رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سوادکوه‌شمالی خبر داد؛ میزبانی مسابقات انتخابی پهلوانی و زور‌خانه‌ای تیم ملی جوانان در سوادکوه‌شمالی

پرینت
رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سوادکوه‌شمالی خبر داد؛ میزبانی مسابقات انتخابی پهلوانی و زور‌خانه‌ای تیم ملی جوانان در سوادکوه‌شمالی

رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سوادکوه‌شمالی از پیگیری برای میزبانی مسابقات انتخابی پهلوانی و زور‌خانه‌ای تیم ملی جوانان در سوادکوه‌شمالی خبر داد.

مجتبی ابراهیمی عصر امروز در گفت‌و گو با خبرنگار سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس شهرستان سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه ورزش باستانی که به ورزش زور‌خانه‌ای و ورزش باستانی هم معروف است با مجموعه حرکت‌های ورزشی با وسایل یا بدون‌وسایل ورزشی همراه است، گفت: ورزش پهلوانی و زورخانه ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران از گذشته‌های دور دارد.

وی با بیان اینکه ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است و مکانی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد، افزود: در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه‌ای، کشتی پهلوانی نیز انجام می‌شود.

رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سوادکوه‌شمالی از ارزش فرهنگ ایرانیان به ورزشکاران و قدرت‌بدنی و شجاعت‌روحی اشاره و خاطر‌نشان‌کرد: بعد از اسلام، زور‌خانه برای احیای فرهنگ و آیین فروتنی، کرامت انسانی و برادری دارای اهمیت ویژه شد.

ابراهیمی با اشاره به آداب و سنن خاص در ورزش پهلوانی و زور‌خانه‌ای و کسب اجازه از مرشد در هنگام ورزش، اظهار‌کرد: «ضرب زورخانه» که مهم‌ترین ساز در این رشته ورزشی است برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی «مرشد» خوانده می‌شود و ورزشکاران هماهنگ با موسیقی و نوای مرشد، جست و خیر می‌کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می‌گذارند و در بین ورزشکاران به احترام و ادب معروف است و شیعیان معتقدند که زور‌خانه، مسجد دوم شیعیان است.

وی که به تازگی به عنوان رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سوادکوه‌شمالی انتخاب شد از وجود زمین برای ساخت سالن ورزش پهلوانی و زور‌خانه‌ای در این شهرستان خبر داد و افزود:

آغاز ساخت سالن ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی و تعیین اعضای چارت هیأت و تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت در دستور کار ما قرار دارد و از مسؤولان انتظار همکاری و همراهی داریم.

رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سوادکوه‌شمالی از پیگیری برای میزبانی مسابقات انتخابی پهلوانی و زور‌خانه‌ای تیم ملی جوانان اواخر مهر‌ماه در شهرستان سوادکوه‌شمالی خبر داد.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

952 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس