در میزگرد«آرمان‌ها تا واقعیت‌های پرستاری» فارس مازندران مطرح‌شد؛ فاصله بین وضعیت موجود با شرایط قابل انتظار جامعه پرستاری/پرستارانِ‌خسته نیازمند دیده‌شدن دارند

پرینت
در میزگرد«آرمان‌ها تا واقعیت‌های پرستاری» فارس مازندران مطرح‌شد؛
فاصله بین وضعیت موجود با شرایط قابل انتظار جامعه پرستاری/پرستارانِ‌خسته نیازمند دیده‌شدن دارند
در میزگرد«آرمان‌ها تا واقعیت‌های پرستاری» فارس مازندران به فاصله بین وضعیت موجود با شرایط قابل انتظار جامعه پرستاری و پرستارانِ‌خسته نیازمند دیده‌شدن و تلخ‌تر‌ین و شیرین‌تر‌ین خاطرات پرستاران اشاره‌ شده است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه نیوز) و  خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، وقتی نام پرستار را می‌شنویم، ذهن ما مجموعه‌ای خاطره انگیز را به یاد می‌آورد که بیشتر این خاطرات بیانگر تلاش، تعهد و دلسوزی آنان برای کاهش درد‌ها و رنج‌های بیماران است و همواره در شخصیت فرهنگی جامعه نوعی نگاه احترام‌آمیز به آنان را مشاهده می‌کنیم.

پرستاران را با لباس سفید می‌شناسیم و اگر نگاه کمی عمیق به ابعاد فعالیت آنان داشته‌باشیم با سختی‌ها و مشکلاتی آشنا می‌شویم که تحمل آن از افرادی توانمند با روحیه انسان‌دوستانه انتظار می‌رود.

به مناسبت تولد حضرت زینب(س) و روز پرستار، خبرگزاری فارس استان مازندران شانزدهمین میزگرد خود‌را با عنوان «آرمان‌ها تا واقعیت‌های پرستاری» برگزار‌ کرد.

*سختی کار پرستاران و خبرنگاران

مهر‌انگیز عباسی در میزگرد «آرمان‌ها تا واقعیت پرستاری» که در خبرگزاری فارس مازندران برگزار‌ شد با اشاره به اینکه شغل خبرنگاری از شغل‌های سخت محسوب می‌شود و پرستاری هم از شغل‌های سخت محسوب می‌شود و ما تا حدودی سختی کار آنان را درک می‌کنیم.

وی به بیان هدف از برگزاری میزگرد «آرمان‌ها تا واقعیت پرستاری» در خبرگزاری فارس مازندران اشاره‌کرد و افزود: بیان تلاش‌ها و توانمندی‌های مشکلات و خاطرات تلخ و شیرین شغل پرستاری از مهم‌تر‌ین اهداف برگزاری این میزگرد است.

مدیر خبرگزاری فارس استان مازندران به اهمیت «خبر‌خوب» و لزوم ترویج آن در جامعه اشاره کرد و گفت: بیان نارسایی‌ها، توجه به بخش‌های مفید و مناسب رویداد، دوری از تک‌بعدی‌نگری، دوری از بزرگ‌نمایی و کوچک‎نمایی و ترویج خبر‌خوب از اولویت‌های مهم در خبرگزاری فارس است.

* پرستارانِ‌خسته نیاز به دیده‌شدن دارند

شبنم شیر‌دل در میزگرد «آرمان‌ها تا واقعیت پرستاری» که در خبرگزاری فارس مازندران برگزار‌ شد با اشاره به اینکه کار، آموزش، مدیریت و تحقیق در پرستاری نهفته‌ است، گفت: نگاه من به پرستاری این است که پرستاری، تلفیق هنر و علم است و شغل منحصر به‌فردی است که به نیاز‌های خانواده، ارتقای سلامت جامعه، تصمیم بالینی و توجه به بیمار و خانواده بیمار را به همراه خود‌دارد.

وی با بیان اینکه چهارمین دوره نظام‌پرستاری پشت سر گذاشته شد و به عنوان یک واحد صنفی دارای شخصیت حقوقی مستقل است که با مصوبه مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کنند و رأی‌دهندگان به نظام‌ پرستاری هم جامعه پرستاری و زیر‌مجموعه آن هستند و نظام پرستاری کشور هم حدود 200 هزار عضو‌ دارد و عضویت در نظام پرستاری، داوطلبانه است، افزود: هزار و 300 پرستار در حوزه قائم‌شهر، سوادکوه، سوادکوه‌ فعالیت می‌کنند که 860 نفر آنان عضو نظام پرستاری هستند.

رئیس نظام پرستاری قائم‌شهر، سوادکوه و سوادکوه‌شمالی حفظ حقوق بیماران و پرستاران، ارتقای سطح دانش، تلاش برای تقویت موازین اسلامی و کوشش در تحقق اخلاق پرستاری را از اهداف نظام‌پرستاری ذکر و خاطر‌ نشان کرد: پیشگیری، غربال‌گیری و درمان 3 راه فعالیت‌های بهداشتی و درمانی است و باید تلاش‌کنیم به مرحله درمان نرسیم تا از ایجاد بیماری و افزایش هزینه عمومی جلوگیری‌شود و هزینه درمان 3 برابر بیشتر از پیشگیری است.

*ام‌المطالبات پرستاری

وی که کارشناس پرستاری و دارای مدرک ارشد مدیریت است و 13 سال سابقه فعالیت که 2 سال آی سی یو، 8 سال سی سی یو و 3 سال در دفتر پرستاری و در حال حاضر سوپر‌وایزر بالینی بیمارستان ولیعصر(عج) است، با اشاره به اینکه برخی از فعالیت‌های پرستاران خارج از شرح وظایف آنان است خاطر نشان کرد  انجام فعالیت توسط پرستاران خارج از شرح وظایف آعادلانه نیست و عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاران که مصوب سال 1386 است ام‌المطالبات پرستاری است که انتظار ما از دولت اجرای قوانین مصوب است و ارزش و اهمیت فعالیت پزشکان بر کسی پوشیده نیست ولی تفاوت فاحشی بین دریافتی پزشکان و پرستاران وجود ‌دارد.

شیردل، اعتباربخشی و استقرار سیستم HIS را از مشکلات دیگر جامعه‌پرستاری ذکر‌ کرد که با همان نیروی سابق اجرایی‌ شد که این فشار اجباری باعث شد پرستاران از عملکرد بالینی خود دور‌ بمانند که باعث نارضایتی گیرندگان خدمت شد.

*پرستار ما خوشحال نیست

وی با ذکر این موضوع که اعتبار‌بخشی به صورت یک‌دفعه‌ای انجام‌شد و بستر‌سازی آن به درستی انجام نشد و آموزش‌ها هم کامل نبود و آمادگی در پرستاران وجود‌ نداشت و مستندات مورد‌ نظر، سنگین است، اظهار‌ کرد: اثر‌بخشی طرح‌اعتبار‌بخشی را هم شاهد‌ بودیم، ولی نارضایتی پرستار و بیمار را به همراه دارد و پرستار ما خوشحال نیست و نمی‌تواند خدمات مطلوب ارائه‌کند ولی تنها به‌دلیل عشق به کار، تلاش می‌کند.

*دعای خیر مریض‌ها بسیاری از مشکلات مرا حل کرد

سوپر‌وایزر بالینی بیمارستان ولیعصر(عج) قائم‌شهر با اشاره به اینکه اگر دوباره بخواهم شغلی را انتخاب کنم، به دلیل علاقه به پرستاری، همین شغل را انتخاب می‌کنم، افزود: با‌وجود جذب نیرو در سال‌های اخیر در رده‌های پرستار، کمک‌ بهیار و بهدار، همچنان با کمبود نیرو روبرو هستیم.

وی با تأکید بر علاقه زیاد به پرستاری عنوان کرد:  دعای مریض و خانواده آنان، حس خوبی را برای ما پرستاران ایجاد می‌کند و دعای خیر مریض‌ها بسیاری از مشکلات مرا حل کرد و امداد‌های غیبی را بار‌ها در زندگی خودم دیدم و رضایت‌مندی من از شغلم به دلیل علاقه‌ای که به آن دارم، بالا است و سعی می‌کنم این نگاه را به خانواده هم تعمیم دهم.

رئیس نظام پرستاری قائم‌شهر، سوادکوه و سوادکوه‌شمالی با بیان اینکه، تعطیلات در کنار خانواده‌ نیستیم و استرس کار بالا‌ است و کار پرستاری حساس است چون با جان مریض سرو‌کار داریم گفت پرستارِ‌ با‌وجدان نمی‌تواند با وجود خستگی و مشکلات، از کارش بزند و در خانواده هم باید نقش همسری و مادری را انجام دهیم و باید خستگی 13 ساعت کار مداوم و بدون‌استراحت را هم ندیده بگیریم و سر‌حال باشیم.

*با هر مریض و مرگی روح پرستاران آسیب می‌بیند

وی با اشاره به اینکه پرستاران، پیش‌قراولان بهداشتی و درمانی هستند و در بدترین شرایط روحی و‌جسمی با مردم باید مناسب برخورد کنند، گفت: برخی‌ها معتقدند که «پرستارها به دلیل سرو کار‌ داشتن با مریض‌های مختلف، درد و غم‌های مریض برایشان عادی می‌شود » ولی اینطور نیست و با هر مریضی و مرگی، روح و روان ما صدمه می بیند و بعد از 13 سال برای مرگ بیمارانم اشک می‌ریزم و غمی برای ما عادی نمی‌شود ولی باید قوی باشیم، چون انتظار عموم از پرستار داشتن چهره‌ای قوی است.

* تشخیص سندروم قلب‌شکسته

شیردل در مرور خاطرات دوران خدمت خود با اشاره به اینکه یکی از خاطرات شیرین من مربوط به 3 هفته قبل بود، خاطر‌نشان کرد: در زمانی که سوپر‌وایزر بودم مردی به دلیل سرطان پیشرفته فوت کرد و عصر آن روز هم خانم ایشان را به دلیل سکته قلبی به مرکز ما آوردند و فرزندانشان با حالت غمگینی روبرو بودند و فشار بیمار پایین بود که باعث شده بود محدودیت در پیشرفت روند‌ درمان داشته باشیم و طبق گفته پزشک معالج انجام «آنژیوگرافی» احتمال 10 درصد شانس زنده‌ماندن را برای بیمار به همراه داشت و آخر هفته بود و «‌انکالی» برای انجام انژیوگرافی نداشتیم و با خواهش از پزشک مرتبط، انجام شد که در نهایت پس از «آنژیو» مشخص شد که بیمار به دلیل فقدان عزیزان دچار «سندروم قلب‌شکسته» شد که در این زمان قلب نا‌خود‌آگاه از جریان می‌ایستد و تنها راه شناخت آن هم از راه «آنژیوگرافی» است و روزی که مریض با پای خودش از بیمارستان خارج شد و فرزندانش از زنده ماندن مادر خود در اوج غم پدر مشعوف شدند به قدری باعث خوشحالی من شد که قابل وصف نبود و با هیجان برای خانواده توضیح دادم که یکی از شیرین‌تر‌ین خاطرات دوران کارم بود و تلخ‌تر‌ین خاطره من هم در هفته اول حضور در طرح پرستاری‌ام در بیمارستان رازی بود که دختر 19 ساله به دلیل مصرف قرص برنج خودکشی کرده بود و نوع مرگش شوک‌ بزرگی است که با وجود تقاضای کمک بیمار نتوانستم کاری برای او‌ انجام دهم.

رئیس نظام پرستاری قائم‌شهر، سوادکوه و سوادکوه‌شمالی، گفت: پرستاران خسته هستند و نیاز به دیده‌شدن دارند.

*فریاد دریافت نامناسب امکانات بهداشتی بر‌ سر پرستاران

حسین اکبری با تقدیر از برگزاری میزگرد «آرمان‌ها تا واقعیت پرستاری» در خبرگزاری فارس مازندران، پرستاری را ترکیب هنر و دانش توصیف‌کرد که برای خدمت به مردم تلاش می‌کنند.

وی که 13 سال سابقه کار پرستاری دارد و پرستار بالینی است به رسالت‌های پرستاری اشاره‌کرد و افزود: ارتقای سطح سلامت‌جامعه از مهم‌تر‌ین رسالت‌های پرستاران است.

وی با بیان اینکه به درمان بیشتر از پیشگیری و بهداشت‌عمومی در جامعه توجه می‌شود، خاطر‌نشان کرد: سختی‌کار بالا، عدم پرداخت مطالبات، مشکلات مربوط به تعرفه‌گذاری خدمات پرستاران، بخشی از مشکلات جامعه پرستاری است.

عضو نظام پرستاری ساری با اشاره به اینکه پرستاران بر طبق شرح وظایف خود عمل می‌کنند و بیشتر از آن را هم عملی می‌کنند ولی مبلغ مالی را پزشکان دریافت می‌کنند و اختلاف بالایی بین حقوق بین پرستاران نیست ولی کارانه پزشکان به صورت نجومی بالا می‌رود، خاطر‌ نشان کرد: عدم شناخت شغل پرستاری و اهمیت و ابعاد آن از مشکلات پرستاران در جامعه است و پرستاران با خدمت‌گذار، سالمند‌نگهدار یا بچه‌نگهدار محدود می‌کنند و تعریف خاصی از نوع دریافت خدمات وجود ندارد که باعث تنش‌هایی هم می‌شود.

اکبری با بیان اینکه پرستاران از نظر زیان‌آوری شغل خود، مزایایی دریافت نمی‌کنند، افزود: نیرو‌های جذبی پرستاران نسبت به گذشته بیشتر شد ولی به دلیل قانون نظام سلامت و مسائل دیگر شاهد افزایش فعالیت‌های پرستاران هم هستیم و با وجود اینکه شرح‌ وظایف پرستاری و زیر‌مجموعه آن منطقی‌تر شد ولی قانون ارتقای بهره‌وری به صورت ناقص اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه ایده‌آل‌نگری در طرح اعتبار‌سنجی وجود‌ دارد و بومی‌سازی هم نشد، اظهار‌ کرد: اگر به زمان گذشته بر‌گردم و مختار به انتخاب شغل جدید باشم، در انتخاب شغل پرستاری پنجاه پنجاه هستم.

*ابهام در طرح قاصدک

اکبری طرح قاصدک را طرح مبهمی توصیف کرد و افزود: از یک‌طرف مرخصی حق کارمند و پرستار است ولی در طرح قاصدک شاهد دریافتی کم در صورت استفاده از مرخصی هستیم.

این پرستار با اشاره به اینکه پسر چهار ساله دارد و خانمش هم خانه‌دار است، افزود: خانواده همیشه شاکی وضعیت خاص شغلی من هستند و سختی شغل، عدم حضور در مناسبت‌ها و مراسم‌ها و مشکلات صنفی در این شغل وجود‌ دارد.

شیرینی پرداخت هزینه درمان یک بیمار

وی به تلخ‌تر‌ین و شیرین‌تر‌ین خاطره خود از شغل پرستاری اشاره کرد و با اشاره به اینکه فعالیت 13 ساله من پر از خاطرات است و خاطرات بد هم بیشتر در ذهن‌ها باقی می‌ماند، گفت: فوت دختر دو  ساله به دلیل سوختگی و ضجه‌های مادر این دختر و آنها پس از سال‌ها دارای فرزند شدند و دیگر امکان بچه‌دار‌شدن هم نداشتند از تلخ‌تر‌ین خاطرات من است و شیرین‌تر‌ین خاطره من هم مربوط به دختر 9 ساله‌ای است که با وضع اقتصادی نامناسب به بیمارستان اعزام شد و اگر 24 ساعت تحمل می‌کرد از وضعیت اضطراری سوختگی خارج می‌شد که انواع دارو‌ها را با هزینه شخصی تهیه کردم و این بیمار سلامتی خودش را به دست آورد و برای من شیرین بود.

اکبری با اشاره به اینکه مردم نارضایتی از سیستم درمانی را به دلیل عدم شناخت وظایف و پایین‌بودن سطح دانش عمومی را بر دوش پرستار می‌بینند و شلوغی بیمارستان، وضعیت سرمایی و گرمایی، تأخیر پزشک، اعتراض به برخورد نگهبان را از ما انتظار دارند و بیماران دریافت نامناسب امکانات را بر‌سر ما فریاد می‌کنند، گفت: امیدوارم نگاه مردم، جامعه و مدیران نسبت به جامعه پرستاری ارتقا یابد.

* انتخاب اول من شغل پرستاری است

حمیرا چادوشی پرستار بیمارستان ولی‌عصر(عج) قائم‌شهر نیز در میزگرد خبرگزاری فارس به مناسبت تولد حضرت زینب(س) و روز پرستار برگزار شد با اشاره به اینکه شغل پرستاری از شغل‌هایی است که بدون عشق به آن، نمی‌توان دوام آورد، گفت: اگر به زمان انتخاب شغلم بر‌گردم باز‌هم شغل پرستاری را انتخاب می‌کنم و با وجود مشکلاتی که در این شغل دیدم، باز‌هم انتخاب اول من شغل پرستاری است و هر‌ چند انتخاب اول رشته دانشگاهی من پزشکی بود که وارد رشته پرستاری شدم ولی پس از آغاز‌ کار، عاشق این رشته‌ شدم.

وی با بیان اینکه طرح اعتبار‌بخشی برای پیشبرد اهداف بیمارستانی است و برای دست‌یابی به اهداف بلند آن نیاز به نیروی مجزا و امکانات وجود‌ دارد، افزود: در کنار فعالیت‌های پرستاری و اقدامات کاری در طرح اعتبار‌بخشی هم فعالیت می‌کنیم که نیرو و وقت زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

این پرستار که سابقه فعالیت پرستاری در بیمارستان‌های فاطمه‌الزهرا (س) ساری، بهشهر، حکمت ساری و ولی‌عصر(عج) قائم‌شهر را دارد با اشاره به اینکه در چهار بیمارستان سابقه فعالت دارد و کار پرستاری در بیمارستان ولیعصر(عج) که بیمارستان بزرگ و پر‌مشغله‌ای است، دارای ابعاد مختلفی است، خاطر‌ نشان کرد: اگر ما پرستاران با هم همکاری و همراهی نداشته باشیم، کار‌ها باقی می‌ماند و پیشرفتی نداریم.

*خاطره شیرین در آغوش گرفتن یک نوزاد

چادوشی با اشاره به اینکه شغل پرستاری، شغل سختی است و زمان استراحت کمی داریم و اگر همکاری خانواده نبود، امکان ادامه کار فراهم نمی‌شد به تلخ‌تر‌ین و شیرین‌تر‌ین خاطره خود از شغل پرستاری اشاره کرد و در‌ آغوش گرفتن اولین نوزاد در شغل پرستاری را از شیرین‌تر‌ین خاطرات خود ذکر کرد و گفت: در ماه دوم فعالیت در طرح پرستاری بیمارستان فاطمه‌الزهرا(س)، یک مریض بد‌حال دارای مشکل‌ریوی داشتم و 2 نفره پرستاری می‌دادیم که نوبت شیفت من بود که مریض بد‌حال شد و با هماهنگی با پزشک کار دارویی و پرستاری را انجام دادم و تا صبح بر بالین بیمار بودم تا حالش مناسب شد که صبح بیمار بد‌حال دیگری را به بخش آوردند و هر دو بیمار کد خوردند و فوت کردند و من به‌خاطر این موضوع مدت‌ها گریه کردم.

* فاصله بین وضعیت موجود با شرایط قابل انتظار جامعه پرستاری

سر‌و کار داشتن با مهم‌تر‌ین سرمایه انسانی که «جان» فرد است، شغل پرستاری را در زمره مشاغلی قرار‌داد که توجه همه‌جانبه به آن را دو‌چندان می‌کند.

اهمیت فعالیت پرستاران در جامعه باید با امکانات و تسهیلاتی که به آنان داده داده می‌شود، منطبق باشد و بیان نارسایی‌ها و مشکلات در میزگرد خبرگزاری فارس بیانگر فاصله بین وضعیت موجود با شرایط مناسب و قابل انتظار جامعه پرستاری است.

زنجیره‌ای بودن فعالیت پزشکان و پرستاران باعث ایجاد فعالیت‌های مشترکی می‌شود که وجود ناعدالتی در مجموعه قوی‌تر بیشتر به چشم می‌آید و انگیزه روحی و روانی را کاهش می‌دهد و البته تفاوت ساختاری این دو رشته هم باید مورد نظر‌باشد.

نظام پرستاری به عنوان صنف دارای شخصیت حقوقی، ظرفیت بالایی برای توسعه دارد که رفع مشکلات پرستاری و ارتقای داشته‌های آنان با محور برنامه‌های بلند‌مدت با محتوای رضایت بیماران و پرستاران و همچنین همکاری مدیران و مسؤولان مرتبط، مورد توجه باشد.

در پایان این میزگرد از پرستاران مدعو در میزگرد به نمایندگی از پرستاران، با اهدای هدایایی توسط مدیر خبرگزاری فارس مازندران، تجلیل‌ شدند.

—————————–

گزارش از عمران اکبرنژاد

—————————

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس