لزوم ثبت و احیای بناهای تاریخی شهر‌ها با نگاهی بر حمام تاریخی شهر زیراب /به قلم پوریا محمودیان کارشناس معماری و پژوهشگر میراث فرهنگی/

پرینت
لزوم ثبت و احیای بناهای تاریخی شهر‌ها با نگاهی بر حمام تاریخی شهر زیراب

/به قلم پوریا محمودیان کارشناس معماری و پژوهشگر میراث فرهنگی/

میراث فرهنگی و طبیعی بیان‏ کننده پیشینه تاریخی، تمدن و فرهنگ و جاذبه‏ های طبیعی هر شهری است که شکل ‏گیری و به وجود آمدن آن در طی سالیان متمادی صورت گرفته است.

در زندگی شهرنشینی مولفه هایی وجود دارد که متعلق به هیچ فردی نخواهد بود یا بهتر بگوییم تعلق به همه دارد و بیان گر تاریخ ، هویت ، فرهنگ و نحوه شکل گیری شهرهاست که حفظ آن نه تنها یک ضرورت هست بلکه امانتی است در دستان ما و متعلق به نسل های آینده می باشد .

در کشور ما با عنایت به رشد شهرنشینی و شکل گیری شهرهای جدید شاید کمتر شهر کوچکی دارای بنای تاریخی با قدمت بیش از یک قرن باشد این در حالی است که در شهر زیراب حمام تاریخی وجود دارد که متاسفانه با کشیده شدن پرده بی مهری مسئولین و مدیران شهری در سالهای دور و نزدیک گذشته بر روی آن گویا هیچ وقت وجود خارجی نداشته است و قدم به قدم به نابودی و تخریب کامل این بنای تاریخی و امانت آیندگان نزدیک تر خواهیم شد .

با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات دقیق زمان احداث بنای آن در شهر زیراب ،  لیکن با کنکاش در معماری آن می توان دریافت قدمت آن مربوط به دوره قاجاریه یا در نهایت مربوط به دوره پهلوی اول بوده و دارای قدمت بالغ بر یک یا چند قرن می باشد .

شاید طرح این موضوع در این زمان با عنایت به مشکلات و نارسائی های شهری شهر زیراب و پرداختن به آن کمی دور از انتظار همشهریانم باشد اما این یک حقیقت است که این بنای تاریخی از فرهنگ و قدمت شهرمان پیام های زیادی برای آیندگان دارد و حفظ آن نه یک خواست فردی بلکه یک وظیفه اجتماعی است .

پروفسور فابریزیوتوپتی معمار برجسته ایتالیا با تاکید بر لزوم حفظ هویت تاریخی شهرها و بهره مندی از امکانات یک شهر مدرن، می‌گوید: حفظ همزمان روند حرکت به سمت مدرنیته و حفاظت و نگهداری از بافت‌های تاریخی، اصل مهم در حفظ هویت تاریخی شهرها است و با توجه به اینکه شهر یک عنصر سیال است و به بهانه نگهداری از  آثار تاریخی نمی‌توان حرکت شهرها بر روند مدرنیته را متوقف کرد، چون شهرها هیچ وقت به عقب باز نمی‌گردند در هیمن راستا توجه مردم به سمت بافت‌های تاریخی به عنوان هویت شهرها باید بیشتر شود.

بناهای تاریخی همانند کاروانسراها و حمام های قدیمی با توجه به از دست دادن کاربری خویش با رشد زندگی شهری و مدرنیته می توانند با تغییر کاربری ( همانند فرهنگسرا ها ، موزه های مردم شناسی و …)  ،  حفظ و مرمت  آن منجربه هم افزایی اجتماعی و نزدیکی افراد شوند .

امیدوارم با یادآوری وجود این بنای تاریخی به مسئولین و برنامه ریزی و گام نهادن متولیان خدوم این شهر جهت احیای آن به مردم شریف شهرم اثبات کنند که این پرده نه از بی مهری بلکه از بابت ازدیاد دغدغه های رفع مشکلات شهروندان نا خواسته بر روی این بنای تاریخی کشیده شده بود و با همت بلند خویش آنرا کنار بزنند .

در خاتمه ضمن تقدیم سپاس به جناب آقای سروش نصیری بابت ارسال تصویر ، برای تمامی مسئولان شهری شهر زیراب از خداوند بزرگ سعادت و سلامتی را آرزومندم .

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

952 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس