نگاه متفاوت به تعریض؛ لذت 4‌ بانده‌شدن محور‌ سوادکوه+40 تصویر

پرینت
نگاه متفاوت به تعریض؛ لذت 4‌ بانده‌شدن محور‌ سوادکوه
نگاه متفاوت به تعریض محور‌سوادکوه بیانگر لذت چهاربانده‌ شدن آن با وجود برخی مشکلات است.

خبرگزاری فارس مازندران ـ سوادکوه/عمران اکبرنژاد: تعریض محور سوادکوه از مهم‌ترین طرح‌هایی‌ بود که در سخنان مدیران انتصابی و نمایندگان انتخابی استانی و شهرستانی تکرار‌ شد که با افتتاح حدود 4 کیلومتری آن در روز شنبه با حضور وزیر‌ راه شاهد بهره‌برداری بخش اصلی از آن هستیم.

برای تعریض مسیر رود‌هن، فیروز‌کوه و قائم‌شهر که محور سوادکوه از طولانی‌ترین بخش آن محسوب می‌شود، حدود 990 میلیارد‌ تومان هزینه‌ شد و همواره از دغدغه‌های جدی مردم شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی، مسافران و مسؤولان بود.

هر‌چند تأخیر‌های متعدد، قول‌های بدون پشتوانه مسؤولان برای زمان‌دهی افتتاح، مشکلات کیفی فعالیت‌ها، آسفالت نامناسب در برخی از مناطق را نمی‌توان نا‌دیده گرفت ولی سرعت در نقل‌ و انتقال مسافر و بار، کاهش قابل‌توجه ترافیک، ذهنیت مثبت مسافران از معبر، توسعه بخش صنعتی و گردشگری با مهیا‌ بودن راه‌ دسترسی و حذف گلوگاه‌های ترافیکی را هم باید‌ دید.

ذهنیت‌ عمومی درباره محور سوادکوه به دلایلی که بیان‌ شد، مثبت‌ نیست و پیوست‌ رسانه‌ای این طرح از‌ طرف مجریان، کارفرما و وزارتخانه آن قابل‌ دفاع نیست و بهانه ملی‌ بودن طرح و مشارکت‌ ندادن به ادارات، نهاد‌ها و مدیران شهرستانی و استانی در نظارت و بررسی اثر‌گذار آن نیز به ابهام‌ها افزوده است.

توسعه شبکه راه‌ و حل مشکلات ترافیکی و سرعت در تردد بین‌شهری «خبر‌خوبی» است که با عدم لحاظ‌کردن افکار‌ عمومی در فرایند آن، نتیجه مناسب در بین مردم را به همراه‌ نداشت.

افکار‌ عمومی از مهم‌تر‌ین شاخص‌های توسعه محسوب می‌شوند که توجه به آن بخش مهمی از تنگنا‌ها و مشکلات را بر‌طرف می‌کند و به‌نظر می‌رسد رسانه‌ها و متنفذان هم با اشاره به ضعف‌ها و نقد‌ها به فواید و اثر‌گذاری این طرح در توسعه هم توجه‌ کنند و بررسی تک‌بُعدی جنبه‌های منفی نگاهی یک‌سویه به طرح بزرگ تعریض محور سوادکوه است.

توسعه و رفع مشکلات حق مردم است و وظیفه مسؤولان، ولی نگاه همه‌جانبه و مقایسه فواید و ضعف‌ها و نگاه متوازن به آن موجبات لذت از تعریض محور‌ سوادکوه را به همراه دارد و این نوع نگاه، جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و روحی مناسبی را به همراه داشته و از شاخص‌های توسعه هم محسوب می‌شود.

*عکس های زیر از عمران اکبرنژاد-چند روز قبل از افتتاح وزیر**************

***************عکس های زیر از مهر علی رهنمای*****************

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس