مدال‌آوران تاریخ المپیک ایران به قلم احسان محمدی *عضو شورای سیاست‌گذاری فرهنگستان فوتبال/

پرینت
همه آنچه که باید در مورد مدال‌آوران تاریخ المپیک ایران بدانید

 مدال‌آوران تاریخ المپیک ایران

المپیک نشان مان می دهد که برای قهرمان شدن در ورزش هنوز باید بجنگیم.

به قلماحسان محمدی *عضو شورای سیاست‌گذاری فرهنگستان فوتبال/
مدال گرفتن در المپیک یک لذت بزرگ است. یک آرزو که خیلی از ورزشکارها با رویای آن می‌خوابند. ما تشنه مدال در المپیک هستیم. هر روز با امید پای تلویزیون می نشینیم اما تلخکام بلند می شویم. بدون اینکه بدانیم واقعاً خیلی از ورزشکاران ما فاصله بسیار زیادی با مدال دارند اما می خواهیم فقط با «تعصب و غیرت» ببریم! همین! اما کفایت نمی کند. المپیک نشان مان می دهد که برای قهرمان شدن در ورزش هنوز باید بجنگیم.
آنچه می‌خوانید بیوگرافی کوتاهی از مدال‌آوران تاریخ المپیک تا ریو 2016 است:
جعفر سلماسی
– جعفر سلماسی (مدال برنز): جعفر محمد سلماسی متولد ۳۱ شهریور ۱۲۹۰ در کاظمین وزنه‌بردار ایرانی و اولین مدال‌آور تاریخ ورزش ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن بود. سلماسی وزنه‌برداری را در تهران در باشگاه نیرو و راستی که متعلق به منوچهر مهران بود فراگرفت و در کنار رسول رئیسی و محمود نامجو پایه‌گذار اولین تیم ملی وزنه‌برداری ایران شد. نامجو در خاطرات خود گفته‌است که بر اثر دیدن تمرینات سلماسی به وزنه‌برداری علاقمند شد. سلماسی در المپیک ۱۹۴۸ لندن در اولین حضور ایران در المپیک اولین مدال ایران را در دسته پروزن (۶۰ کیلوگرم) به دست آورد. او کارمند آموزش و پرورش بود و پس از سال‌ها ابتلا به بیماری دیابت در ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ در بیمارستان باهنر تهران درگذشت و در قطعه ۲۲ بهشت زهرا دفن شد.
mahmoud molaghasemi
– محمود ملاقاسمی (مدال برنز): او کشتی را از 16 سالگی زیر نظر حاج عبدالحسین فیلی در باشگاه پولاد واقع در خیابان وحدت اسلامی تهران آغاز کرد و پس از مدتی به باشگاه نیرو راستی رفت و تمرینات کشتی خود را زیر نظر آندره گوالوویچ و صائم اریکان ترکیه ای ادامه داد. ملاقاسمی در رقابتهای المپیک 1952 هلسینکی به مدال برنز رسید وی در این رقابتها کشتی گیران هندوستان ، شوروی ، ترکیه ، آلمان و آفریقای جنوبی را شکست داد و مقابل کیتانو از ژاپن شکست خورد در این وزن حسن از ترکیه که مغلوب ملاقاسمی شده بود قهرمان المپیک شد .
– ناصر گیوه‌چی (مدال نقره) : متولد 1311، کشتی‌گیر آزادکار سابق ایرانی است که برنده مدال نقره المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی و مدال برنز بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو در دسته ۶۲ کیلو شده‌است. وی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن هم به مقام ششم رسید.
tofigh.jpg1
– جهانبخت توفیق (مدال برنز): دارنده مدال نقره 1952 هلسینکی. او اولين ورزشكار ايراني است كه علاوه بر كسب مدال المپيك و قهرماني در دنيا مدارج علمي را نيز با موفقيت سپري كرد. او مدرك مهندسي مكانيك را اخذ كرد و با به رخ كشيدن شايستگي‌هاي علمي‌اش، رياست اداره طرح و بررسي وزارت اقتصاد و دارايي را نيز احراز كرد. توفيق در سال 1347 ازدواج كرد و درست در همان روزهاي ابتدايي ازدواجش دچار بيماري مهلك يرقان شد كه گويا به علت وزن كم كردن‌هاي بي‌رويه براي وزن 67 كيلوگرم بوده است. يك سال‌ونيم بعد از ازدواجش حالش به شدت وخيم شد. پزشكان صلاح ديدند كه ادامه معالجات او در خارج از كشور صورت پذيرد. اما مداوا و معالجات يك ماهه اطباي مشهور بيمارستان سلطنتي لندن هم فايده‌اي نبخشيد و در تاريخ 28ارديبهشت سال 1349، يعني دو سال و چهار ماه بعد از مرگ نابهنگام تختي، توفيق هم جوانمرگ شده و به ديار باقي شتافت. پيكر بي‌جان توفيق 38ساله به تهران منتقل و طي يك مراسم پرشكوه خاكسپاري كه كمتر نظير داشته در آرامگاه ظهيرالدوله شميران به خاك سپرده شد.‌
مجتبوی
– عبدالله مجتبوی (مدال برنز): کشتی‌گیر آزادکار سابق ایران که برنده مدال برنز المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی و قهرمانی جهان ۱۹۵۱ هلسینکی در دسته ۷۳ کیلو شده‌است. “پیشکسوت واقعی”، لقبی بود که کشتی‌نویسان به او داده بودند. زیرا هیچ وقت حوالی ساختمان فدراسیون کشتی آفتابی نمی‌شد. نه درخواست اعزام به سفر خارجی در کنار تیم‌های ورزشی را داشت و نه به اعتبار پیشینه‌اش خواستار نقشی در کمیته‌های فنی صوری بود. پیکر عبدالله مجتبوی دارنده دو مدال جهانی و المپیک از ورزشگاه هلسینکی، بیست و ششم دی ۱۳۹۰ از ورزشگاه شیرودی تشییع شد
تختی
– غلامرضا تختی (یک طلا و دو نقره) : متولد۵ شهریور ۱۳۰۹ در تهران – در فرهنگ ورزشی ایران، نماد پهلوانی و فروتنی است. تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امام‌علی حبیبی نخستین مدال‌های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقره المپیک در فهرست برترین‌های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد. تختی او یکی از سه کشتی‌گیر ایرانی (در کنار امام‌علی حبیبی و عبدالله موحد) است که در تالار افتخارات فیلا قرار دارد. تختی همراه کار، به ورزش زورخانه‌ای و کشتی نزد پهلوان سید علی می‌پرداخت. او در سال ۱۳۲۷ به خدمت سربازی رفت و در ۲۵ مهر همان سال در اداره راه‌آهن استخدام شد. وی سابقه کار در شرکت نفت مسجد سلیمان را هم داشت. تختی در ۳۰ بهمن ۱۳۴۵ با شهلا توکلی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج پسری به نام بابک است که برخلاف پدر نویسندگی را پیشه کرد.
محمود نامجو
– محمود نامجو (مدال نقره): محمود نامجوی متولد۱۲۹۷ در رشت بود، او با سه مدال طلا، یک مدال نقره و دو مدال برنز قهرمانی وزنه‌برداری جهان و یک مدال نقره و یک مدال برنز المپیک و یک مدال طلا و یک مدال برنز بازی‌های آسیایی در دستهٔ خروس‌وزن (۵۶ کیلو) از پرافتخارترین وزنه‌برداران تاریخ ایران است. نامجو همچنین دارای عناوین قهرمانی ایران در رشته‌های ورزشی کشتی و زیبایی اندام بود. از شگفتی های نامجو کسب قهرمانی جهان در سن ۴۱ سالگی بود . محمود نامجو سرانجام در سی‌ام دی ماه ۱۳۶۸ در بیمارستان مهر تهران بر اثر عوارض ناشی از تمرینات سنگین ورزشی و کهولت درگذشت و در قطعه ۲۲ بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد. تندیس او در خیابان نامجوی رشت، روبروی دانشگاه گیلان نصب شده‌است.
– علی میرزایی (مدال برنز): این دارنده مدال از نظر حضور در رسانه‌ها جزو بداقبال‌ترین مدال آوران المپیک در تاریخ ورزش ایران است، حتی در ویژه‌نامه‌های المپیک نیز که هر چهار سال در ایران منتشر می شود، جستجوی صفحه‌بندها و دبیران سرویس‌ها برای یافتن تصویری از میرزایی به نتیجه نمی‌رسد. در نتیجه عکسی هم از این دارنده مدال المپیک منتشر نمی‌شود!
خجسته پور
– محمدعلی خجسته‌پور (نقره): دارنده مدال نقره بازیهای المپیک ۱۹۵۶ ملبورن، در سال ۱۳۱۰ در تبریز متولد شد. ده ساله بود که به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و در محله شاهپور روبروی زورخانه فولاد سکنی گزید. کشتی را از همان باشگاه فولاد که قهرمانان نامداری در آن حضور داشتند شروع کرد و در سال ۱۳۳۱ با عضویت در تیم تهران در مسابقات قهرمانی کشور در تبریز حضور یافت که به مقام قهرمانی رسید
– مهدی یعقوبی (نقره): او متولد ۱۳۰۹ در قزوین است، کشتی گیر آزادکار ایران برنده مدال نقره المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و مدال برنز قهرمانی جهان ۱۹۵۱ هلسینکی شده‌است. یعقوبی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن هم حضور داشت که با دو برد برابر کشتی‌گیران مصر و آمریکا و یک باخت ضربه فنی از رشید محمدبکف کشتی‌گیر شوروی حذف شد. در قهرمانی جهان ۱۹۵۷ به مقام پنجم رسید و در المپیک ۱۹۶۰ رم هم با دو پیروزی برابر کشتی‌گیران سان مارینو و کره جنوبی، یک مساوی مقابل رقیب ترک و شکست از تاداشی آسایی ژاپنی به مقام هفتم رسید. محمدعلی رجایی نخست وزیر و رییس جمهور نظام جمهوری اسلامی، بچه محل و دوست دیرینش در قزوین بود. همو بود که در آغاز دهه ۸۰ میلادی از یعقوبی خواست در آمریکا نماند و به ایران برگردد.
حبیبی
– امامعلی حبیبی (طلا): او متولد ۵ خرداد ۱۳۱۰است. در حالیکه بیمار بود، موفق به کسب مدال طلای بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۶ در وزن ۶۷ کیلوگرم شد. حبیبی در دوران حضورش در عرصه جهانی معروف به سریعترین کشتی گیر جهان بود و معروف است که در مسابقه‌های جهانی تهران موفق شد دو تن از بزرگان کشتی جهان واختانگ بالاوادزه از شوروی و اسماعیل اوغان از ترکیه را مجموعا در کمتر از سه دقیقه ضربه‌فنی کند. از سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰ میلادی) در مازندران یک جام معتبر بین المللی به نام او و دیگر قهرمان کشتی ایران عبدالله موحد برگزار می شود. امام‌علی حبیبی هم اکنون در باغ شخصی‌اش در اطراف قائم‌شهر مازندران زندگی می‌کند و مدتی از سال را نیز برای دیدار با خانواده به آمریکا می‌رود.
– محمدابراهیم سیف پور (برنز): محمدابراهیم سیف‌پور سعدآبادی متولد سال ۱۳۱۷ در تهران است، کشتی گیر آزادکار تیم ملی ایران و برنده ۲ مدال طلا و ۱ مدال نقره جهانی و ۱ مدال برنز در المپیک است. او در المپیک ۱۹۶۴ توکیو هم به مقام ششم رسید.
-محمد پذیرایی (برنز): پذیرایی متولد سال 1380 در آذربایجان شرقی بود و اولین مدال کشتی فرنگی ایران در المپیک را با کسب مدال نقره دسته ۵۲ کیلو المپیک ۱۹۶۰ رم به دست آورد، او تا ۳۵ سالگی ملی پوش بود. محمد پذیرایی مربی سازنده و زحمتکشی که به حاجی پذیرایی مشهور بود چند ماه با بیماری‌اش جنگید، اما در سال ۱۳۸۰، مدتی پس از آن که قهرمانی حسن رنگرز در مسابقات جهانی یونان آغاز دوران طلایی کشتی فرنگی ایران را رقم زد، در یازدهم اسفند چشم از جهان فروبست.
– اسماعیل علم خواه (برنز): در سال ۱۳۱۵ در رشت متولد شد و مانند محمود نامجو که از همین شهر به تهران کوچ کرد، او نیز سال های قهرمانی اش را در پایتخت سپری کرد و از همان جا راهی رقابت های معتبر المپیک شد. ا ماعیل علم‌خواه خیلی زود به تیم ملی رسید. فقط ۲۱ سال داشت که همراه با کاروان ورزش ایران عازم بازی‌های المپیک 1964 توکیو شدو در رشته وزنه بردرای برنز گرفت. اسماعیل علم خواه در بهمن ۱۳۶۷ و در حالیکه فقط ۵۲ ساله بود، بر اثر سکته قلبی درگذشت.
– اکبر حیدری (برنز): سید علی‌اکبر حیدری ( متولد۱۳۲۰) کشتی‌گیر آزادکار سابق ایرانی است که برنده یک مدال برنز المپیک و یک مدال نقره‌ بازی‌های آسیایی در دسته۵۲ کیلو شده‌است. او در المپیک ۱۹۶۴توکیو بدون شکست اما با دادن دو تساوی برنز گرفت. او در استخدام نیروی هوایی بود و همان جا بازنشسته شد. مدتی تعمیرگاه اتومبیل داشت اما آن را هم تعطیل کرد تا تمام وقتش را وقف کشتی کند.حیدری هر کجا موقعیت تدریس فراهم بوده حضور داشته است.وی همچنین یکی از مربیان تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۱۹۷۷ بود.
– محمدعلی صنعتکاران (برنز): متولد28 اسفند 1315 در تهران، کشتی‌گیر، مربی سابق تیم ملی کشتی ایران، رئیس سابق فدراسیون کشتی در ابتدای دهه شصت، و نایب رییس و مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران در اواخر دهه ۸۰ بود. او مدال برنز المپیک توکیو ۱۹۶۴ را هم به دست آورده و در المپیک ۱۹۷۶ مونیخ سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران بود. صنعتکاران در دو هنر رزمی جودو نیز درجه استاد را داراست. همچنین او رییس سبک شوتوکان جی‌کی‌ای ایران است و دان ۸ کاراته را دارا می‌باشد
– ابوطالب طالبی (برنز): متولد 21 فروردین 1324- متولد گرگر در آذربایجان شرقی- کشتی گیر اوزان ۵۷- ۵۲ کیلوگرم و دارنده ۴ مدال برنز رقابتهای کشتی آزاد جهان در سالهای ۱۹۶۶ تولیدو – ۱۹۶۷ دهلی نو بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی و ۱۹۶۹ مار دل پلاتا از بود.طالبی بعد از چندین سال بیماری که به گفته خودش ناشی از وزن کم کردنهای غیر علمی در دوران قهرمانی بود در سن ۶۳ سالگی دارفانی راوداع گفت.
– شمس‌الدین سیدعباسی (برنز): شگرد اصلی سیدعباسی فن فیتیله‌پیچ بود و به آقای فیتیله‌پیچ و استاد فیتیله‌پیچ شهرت داشت. سیدعباسی در سال 1321 در شمشک به دنیا آمد. او در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی با ۵ برد از جمله ۲ ضربه فنی، یک مساوی برابر انیو تودوروف بلغار و یک باخت از ماساکی کانکوی ژاپنی به مدال برنز وزن ۶۳ کیلوگرم رسید. سیدعباسی نهایتاً در سن ۶۰ سالگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۲ بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان ایران‌مهر در قلهک تهران درگذشت.
موحد
– عبدالله موحد (طلا): عبدالله موحد اردبیلی متولد ۲۹ اسفند ۱۳۱۸ در بابلسر است، او با ۶ مدال طلای جهان و المپیک در فهرست مشاهیر کشتی ایران به همراه غلامرضا تختی در رتبه اول و در تالار افتخارات فیلا در جایگاه یازدهم قرار دارد. اولین حضور موحد در مسابقات جهانی ۱۹۶۳ صوفیه بود که بعد از یک شکست از محمود آتالای از ترکیه و یک مساوی با اینوولچف بلغار ششم شد. او در المپیک ۱۹۶۴ توکیو، بدون باخت در وزن پنجم شد. در المپیک ۱۹۶۸ او چهار کشتی را با ضربه فنی و سه کشتی را با امتیاز برد. موحد در بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ هم که آخرین حضور او بود به علت آسیب دیدگی رقابت‌ها را ترک گفت.
– پرویز جلایر (نقره): نظر مربیانی چون امیرحسن فردوس، امیرحسین خانی و منوچهر برومند در وزنه برداری رشد کرد و تا کسب مدال نقره المپیک پیش رفت. جلایر نخستین بار با قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشور در سال 1340 (ارومیه) چهره شد و توانست به تیم ملی وزنه برداری راه یابد. در المپیک 1964 در دسته 67.5 کیلوگرم با قهرمانان شاخص دنیا به رقابت پرداخت و تمامی رکوردهای ایران را که سالها بود به هنریک تمرز تعلق داشت بهبود بخشید.
– ابراهیم جوادی (برنز): اعجوبه سبک وزن! وی با ۴ بار پیاپی قهرمانی جهان، ۲ بار قهرمانی در بازی‌های آسیایی، مدال برنز المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و قهرمانی در مهمترین تورنمنت‌های بین‌المللی دوران خود، همچون جام دانکلف بلغارستان، جام تفلیس شوروی و جام تاتراس لهستان، پرافتخارترین کشتی‌گیر سبک‌وزن تاریخ کشتی ایران است. شکست از نیکولف بلغار در المپیک مونیخ تنها شکست او در مسابقات جهانی و المپیک بود که موجب شد مدال برنز المپیک را در 48 کیلو صاحب شود.
– رحیم علی آبادی (نقره): این کشتی گیر اردبیلی سومین مدال‌آور کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان، پس از علی‌رضا قلیچ‌خانی و ایرج خورشیدفر، به شمار می‌رود. وی صاحب یک مدال نقره و یک مدال برنز در وزن‌های ۴۸ و ۵۲ کیلوگرم به ترتیب در قهرمانی جهان ۱۹۶۹ مار دل پلاتا و ۱۹۷۳ تهران شده‌است. علی آبادی او در مسابقات المپیک ۱۹۷۲ مونیخ شرکت کرد و گردن آویز نقره را به گردن آویخت.
– منصور برزگر (نقره): زاده ۹ اسفند ۱۳۲۵ در تهران، او دارنده مدال نقره المپیک ۱۹۷۶ مونترآل است. سال‌ها مربی‌گری تیم ملی کشتی ایران را برعهده داشت و با آن گوش های شکسته و حرص و جوشی که کنار تشک می خورد مغز متفکر تاریخ کشتی ایران است.
محمد نصیری
– محمد نصیری (طلا، نقره، برنز): نصیری در یک خانواده فقیر و در یکی از محله های جنوبی تهران که صابون پزخانه نام داشت متولد شد. پدرو مادرش او را به پرورشگاه امین آباد سپردند و او از آنجا بر بام وزنه بردای دنیا ایستاد. وزنه‌بردار افسانه‌ای تاریخ ورزش ایران ملقب به خروس طلایی ایران و هرکول ایرانی، دارنده ۹ مدال طلا، نقره و برنز جهان و المپیک است! نصیری اولین وزنه‌بردار ایرانی است که قهرمان المپیک شد. او تنها وزنه‌بردار ایرانی است که در چهار دوره از رقابت‌های المپیک حضور داشته و در سه دوره اش مدال گرفته. نصیری ۱۸ بار هم رکوردهای جهانی جدیدی را به ثبت رساند. ورزشگاه شهید حیدرنیا پیش از انقلاب به نام او بود.
– عسکری محمدیان (2 نقره): عسکری (یا عسگری) محمدیان متولد اسفند ۱۳۴۱ در ساری ، مردی که در تاریخ ایران لقب کشتی گیر نقره ای را به او اختصاص داده اند در ۱۹۸۸ سئول و ۱۹۹۲ بارسلون به مدال نقره بسنده کرد. محمدیان وی در المپیک سئول در فینال مغلوب سرگئی بلوگازوف از شوروی شد که در این بازی کتفش دچار شکستگی شد و موجبات شکست شش بر یک او را فراهم آورد. او در بارسلون در فینال مغلوب جان اسمیت نابغه آمریکایی شد که نتیجه را شش بر صفر واگذار کرد و مدال نقره المپیک را برای دومین بار به گردن زد.
– امیررضا خادم (2 برنز): یک چهره استثنایی در میان ورزشکاران ایرانی با حضور در چهار المپیک! او توانسته است دو نشان برنز در المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا و المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا بدست آورد. و چهار بار در المپیک در ۴ وزن متفاوت مسابقه داده‌است. در سال 1381، رييس فدراسيون شد. ايران را در سال 2002 قهرمان جهان كرد اما در بازي‌هاي آسيايي 2002 بوسان، وقتي كشتي ضعيف عمل كرد، رييس سازمان بركنارش كرد. خودش مي‌گويد: يك ماهه از قالب بهترين مدير دنيا تبديل به بدترين مدير دنيا شدم! خادم نخستین ورزش‌کار حرفه‌ای است که وارد مجلس شورای اسلامی ایران شده‌است. او در سال ۱۳۸۲ نماینده سوم تهران در مجلس هفتم شد.
امیررضا خادم
– رسول خادم( طلا و برنز): پسر کوچک تر حاج محمد خادم آرام و سربه زیر بود، اما وقتی روی تشک می رفت با بزکش ها و باراندازهای وحشتناکش لرزه بر تن همه می انداخت، او مدال برنز المپیک 1992 بارسلونا را گرفت اما از سال ۱۹۹۴ تا المپیک ۱۹۹۶ بر تمامی حریفان خود غلبه کرد و با پیروزی بر مخاربک خادارتسف از روسیه (برنده هفت مدال طلای جهان و المپیک) در سه فینال پی در پی، صاحب دو مدال طلای جهان (۱۹۹۴، ۱۹۹۵) و یک مدال طلای المپیک ۱۹۹۶ شد. مدال طلای خادم در بازیهای المپیک ۹۶ به ۲۸ سال انتظار ورزش ایران برای کسب مدال طلا در بازی های المپیک پایان داد. چهره استثنایی کشتی ایران به علت آسیب دیدگی از کشتی قهرمانی دوری کرد ولی با اصرار جامعه کشتی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم مسابقه جهانی ۱۹۹۸ تهران حضور یافت. در این رقابت ها هرچند وزن وی از ۱۰۵ کیلوگرم فراتر نمی رفت ولی با هوش سرشار خود تا دیدار پایانی پیش رفت و در این مرحله به الکسیس رودریگوئز از کوبا باخت و با مدال نقره جهان از صحنه قهرمانی خداحافظی نمود. رسول علاوه بر عضویت در شورای شهر تهران حالا سرمربی تیم کشتی آزاد ایران در المپیک لندن است.
– عباس جدیدی (نقره): جدیدی در فینال المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا در یک رقابت جنجالی و ناعادلانه و با کمک داوران به نفع کورت انگل امریکایی به مدال طلای المپیک دست پیدا نکرد و مدال نقره المپیک را بر گردن آویخت. جدیدی در آن مسابقات لری خابلوف برنده چندین مدال طلای المپیک و جهان را با ضربه فنی شکست داده بود. هنوز اعتراض ها و اشک های ها روی تشک و سکوی مسابقات در خاطره همه مانده است. جدیدی در سال ۱۹۹۳ با شکست رسول خادم به عضویت تیم ملی در دسته۹۰ کیلوگرم درآمد و در رقابت‌های جهانی تورنتو ۱۹۹۳ با شکست ماخاربک خادارتسف روس و ملوین داگلاس آمریکائی قهرمان جهان شد، اما به دلیل استفاده از داروی نیروزا مدال او پس گرفته شد! جدیدی که درخت کن هایش از خاطر نمی رود در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی هم در دسته ۱۳۰ کیلو به مقام چهارم رسید.
توکلی
– حسین توکلی (طلا): روزی که مشتش را گره کرد و با آن عضلات در هم پیچیده‌‌اش فریاد شادی از غلبه بر فولاد را بر سر تماشاگران حاضر در المپیک سیدنی کشید، چهره دیگری از ورزش وزنه‌‌برداری ایران را به دنیا نشان داد و پس از او بود که حسین رضا‌‌زاده رکورد زد. حسین توکلی هر لحظه در ذهن و ورزش دوستان به همان شکل عضلانی با آن دو بنده آبی رنگ و فریادهای غرور آمیزش تداعی می‌شود. او در المپیک سیدنی طلا گرفت اما به شدت با حسین رضازاده به مشکل خورد و مدتی سرمربی تیم ملی وزنه برداری عمان شد!
دبیر
– علیرضا دبیر (طلا): قهرمان المپیک سیدنی در بیست و ششم شهریور ۱۳۵۶ در محله ۱۳ آبان متولد شد. کشتی را از سال ۱۳۶۷ در باشگاه ورزشی صدری ۱۳ آبان آغاز کرد. دبیر در بازی المپیک سیدنی در حالی که با قرعه سختی روبرو شده بود، پس از پشت سرنهادن سیسائوری از کانادا، پروباتار از مغولستان، تری براندز از ایالات متحده به دیدار نهایی رسید. در دیدار پایانی، با غلبه بر یوگم بوسلویچ از اوکراین به مدال طلای المپیک دست یافت تا پنجمین کشتی گیری باشد که به این افتخار نایل می شود. دبیر با آن بازوهای عضلانی و باراندازهای مشهورش یکی از خاطره سازترین کشتی گیران تاریخ ایران است، او با تحصیلات در مقطع دکترا، عضو شورای شهر تهران است.
– مسعود مصطفی جوکار (نقره)،: این پسر پرجوش و خروش ملایری متولد سال 1356 در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایران با کسب مدال نقره المپیک ۲۰۰۴ آتن در وزن ۶۰ کیلوگرم همه را غافلگیر کرد او در دیدار فینال با شکست ۴ بر صفر مقابل “یاندرو کوئین تانا” نابغه کوبایی به مقام نایب قهرمانى بازیهاى المپیک. دست یافت. یکی از حوادث مهم دوران ورزش او در بازی‌های آسیایی بوسان ۲۰۰۲ اتفاق افتاد که در ترکیب تیم ملی قرار داشت اما به دلیل عدم اطلاع مسئولان تیم از زمان مسابقه او در سالن حاضر نبود و از دور مسابقات حذف شد! برادر او میثم مصطفی جوکار نیز کشتی‌گیر تیم ملی ایران شد.
رضازاده
– حسین رضازاده( 2 طلا): حسین رضازاده متولد ۱۳۵۷ در اردبیل است، او ملی‌پوش سابق تیم ملی وزنه‌برداری ایران، دارندهٔ دو مدال طلای المپیک در سیدنی و آتن و رکورددار جهانی حرکت دوضرب در دسته فوق سنگین است. رضازاده هم اکنون رییس فدراسیون وزنه برداری ایران و عضو هیئت مدیره باشگاه فوتبال سایپا است. ۲ مرداد ۱۳۸۷ رضازاده از مسابقات رسمی خداحافظی کرد و به این ترتیب، شرکت او در المپیک پکن منتفی شد. علت انصراف وی از شرکت در المپیک، فشارهای سنگین تمرین در طول دهه اخیر اعلام شد. کمیته حمل ونقل لندن در آستانه المپیک لندن ،در نقشه مترو ویژه لندن اقدام به نامگذاری ایستگاهها به نام اسطوره های المپیک نموده است.در این نقشه اسامی بزرگانی چون حسین رضازاده، قهرمان و رکورددار فوق سنگین وزنه برداری المپیک در کنار بزرگانی چون نعیم سلیمان اوغلو، جان دیویس، واسلی آلکسیف و پیروس دیماس به چشم می‌خورد. گفته شد ایستگاه جنوبی لندن، بنام حسین رضازاده نامگذاری شده است.
– علیرضا حیدری(برنز) : علیرضا حیدری متولد ۱۵ اسفند ۱۳۵۴ اصلیتی نهاوندی دارد و ساکن خیابان فرشته در تهران است، او در در المپیک تابستانی ۲۰۰۴ آتن توانست نشان برنز کشتی آزاد را در ۹۶ کیلوگرم مردان بر گردن بیاویزد. كورتانيتزه حريف اصلي او بود و دو بار حيدري را از رسيدن به مدال طلاي المپيك و جهان محروم ساخت و درنهايت در يك كشتي انتقامي عليرضا حيدري اين كشتي گير را در مسابقات جهاني شكست داد. حيدري قبل از خداحافظي از ورزش حرفه اي به سمت سرمربي تيم ملي كشتي جمهوري اسلامي ايران نائل شد. او در دوران اوج ورزشي اش از دنياي كشتي خداحافظي كرد.
– یوسف کرمی(برنز) : یوسف کرمی در سال 1362 در شهر میانه در استان آذربایجان‌شرقی به دنیا آمد، او از نوجوانی علاقه فراوانی به رشته رزمی تکواندو داشت و با پشتکار توانست به یک قهرمان بدل شود. یوسف در رشته تربیت بدنی تحصیل کرده است و در مسابقات المپیک آتن توانست مدال برنز را برای ایران به گردن بیاورزد. دست و پای کشیده و ضربات خشک و فنی یوسف از او برای رقیبان یک کابوس ساخته است. کرمی در سال 2011 توانست دومین سهمیه تکواندو ایران برای المپیک لندن را به دست آورد.
– علیرضا رضایی(نقره) : تنها مدال‌آور تاریخ کشتی ایران در دسته فوق سنگین در المپیک! با چهره ای مهربان و گوش هایی شکسته که متولد 1355 در تهران است، او در المپیک آتن و در حالیکه همه چشم ها به علیرضا دبیر و علیرضا حیدری بود همه را غافلگیر کرد و تا فینال رفت،در آنجا با شکست به مقام دوم رسید و تاج زیتونی مسابقات آتن را روی سر گذاشت.
ساعی
 – هادی ساعی( 2طلا،1 برنز) : پسر بالا بلند شهر ری با اسم کامل ” هادی ساعی بنه‌کهل” متولد ۲۱ خرداد ۱۳۵۵ در چشمه علی، شهر ری است، او با دو مدال طلای تکواندو در آتن و پکن و یک برنز در سیدنی پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک برای ایران است. پدر و مادر هادی ساعی اهل روستای بنه کهل از توابع شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی می باشند. خواهر هادی مهروز ساعی نیز عضو تیم ملی تکواندو بانوان ایران و یکی از معروف‌ترین ورزشکاران زن ایران است. هادی ساعی که بیش از هر چیزی به افتادگی و تواضع شهرت دارد در دی ۱۳۸۲، پس از وقوع زمین‌لرزه بم مدال‌های خود را (یک مدال برنز المپیک و دیگر مدالهای کسب شده‌اش تا آن زمان) را برای کمک به زلزله زدگان اهدا کرد. او پس از قهرمانی در المپیک ۲۰۰۸ پکن در مصاحبه با خبرنگاران گفت که مدال طلایی که در المپیک آتن گرفته بود، دزدیده شده است!
– مراد محمدی (برنز) : سید مراد محمدی پهنه‌کلایی یا مراد محمدی متولد ۲۰ فروردين ۱۳۵۹ در روستای آبک‌سر، حومهٔ ساری است، مراد کشتی‌گیر ایرانی وزن ۶۰ کیلوگرم رشته کشتی آزاد و کاپيتان سابق تيم ملی کشتی آزاد ایران است که مدال برنز المپیک پکن را به چنگ آورد. او در روزهایی که کاروان ایران بدترین نمایش تاریخ المپیک اش را ارئه می داد و کشتی حال و روز خوشی نداشت آبروداری کرد.
یک مدال طلا و یک مدال برنز مسابقات قهرمانی جهان و یک مدال طلای بازیهای آسیایی از مهمترین افتخارات اوست. او در مهرماه سال ۱۳۸۹ درحالیکه هنوز در اوج فعالیت حرفه‌ای بسر می‌بُرد، با کشتی خداحافظی نمود. مراد با صدور بيانيه ای کوتاه، برای هميشه از تيم ملی کشتی آزاد ايران خداحافظی کرد. در بخشی از نامه مراد چنین آمده است: «پس از مسابقات جهانی، ادامه مسير قهرمانی به دلايل عديده‌ای که فعلا قابل بازگو کردن نيست برايم دشوار شده، اکنون زمان خداحافظی از عرصه قهرمانی که لحظه‌ای تلخ برای قهرمانان است فرا رسيده.»
هنوز طعم شیرین آخرین مدال های المپیک که در لندن 2012 گرفتیم آنقدر زیر دندان مان است که نیازی به توضیح اضافه نیست.
ایران در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ با کاروان ورزشی متشکل از ۵۳ ورزشکار در ۱۴ رشته ورزشی، از ۲۷ ژوئیه تا ۱۲ اوت ۲۰۱۲ در شهر لندن در کشور انگلستان شرکت کرد. فهرست اعضای کاروان ورزشی ایران در روز ۲۳ تیر ۱۳۹۰ توسط بهرام افشارزاده، دبیر کل کهنه کار کمیته ملی المپیک ایران، اعلام شد. بر طبق سهمیه‌های به دست آمده در رقابت‌های انتخابی المپیک، ۸ ورزشکار زن در کنار ۴۵ مرد ورزشکار به میدان رفتند. ایران در این المپیک با کسب ۱۲ نشان بهترین نتیجه خود را از لحاظ تعداد نشان کسب کرد و در رده هفدهم جهان قرار گرفت. اگر فقط مدالهای مردان در نظر گرفته می‌شد ایران در رده یازدهم قرار می‌گرفت.
سوریان 2
– حمید سوریان نخستين مدال كشتي فرنگي ايران در المپيك را پس از 40 سال گرفت. مدال نقره احسان حدادی در پرتاب دیسک که یک شگفتی مطلق بود، امید نوروزی پسر طلایی استان فارس در کشتی فرنگی طلا گرفت بهداد سلیمی کرد آسیایی، قویترین مرد جهان و برنده مدال طلای المپیک شد. سجاد انوشیروانی در فوق سنگین نقره گرفت. صادق گودرزی با آن استیل بدنی خیره کننده به مدال نقره بسنده کرد. قاسم غلامرضا رضایی فرنگی کار در وزن 96 کیلوگرم مدال طلا گرفت، باقری معتمد به نشان نقره تکواندو المپیک رسید، احسان لشکری مدال برنز وزن 84 کیلوگرم کشتی آزاد را فتح کرد. کمیل قاسمی در وزن 120 کیلوگرم کشتی آزاد برنز با ارزشی گرفت، کیانوش رستمی پهلوان کرمانشاهی در دسته 85 کیلوی رقابت های وزنه برداری برنز گرفت و نواب نصیر شلال در وزنه برداری به گردن آویز نقره دست پیدا کرد تا پرونده ایران در المپیک بسته شود.
اولین مدال 2016 را چه کسی برای ایران می آورد؟ … ما چشم به راهیم و امیدوار. انگار ناف ما را با «انتظار» بریده اند.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس