گذشته و آینده احیای البرزمرکزی؛ سیاست‌زدگی، ابهام مدیریتی و زیست‌‎محیطی در احیای البرزمرکزی

پرینت
گذشته و آینده احیای البرزمرکزی؛ سیاست‌زدگی، ابهام مدیریتی و زیست‌‎محیطی در احیای البرزمرکزی

گذشته و آینده احیای البرزمرکزی بیانگر حکایت از سیاست‌زدگی و ابهام مدیریتی و زیست‌‎محیطی در مهمتر‌ین طرح صنعتی سوادکوه دارد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، احیای البرز مرکزی از مهمترین کلیدواژه‌های دولت نهم برای توسعه شهرستان سوادکوه محسوب می‌شد که قول اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم بیش از 5 هزار نفر هم بیان‌شد و نور امیدی در توسعه شهرستان سوادکوه به وجود آورد و تلاش‌هایی را هم برای اجرایی‌شدن آن شاهد بودیم و هزینه‌های برای بستر‌سازی آن انجام شد.

کک‌سازی، ذغال‌شویی و احیای معادن زغال در قالب احیای البرز مرکزی مطرح شد و به موازات آن هم شاهد ایراد‌های زیست‌محیطی بودیم که در فضای امید آفرینی ایجاد‌شده، موضوع زیست‌محیطی به حاشیه رانده شد ولی  در بین سخنان مدیران ملی و استانی به مانند “ورمز” (گیاه خودروی مزاحم نشا) همواره یک چالش بود و این چالش موقعی خود را نمایان‌تر کرد که قدم‌های مهم احیای البرز مرکزی برداشته شد.

*قول 12 ساله احیای البرز‌مرکزی

حدود 12 سال از قول احیای ذغال‌سنگ البرز‌مرکزی گذشت و کارخانه زغال‌شویی در منطقه انجیر تنکه با حضور معاون سابق وزیر و وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد ولی لزوم یکپارچگی احیای البرز مرگزی و لزوم وجود زغال مورد نیاز برای شستشو و تبدیل آن به کک باعث شد تا طرح بزرگ احیای البرز مرکزی با حرکت کُند خود به طرحی فرسایشی از نظر اقتصادی و اجتماعی تبدیل شود.

ذغال‌شویی البرز مرکزی با نصف ظرفیت خود در حال فعالیت است و به بیان سید‌علی ادیانی نماینده سوادکوه در مجلس شورای اسلامی برای معادن کردآباد یک و 2، مجوز های لازم زیست محیطی اخذ نشد و در نتیجه با پیمانکار هم قطع همکاری شد.

احیای البرز مرکزی در دولت های 9 و 10 و 11 دچار سیاست‌زدگی شد و از کلید‌واژه‌های تکراری و خسته‌کننده مدیران انتصابی دولتی و نمایندگان انتخابی تبدیل شد.

هر چند شاهد خساست مدیران مرتبط با موضوع اعلام نرخ اشتغال و بیکاری در شهرستان سوادکوه هستیم ولی کمال علی‌پور نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نرخ بیکاری شهرستان سوادکوه را حدود 22 درصد و به عبارتی 2 برابر نرخ میانگین استانی اعلام کرده‌بود و این آمار بیانگر آن است که مدیریت اشتغالزایی سال‌های اخیر در شهرستان سوادکوه بر مدار سنگین و نا امید‌کننده در گردش است.

معتقدم نباید زحماتی که برای توسعه شهرستان سوادکوه در موضوع‌های رفاهی و خدماتی و اقتصادی انجام شد را نادیده گرفت ولی نگاه منطقی به موضوع اشتغال آن است که به صورت یکپارچه و کلی موضوع را بررسی کرد که نمره قابل قبولی برای آن متصور نیست.

* فرسایشی‌شدن احیای البرز مرکزی

موضوع محیط زیست هم از بحث‌های کلیدی و حساس در احیای البرز مرکزی است و هر چند معتقدم سهم توسعه شهرستان سوادکوه از منابع طبیعی و زیست محیطی آن در قبال استان و کشور به حساب نیامد و این شهرستان سهم مشخصی از جنگل ها و منابع زیر زمینی و رو زمینی به صورت رابطه بین دارندگی و میزان تخصیص منافع ندارد ولی محیط زیست شهرستان نباید فدای صنعت شود و این نعمت های الهی و از توانمندی‌های بزرگ با استفاده اندک، برای طرح‌هایی با آینده مبهم، فدا شود و انتقادی هم بر محیط زیست وارد است که دلایل علمی و فنی خود را در ایجاد موانع زیست‌محیطی بر سر احیای البرز مرکزی بیان نمی کند و وقت توسعه شهرستان سوادکوه را تلف کردند  از طرف مقابل منتقدان به محیط زیست درباره احیای البرز‌مرکزی معتقدند که دلایل آنان کلی و مبهم و غیر‌بومی است.

فرسایشی‌شدن احیای البرز مرکزی دارای هزینه‌های حیثیتی برای مدیریت مرتبط صنعتی و زیست‌محیطی است و البته نقش مدیران سیاسی در کم‌رنگ یا پر‌رنگ‌کردن موضوع هم باید مورد توجه قرار‌گیرد.

مشکلات مربوط به حقوق کارگران معادن و نوع مدیریت شرکت سامان به عنوان متولی مدیریت معادن هم از مشکلات دیگر در حوزه احیای البرز‌مرکزی است و با فرض هماهنگی‌های لازم در احیای البرز مرکزی، موضوع مدیریت خصوصی معادن و مشکلات کارگران که طلب مالی گسترده از برخی پیمانکاران دارند و پیمانکاران هم انتقاداتی در ارتباط با عدم افزایش نرخ خرید زغال با توجه به تورم را مطرح می‌کنند هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد می شود که برای بررسی همه‌جانبه وضعیت فعلی و مورد‌انتظار آینده البرز‌مرکزی، رسانه‌ها برای مطالبه‌گری و ثبت موضوع، مورد اقبال مدیران مرتبط قرار گیرند و دیدگاه‌های آنان و موانع موجود بیان شود و به صورت صریح درباره توجیه اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و سیاسی آن اظهار نظر شود.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس