به عوارض نوسازی آری بگوییم/به قلم ابوالفضل نصیری/

پرینت

بدون تردید شهرداری هر شهر برای فراهم نمودن امکانات ترقی و تعالی متناسب با هر شهر و تامین رفاه عمومی شهروندان ، نیاز به تامین منبعی پایدار و کافی دارد تا بر اساس آن حرکت عمرانی خود را جهت بخشد .

راهکارهای متعددی را قانونگذار تدوین و مصوب نموده که یکی از آن اخذ عوارض نوسازی میباشد که می تواند نقش بسزایی در ایجاد درآمد پایدار و مستمر برای شهرداری داشته باشد.

همانگونه که شهروندان در ازای خدمات رفاهی همانند آب و برق و سایر ، هزینه پرداخت می نمایند ، عوارض نوسازی هم در ازای خدمات شهرداری می بایست پرداخت گردد .

قانونگذار در این مورد قانونی را مصوب نمود که به کلیه اراضی و ساختمان در محدوده شهری متعلق گردید و شهرداریها موظف هستند در ازای خدمات انجام شده ، عوارض را وصول و به مصرف نوسازی و عمران شهری برسانند.

مسلما برای سازندگی شهری ، مشارکت مردمی به موازات تلاش مسئولان شهری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است .

بحران مالی موجود در کشور پیامد تخصیص اعتبار ناچیز به ادارات دولتی را در پی داشت ، به همین دلیل همت مردمی را طلب می کند تا با مدیران شهری همراه شوند و با اتحاد یکدیگر شهر را آباد سازند .

شهرداری زیراب نیز همانند سایر نهادهای دولتی با کمبود اعتبار دولتی همراه است و توانایی ساخت و ساز عمرانی و تاسیساتی آن نیز به اندک رسیده است ، بنابراین می بایست به منابع دیگر رجوع نماید که یکی از آن موارد اخذ عوارض نوسازی میباشد.

بسیاری از خانواده های زیرآبی سالیانی است که برگه های عوارض را مشاهده نموده اما نسبت به پرداخت آن اقدامی ننمودند و قطعا مردم دلایل مختلفی  برای  عدم پرداخت دارند .

نارضایتی مردم از میزان خدمات شهرداری و انجام وظایف مرتبط ، دلیل محکم و قانع کننده ای میباشد که مردم شهر عوارض را پرداخت نکنند . بنابراین اگر اعضای محترم شورا و شهردار پرتلاش شهر، توقع پرداخت عوارض شهری از مردم را دارند ، مردم شهر نیز انتظار خدمات رفاهی و به موقع و مکفی در خور شهروندان را از آنان خواهند داشت . اگر میزان خدمات اندک بوده و مردم مسئولان را از جنس خدمت رسانی حس نکنند بی شک همراهی نکرده و مدیران شهری هم نباید توقع همکاری داشته باشند . مسئولان شهری باید توجه نمایند که مردم زمانی با آنان همراه و همسو می شوند که خدمات رویت شود  و تغییرات خدماتی ملموس باشد و این انتظار قطعا دوطرفه خواهد بود .

اکنون که با درایت وروشنگری شهروندان در انتخاب منتخبین خود ، افرادی متخصص و دلسوز و جوان و فعال بر کرسی شورا نشستند و پیامد آن انتخاب شهرداری توانمند و جسور و تلاشگر که شبانه روز در صدد رفع نواقص و مشکلات شهر و ایجاد بستر پیشرفت و تعالی شهر میباشد و از طرفی هم انتظار مردم شهر از این عزیزان در ایجاد تغییر اساسی و ملموس ، همتی بلند و سوادکوهی میطلبد تا با منتخبین خود همراه شویم و با پرداخت عوارض سالیانه که می تواند شکوفایی شهر را برای ما ارمغان داشته باشد ، مسئولان شهری خود را یاریگر باشیم و با همدلی و همسویی ،  شهری در خور مردمی با فرهنگ غنی و روشنگر زیراب بسازیم .

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس