رئیس اداره میراث‌فرهنگی سوادکوه خبر‌ داد؛ دستگیری 41 نفر از حفار ان غیر‌مجاز در 9 ماه اول سال 96

پرینت

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سوادکوه و سوادکوه‌شمالی از دستگیری 41 نفر از حفاران غیر‌مجاز در 9 ماه اول سال 1396 خبر‌داد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، رضا دانش‌زاده عصر امروز در هم‌اندیشی فعالیت‌های میراث‌فرهنگی سوادکوه از دستگیری 41 نفر از حفاران غیر‌مجاز در سوادکوه و سوادکوه‌شمالی برای 9 ماه اول سال 1396 خبر‌ داد و گفت: از 41 نفر حفار غیر‌مجاز در سوادکوه تعداد 7 دستگاه فلز‎یاب کشف‌ شده است.

وی با بیان اینکه 10 گروه از حفاران غیر‌مجاز میراث‌فرهنگی در 9 ماه اول امسال، منهدم شدند، افزود: سکه، دست‌بند و اشیای دیگر تاریخی کشف‌‌ شده ضبط و بر طبق قانون به اداره‌کل میراث‌فرهنگی مازندران ارسال‌ شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه در قانون برای نگهداری، حمل و استفاده از دستگاه فلز‌یاب مجازات تعیین‌شد، خاطر‌نشان‌کرد: به استناد قانون «ضرورت اخذ مجوز برای نگهداری، حمل و استفاده از دستگاه فلز‌یاب» مصوب سال 1379، نگهداری، حمل و استفاده از دستگاه فلز‌یاب بدون مجوز، جرم است و متهم به مصادره اموال مکشوفه به نفع اداره‌کل میراث‌فرهنگی محکوم می‌شود.

دانش‌زاده از قانون مرتبط با حفاران غیر‌مجاز خبر‌ داد و اظهار‌کرد: به استناد ماده 562 قانون مجازات اسلامی هر‌گونه حفاری و کاوش برای بدست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم می‌شود و اشیای مکشوفه به نفع اداره‌کل میراث‌فرهنگی ضبط‌ می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی، گفت: محکومیت حفاران غیر‌مجاز در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی از 6 ماه تا 2 سال بود.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس