خبر‌خوش برای راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در پل‌سفید؛ تحقق گام‌های نخستین اشتغال‌زایی موزه‌ای در سوادکوه

پرینت
خبر راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در پل‌سفید را می‌توان تحقق گام‌های نخستین اشتغال‌زایی هدفمند موزه‌ای در سوادکوه قلمداد‌ کرد که تحقق این مسئله را رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه نوید آن را داده است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار‌سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، موزه در تعریف گسترده و کلی خود به مکانی برای عرضه اشیا، متون، شیوه زندگی و مستندات مختلف گذشته اطلاق می‌شود که برای همگان خوشایند است و به‌ نوعی معرفی و به‌ رُخ‌کشیدن سابقه تمدنی و فرهنگی عصر و بزرگان آن برهه تاریخی است و البته موزه‌مردم‌شناسی به عنوان مکانی برای نمایش زندگی مردم معمولی و خاص اطلاق می‌شود که مردم معمولی در آن نمود بیشتری دارند.

* خبر‌خوش برای راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در پل‌سفید

وجود حدود 3 هزار شی مردم‌شناسانه که با تلاش و زحمت عبدالعلی عالمی جست‌وجو، خریداری و گرد‌آوری شد و به گفته خودش حدود 500 میلیون تومان برای خرید یا تهیه و انتقال آن اشیا هزینه شخصی‌ کرده است.

خبرگزاری فارس شهرستان سوادکوه در اواخر بهمن‌ماه 1396 گزارش خبری و مصوّری از موزه خصوصی وی تهیه‌کرد.

3 هزار شی مردم‌شناسی نوید زمینه اشتغال‌زایی موزه‌ای در سوادکوه + تصاویر

عبدالعلی عالمی در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره با بازخورد‌های گزارش خبری خبرگزاری فارس، خواستار توجه‌ مناسب‌تر مسؤولان شد.

وی با اشاره به اینکه روزانه ده‌ها نفر از موزه خصوصی وی بازدید می‌کنند، خواستار استفاده از اشیای موجود در مکانی وسیع‌تر و با شاخص‌های موزه‌ای‌ شده است.

خبر‌خوش درباره موزه مردم‌شناسی در پل‌سفید از زبان رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه بیان‌ شد که با اقدام فرهنگی و قابل‌تحسین شهرداری و شورای شهرپل‌سفید شاهد اختصاص مکان مناسب و قدیمی برای موزه تاریخی یا مردم‌شناسی خواهیم‌ بود و اشیای موزه‌شخصی «عبدالعلی عالمی» و اشتغال وی هم مورد‌ نظر است.

*برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی 3 موزه برای سوادکوه

رضا دانش‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سوادکوه با اشاره به پیگیری‌ها و رایزنی‌های گذشته اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه برای تأسیس موزه در شهر‌پل‌سفید، گفت: در‌ گذشته ساختمان بهورزی‌ سابق شهرستان سوادکوه برای ایجاد موزه مردم‌شناسی توسط اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه مورد پیگیری قرار‌ گرفت که عملیاتی‌نشد و با رایزنی‌های شورای اسلامی و شهرداری پل‌سفید توافق‌ اولیه برای فروش آن ساختمان به شهرداری اجرایی‌ شد که در مرحله قیمت‌گذاری توسط کارشناسان مرتبط قرار‌ گرفت.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی یک‌موزه در پل‌سفید‌سوادکوه برای تملّک ساختمان بهورزی شبکه‌ بهداشت برنامه‌ریزی اجرایی پیدا می‌کند، افزود: اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه در‌ راستای اهداف مورد‌ نظر و مرمت و تجهیز مکان موزه اقدامات مورد‌نظر را اجرایی می‌کند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه با اشاره به شاخص‌های مورد‌ نظر برای احداث موزه تاریخی در شهر پل‌سفید و استفاده هدفدار و هدفمند از اشیای موزه خصوصی اشیای مردم‌شناسی «عبدالعلی عالمی» و اشتغال این موزه‌دار خصوصی در پل‌سفید، خاطر‌ نشان کرد: موزه مردم‌شناسی پل‌سفید با همکاری و توافق‌نامه بین شهرداری پل‌سفید و اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه اجرایی می‌شود.

دانش‌زاده از وجود یک موزه مردم‌شناسی در الاشت‌سوادکوه و رایزنی برای تشکیل موزه مردم‌شناسی یا تاریخی در پل‌سفید سوادکوه و موزه معدن در زیراب‌سوادکوه به عنوان اولین موزه معدنی کشور خبر‌ داد و گفت: اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه در راستای ساماندهی، مرمت، راه‌اندازی و تجهیز موزه‌ها کمک می‌کند.

* تحقق گام‌های نخستین اشتغال‌زایی موزه‌ای در سوادکوه

اشتغال‌زایی موزه‌ای در حوزه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی قرار‌ دارد که اشتغال مستقیم‌ و غیر‌مستقیم آن توانمندی گسترده‌ای دارد که وجود موزه مردم‌شناسی الاشت، برنامه‌ریزی اداره صنعت، معدن و تجارت برای راه‌اندازی اولین موزه معدنی کشور در زیراب و برنامه‌های شهرداری و شورای شهر پل‌سفید و اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سوادکوه برای موزه تاریخی یا مردم‌شناسی در مرکز‌ شهرستان می‌تواند به عنوان تحقق گام‌های نخستین اشتغال‌زایی هدفمند، آینده‌نگرانه، زنجیروار با سایر حوزه‌های مرتبط موزه‌ای در سوادکوه باشد.

—————————-

گزارش از عمران اکبرنژاد

————————–

اشتراک گذاری

برچسب :

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس