“یادداشتی کوتاه اندر احوالات مدیریت شهری زیراب”/ به قلم عماد خادمیان/

پرینت
“یادداشتی کوتاه اندر احوالات مدیریت شهری زیراب”/ به قلم عماد خادمیان/

“یادداشتی کوتاه اندر احوالات مدیریت شهری زیراب تا بدینجای عمر شورا”/ به قلم عماد خادمیان/

در سازوکار مدیریت شهری،پس از پایان پروژهٔ پیچیدهٔ انتخابات با همهٔ الزامات و فراز و فرودهای آن و فروکش کردن التهابات گریزناپذیر جامعه در کوران این پدیدهٔ سیاسی-اجتماعی،روال آنگونه به نظر می رسد که منتخبین مردم پس از تکیه بر کرسی وکالت مردم باید در آوردگاه عمل به انجام وظایف مدیریتی خود بپردازند.

آنچه عاقلانه و معقول است اینکه منتخبین باید ابتدائاً در یک بستر آرام و علمی به تجزیه و تحلیل وضع موجود شهر پرداخته و اقدام به برنامه ریزی برای رفع مشکلات و پیشبرد این برنامه ها نمایند.

در میان تخصصهای لازم برای منتخبین شهر شاید شاخص ترین و مهم ترین آنها اشراف بر علم مدیریت باشد.

نگاهی اجمالی به وضعیت شهرهای کشورمان همواره ما را به واقعیتی تلخ و مشکل آفرین رهنمون میگردد،اینکه حلقهٔ گمشدهٔ ادارهٔ امورات در کشور ما ضعف و نقصان مدیریت در ادارهٔ امور متنابه می باشد.

در کمال تأسف باید گفت این ضعف و کمبود در شهرهای کوچکتر مثل زیراب بسیار واضح تر و آشکارتر رخ می نمایاند.

در مناطق کمتر توسعه یافته که برچسب محرومیت از فرط دیرینه گی بخشی از کالبد آن منطقه،شهر یا شهرستان شده است،ضعف نیروی انسانی کارآمد و متخصص همواره مزید بر علت این عقب ماندگی یا توسعه نیافتگی میگردد.

اگر قدری از فضای تملق و تعارف که جزو شاخصه های برگزیدن افراد در مناصب انتخابی در شهرهای کوچک است،فاصله بگیریم و نگاهی دقیق و بی غرض به اوضاع و احوال شهرمان بیندازیم به عمق مطلب پی خواهیم برد.

واقعیت آنست که شهرهایی مانند زیراب که با مشکلات و معضلات گوناگونی در زمینه های مختلف اعم از اقتصادی و اجتماعی و …دست به گریبان است برای آنکه حداقل در مسیر خروج از این وضعیت قرار گیرد محتاج افرادیست در مقام مدیریت شهر که اوّلاً مدیریت بحران بدانند چرا که شناخت الویتها و سازگاری و متناسب سازی تخصیص منابع به شدت محدود،با آن الویتها بی تردید مدیریتی از جنس مدیریت بحران می طلبد.ثانیاً توان فرهنگی انجام عمل گروهی و بکارگیری همهٔ نیروهای هر چند محدود و مختصر موجود در راستای همان الویت بندی،خود دانش و تخصصی است که برخورداری از آن نیازمند آموزش و آگاه سازی درازمدت است.

پس از بیان کلیاتی در این باب اگر بخواهیم در مقام جزئیات و مصداقها نگاهی به وضعیت مدیریت شهر زیراب بیندازیم متأسفانه باید اذعان نمائیم با اوضاعی چندان مناسب و چشم اندازی روشن مواجه نیستیم.

در همین چندماهی که ازعمر این شورا میگذرد،اخبار رسیده از جوّ حاکم بر آن حکایت از پریشانی،عدم تحمّل و حاشیه پردازیهای مفرط دارد.

دوستان گرامی ما در شورای شهر باید بدانند که مردم ما با انتخاب آنها بعنوان نمایندگان خود مسؤولیّت خطیری بر دوششان نهاده اند.و این اصلاً منصفانه و قابل قبول نخواهد بود که اعضای محترم شورا در عوض پرداختن به هزار و یک مشکل و معضل شهر و شهروندان وقت و انرژی خود را صرف حاشیه های کم ارزش و پرضرر نمایند.

قطعاً از درون فضای پرتنش و ناآرام یک شورا تصمیمات و بخشنامه های درست و کاربردی خارج نخواهد شد.

وهمانطور که اشاره شد شهر ما با حجم عظیم مشکلات و کمبودهایی که دارد سخت نیازمند مدیریتی علمی،دقیق و تخصص محور است.بنابراین اگر قرار بر رفع این نقایص و کاستیهاست،این شیوه و مسیری که تا کنون شورای محترم در پیش گرفته قطعاً راه به جائی نخواهد برد و به قولی باید به دوستان گفت: این ره که می روید به ترکستان است.

انتظار مردمی که با تمام وجود در انتخابات حضور یافته و حماسه ای جاودانه خلق کرده اند از حضرات اینست که بجای آنکه فضای شورا را با سیاسی کاریها و دور زدنها و عدم تحمّل و همکاری با یکدیگر به محل تسویه حسابهای شخصی و حاشیه پردازی مبدّل کنند،با عزمی راسخ و پذیرش نظرات یکدیگر در فضایی آرام و آمیخته با احترام و تعامل در مسیر پیشرفت و آبادانی شهرمان زیراب گام بردارند.

عماد خادمیان-آذر۹۶

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس