خوشابحالت ای روستایی /به قلم حسین سمیعی شیر‌دره/

پرینت
خوش‌بحالت ای روستایی /به قلم حسین سمیعی شیر‌دره/

روز روستا و عشایر را سپری کردیم. روزی که بیش از نود و نه درصدمان نمی دانیم اصلاً وجود دارد. همانگونه که نسبت به دیگر اتفاقات روستاها بی توجه و بی اطلاع هستیم.

روستا به عنوان محور تولید و نیروی محرکۀ جامعه در همه جای دنیا شناخته شده است و البته این موضوع در کشورهای توسعه یافته در حد حرف باقی نمانده و دولت ها در اینگونه جوامع، از هیچ تلاشی در راستای آبادانی روستاها دریغ نمی کنند.

راه های دسترسی مناسب، سیستم آب شرب سالم، پوشش کامل از نظر فضای مخابراتی و اینترنت، امکان آموزش از راه دور و… از جمله خدماتی است که در کشورهای مترقی به روستائیان داده می شود تا از نظر خدمات زیر بنایی کمبودی وجود نداشته باشد. گام بعدی در تبدیل روستاها به فضای کسب و کار و تولید، تخصیص امکانات تخصصی به روستائیان است. تسطیح اراضی، در اختیار گذاشتن ماشین آلات و ابزار مورد نیاز کشاورزی و دامداری، استفاده از تکنولوژی روز در بحث تولیدات روستایی، ایجاد کارخانجات فرآوری و امکان تولید ارزش افزوده خریدهای تضمینی محصولات و … ، امری است که در ممالک توسعه یافته به عنوان ضرورت و لازمۀ ادامۀ حیات بشری شناخته می شود.

نمی توانیم روستاهای سرشار از تولید و شوق زندگی در کشورهای پیشرو را با روستاهای خودمان مقایسه کنیم. چون نگاه ما به روستا با آنچه در دنیا وجود دارد فرق می کند در منطقۀ خودمان نگاهی به روستا اصلاً وجود ندارد و اگر نیم نگاهی هم باشد در حد تعطیلات آخر هفته و خوش نشینی در فضای روستا هست.

چند سالی است که مهاجرت های دسته جمعی به شهرها انجا م شد و بسیاری از روستاهای شهرستان ما بیش از نصف جمعیت خود را از دست داده اند. مدارس روستایی تعطیل شد. راه های دسترسی به روستاها در بدترین شکل ممکن قرار دارد. شبکۀ آبرسانی فرسوده و غیر قابل اعتماد است. با کوچکترین باد و باران قطعی برق بوجود می آید. نبود سوخت مطمئن مانند گاز، شبهای روستا را سردتر از همیشه کرده است. بحث ناموفق خروج دام، بسیاری از روستائیان را بیکار نمود و… آیا این روستاها هنوز جاذبه ای برای سکونت دائم دارد؟

چندی قبل شعار مهاجرت معکوس را از زبان مدیران شهرستانی بسیار می شنیدیم ولی هیچ طرح و برنامه ای برای این کار وجود نداشت. روستاهای ما، همچنان در وضعیتی قرار دارد که کمتر جوانی حاضر است عمر خود را در آنها بگذراند. البته حق هم دارد. وقتی بسیاری از روستاهای ما از پوشش برخی اپراتورهای تلفن همراه محروم هستند، وقتی منابع طبیعی مانع بزرگی بر سر راه روستائیان شده، وقتی خوش نشین ها در هر نقطه ای بنا احداث می کنند ولی روستاییان و اهالی اجازۀ این کار را ندارند، وقتی هیچ یارانۀ خاصی جهت حمایت از روستائیان به شکل عملی وجود ندارد و حمایت ها در حد شعار باقی می ماند چگونه می توان از جوان روستایی انتظار داشت به شهرها هجوم نیاورد؟

دلم می خواست در روز روستا اخباری بشنویم که روح امید و ادامۀ زندگی را در روستاها شدت ببخشد و دلمان را برای آبادانی روستاها گرم نماید، ولی همچنان نگاه به روستا، نگاهی از سر ترحم و یتیم نوازی است. مطالبی که گفته شد سیاه نمایی نیست. واقعیتی است که با چند دقیقه قدم زدن در روستا ها به آن خواهیم رسید.

مثل همیشه دلمان به آینده خوش است . آینده ای که…

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

952 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس