مسیر 25 دقیقه‌ای محور‎سوادکوه

پرینت
از فروردین 1397 شاهد پایان کابوس ترافیک 7 ساعته مسیر 25 دقیقه‌ای محور‎سوادکوه از انتهای پل‌سفید تا ابتدای شیر‌‌گاه هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، محور‌سوادکوه از مهم‌تر‌ین محور‌های ارتباطی استان مازندران به پایتخت‌کشور محسوب می‌شود که ضریب‌ امنیتی بالای آن باعث‌ شد تا عدم مسدود‌ بودن آن همواره مورد‌نظر مدیران ملی و استانی باشد.

*پایان کابوس ترافیک 7 ساعته مسیر 25 دقیقه‌ای محور‎سوادکوه

حجم‌گسترده استفاده از محور‌ سوادکوه برای ورود به مازندران یا خروج از این استان باعث ترافیک‌ در ایام تعطیلات را به همراه‌ داشت که تعریض آن از حدود 20 سال قبل تاکنون در حال اجرا‌ بود که در آستانه نوروز 1397 شاهد نقطه‌ عطفی در این محور ‎بودیم که گلوگاه‌های اصلی آن در سرخ‌کلا و بالا‌زیراب، تعریض‌ شد و تنها پل‌ درون‌شهری پل‌سفید و میدان‌شهر زیراب به عنوان دو گلوگاه این محور با ترافیک کم‌حجم محسوب می‌شود و کابوس ترافیک انتهای شهر پل‌سفید مرکز شهرستان سوادکوه تا شهر شیر‌گاه مرکز شهرستان سوادکوه‌ شمالی که در شرایط عادی در 25 دقیقه طی‌می‌شود را در هفت ساعت طی نمی‌شود.

در موج اول سفر نوروزی سال 1397 تنها در میدان شهر زیراب شاهد ترافیک چند دقیقه بودیم که نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته قابل بیان‌نیست.

پایان کابوس ترافیک محور سوادکوه شاید تیتر مناسبی برای رخداد جاده‌ای محور سوادکوه در نوروز 1397 باشد و البته توجه به کیفیت آسفالت، تعریض بیشتر در برخی مناطق و تسریع در کاهش قوس میدان شهر زیراب و تغییرات مصوب در پل‌ درون‌شهری پل‌سفید هم باید تسریع‌شود.

*استفاده 30 هزار دستگاه خودرو به صورت رفت‌و برگشت از محور‌سوادکوه

رئیس‌ پلیس راهور شهرستان سوادکوه با اشاره به اینکه ترافیک مرتبط با تعطیلات نوروز امسال، گفت: تعریض منطقه سرخ‌کلا و بالا زیراب به عنوان مهم‌ترین بخش های گلوگاهی ترافیکی محور سوادکوه باعث قابل توجه ترافیک محور سوادکوه شد.

محمد صادقی با بیان اینکه پل درون شهر پل سفید و میدان زیراب به‌عنوان مناطق پر ترافیک محور سوادکوه محسوب می‌شوند، افزود: حضور گسترده مسافران و گردشگران را در شهرستان سوادکوه شاهد‌هستیم و از پهلو‌های میدان زیراب برای روان‌سازی ترافیک، حدود نیم‌متر کاسته شد که باید مقدار بیشتری از میدان شهر زیراب کاسته شود.

وی از مسدود‌ کردن خیابان‌های منتهی به میدان زیراب برای کنترل ترافیک‌و روان‌سازی آن برای حدود 45 دقیقه خبر‌داد و گفت: در 24 ساعت اول سال جدید حدود 30 هزار دستگاه خودرو به صورت رفت‌و برگشت از محور‌ سوادکوه استفاده کردند که 23 هزار خودرو ورودی و 7 هزار خودرو خروجی از محور‌سوادکوه داشتیم.

*اندک‌بودن ترافیک امسال نسبت به سال‌گذشته

رئیس اداره راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای سوادکوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه از ترافیک روان برای مرحله اول تعطیلات نوروزی سوادکوه خبر داد و گفت: ترافیک مقطعی و کوتاه‌مدت محور سوادکوه در مرحله اول تعطیلات نوروزی اندک بود و قابل مقایسه با ترافیک سال‌های گذشته نبود.

مهرداد زمانی با بیان اینکه هدف ما آن بود که ترافیک به عنوان یک مانع در برنامه ریزی دید‌و بازید عید و مسافرت ها مطرح نباشد،افزود: عامل انسانی به عنوان مهم‌تر‌ین علت تصادف مطرح است و با بارش باران و تغییرات جوی شاهد انحراف یا واژگونی خودروها هستیم و در روز‌های غیر‌بارانی، شاهد تصادف های کمتر هستیم و ترافیک چند دقیقه‌ای امسال در میدان زیراب و پل درون شهری پل‌سفید در مقایسه با ترافیک حدود هفت ساعت قبل، اندک است.

وی با بیان اینکه رعایت قوانین راهنمایی‌و رانندگی در اولویت رانندگان باشد و هر تقاطع، باعث ترافیک است و بخشی از مسائل فنی تعریض محور سوادکوه باقی ماند، گفت: 90 درصد تصادفات دارای علت انسانی است و توجه اولویت‌دار به راهداری در سطح ملی باعث کاهش قابل‌ توجه آمار تصادف های وحشتناک کشور می‌شود.

* لزوم ارتقای مداوم شاخص‌های ایمنی و فنی برای محور‌سوادکوه

تعریض محور‌سوادکوه را نباید تنها در استفاده مسافران یا گردشگران از آن برای تردد مورد برنامه‌ریزی قرار‌ داد بلکه محوریت توسعه شهرستان در گردشگری و تلاش برای ارتقای سوادکوه از معبر گردشگران یا مسافران به مقصد گردشگری هم باید در تعریض محور‌ سوادکوه لحاظ‌ شود و تسهیل در عبور‌و مرور گردشگری، صنعتی، کشاورزی و خدمات هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته ارتقای مداوم شاخص‌های ایمنی و فنی آن و افزایش کاربری‌ها از این محور بین‌المللی و مهم هم مورد توجه باشد.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس