موفقیت طرح بزرگ قرآنی در مازندران؛ توانمندی الگو‌دهی طرح‌های قرآنی مصباح‌الهدی و نور‌الهدی برای برنامه‌های فرهنگی مازندران

پرینت
موفقیت طرح بزرگ قرآنی در مازندران؛ توانمندی الگو‌دهی طرح‌های قرآنی مصباح‌الهدی و نور‌الهدی برای برنامه‌های فرهنگی مازندران

طول مدت برگزاری و حضور‌ صد‌ها نفری قرآن‌آموزان در طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی استان مازندران، این طرح را به عنوان طرحی که توانمندی الگو‌دهی به سایر طرح‌های فرهنگی استان مازندران را دارد، تبدیل کرد.

*حضور 4 هزار نفر در 12 سال برگزاری طرح‌های قرآنی مصباح‌الهدی و نور‌الهدی مازندران

قرآن در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان دارای نقش محوری است و نهادینه‌کردن آن در زندگی به سلامت فردی و جمعی افراد منجر می‌شود.

متولیان مختلفی برای فعالیت‌های قرآنی در جامعه وجود دارند که اقدام به برگزاری کلاس‌ها، آزمون‌ها، محافل، مسابقات و طرح‌های ابتکاری مختلف می‌کنند.

طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی به عنوان طرح ابتکاری اداره قرآنی اداره کل‌تبلیغات اسلامی استان مازندران در 12 سال اخیر فعالیت داشت و هر سال صد‌ها نفر از شهرستان‌های مختلف مازندران، اختتامیه خود را در مشهد مقدس برگزار می‌کنند.

طرح‌ مصباح‌الهدی مربوط به دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و طرح نور‌الهدی ویژه دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم است و هر کدام از این طرح‌ها به مدت 3 سال و در قالب قرائت، حفظ، مفاهیم، سبک زندگی دینی، برگزاری اردو و دیدار با علما و خانواده ایثار‌گران برگزار می‌شود و تاکنون حدود 4 هزار نفر در اختتامیه این طرح شرکت کردند.

دوازدهمین جشنواره پایانی طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی در مشهد‌مقدس با حضور حدود 400 قرآن‌آموز و به همراه 200 نفر از مربیان سبک زندگی قرآنی و مدیران مؤسسات قرآنی برگزار‌کننده این 2 طرح در شهریور‌ماه امسال برگزار شد.

از دیدگاه کارشناسان و مربیان قرآنی استانی، تقویت طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی می‌تواند به تعمیق فعالیت‌های قرآنی کمک بیشتری کند و فعالیت‌های سایر بخش‌های قرآنی را هم تحت‌تأثیر قرار دهد.

*راه‌اندازی انجمن خبرین قرآنی شهرستان جویبار

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان جویبار با اشاره به اینکه 30 مرکز قرآنی شامل 8 موسسه قرآنی و 22 خانه قرآنی در جویبار فعال هستند، گفت: 130 مربی و 6 ممتحن در شهرستان جویبار فعال هستند.

سید‌موسی جعفری با بیان اینکه 2 کلاس تربیت کادر متخصص در شهرستان جویبار در حال برگزاری است، افزود: همکاری مشترک و تفاهم‌نامه اداره تبلیغات اسلامی شهرستان جویبار با ناحیه مقاومت بسیج، آموزش و پرورش و کمیته امداد انجام و انجمن خبرین قرآنی شهرستان جویبار نیز راه اندازی شد.

سید موسی جعفری از حمایت ضعیف بخش مهمی از ادارات و نهاد‌های شهرستان جویبار از فعالیت‌های قرآنی خبر داد و خاطر نشان کرد: انتظار داریم تا حمایت ویژه و قوی از فعالیت‌های قرآنی انجام شود.

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان جویبار با اشاره به اینکه طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی به عنوان طرح ابتکاری استان مازندران است و طرحی مؤثر برای درک مفاهیم قرآن است و با توجه به طولانی بودن این طرح به مدت 3 سال شاهد اثرگذاری بیشتر آن هستیم.

جعفری، خواستار تأمین و تکمیل منابع آموزشی طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی شد و افزود: 6 کلاس مصباح‌الهدی و 2 کلاس نور‌الهدی در جویبار فعال است و این کلاس‌ها از نظر اخلاقی، دینی و فرهنگی مورد رضایت والدین است.

* طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی به شکوفایی استعداد‌های قرآنی کمک می‌کنند

موسی سلمان‌زاده از فعالیت 98 مرکز قرآنی شامل 23 موسسه و 27 خانه قرآن شهری و 48 خانه قرآن روستایی در شهرستان ساری خبر داد و گفت: 246 مربی و 15 ممتحن دارای گواهینامه قرآنی در ساری مشغول فعالیت هستند.

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ساری به برخی از طرح‌های ابتکاری  کانون قرآن اداره تبلیغات اسلامی ساری اشاره کرد و افزود: برگزاری طرح 30 شب، 30 محفل قرآنی در شب های ماه رمضان با همکاری شهرداری ساری، تشکیل صندوق رفاه فعالان قرآنی با عضویت 110 نفر که تاکنون 80 نفر وام یک میلیون تومانی با بهره 2 درصد دریافت کردند، تشکیل 7 کمیته آموزشی طرح‌های قرآنی، برگزاری جشنواره مشترک قرآنی با همکاری کمیته امداد و اداره ورزش و جوانان و بیمه 53 نفر از فعالان قرآنی انجام شد.

وی از وجود کادر توانمند آموزش قرآن، اساتید قرائت و صوت و لحن و گروه قوی 23 نفری استعداد درخشان خبر داد و گفت: تعامل ادارات و نهادها و پشتیبانی در موضوع قرآنی اندک است و کمبود منابع مالی و بی توجهی برخی مدیران به برنامه های قرآنی را شاهد هستیم و تمرکز فعالیت‌های قرآنی و هزینه‌ها بر طبق سر فصل‌ها و تشکیل وزارت قرآن در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی طرح‌های منسجمی هستند و به شکوفایی استعداد‌های قرآنی کمک می‌کند، گفت: طولانی‌بودن طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی به تداوم و تثبیت فعالیت‌‎ها کمک می کند.

سلمان‌زاده با بیان اینکه تداوم طرح مصباح‌الهدی و نور‌الهدی مورد برنامه‌ریزی قرار گیرد و ارتباط مستقیم با خانواده قرآن‌آموزان مورد توجه باشد، افزود: 17 مرکز قرآنی در ساری مشغول اجرای طرح‌های مصباح‌الهدی و نورالهدی با 640 قرآن آموز هستند.

* عدم انس با قرآن مانع تحقق جامعه قرآنی کامل

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بابل نیز در گفت‌گو با فارس از فعالیت 146 مرکز قرآنی شامل 52 مؤسسه قرآنی، 10 خانه قرآن شهری و 84 خانه قرآن روستایی در شهرستان بابل خبر داد و گفت: 520 مربی فعال، 17 ممتحن و 22 داور قرآنی در بابل فعالیت می‌کنند.

رضا خلیلی به برنامه‌‌های ابتکاری این شهرستان در حوزه قرآنی اشاره کرد و افزود: طرح دکلمه‌خوانی و حفظ حکمت‌های نهج‌البلاغه برای سنین 8 تا 12 سال که در 11 مدرسه شهرستان بابل و با عضویت 120 نفر در حال اجرا است و از آنان در برنامه‌ها و محافل قرآنی استفاده می‌شود، طرح تلاوت نور با حضور قاریان، حافظان، مدرسان و مربیان در حضور امام جمعه شهرستان بابل در دهه اول ماه رمضان و کسب رتبه‌های اول در مسابقات بین‌المللی و کشوری و برنامه‌ریزی برای تقویت آن، بخشی از برنامه‌‌های ابتکاری این شهرستان است.

وی کسب عناوین برتر فعالان قرآنی شهرستان بابل در مسابقات قرآنی اوقاف را از توانمندی‌های این شهرستان ذکر و خاطر‌نشان‌کرد: اندک‌بودن اعتبارات قرآنی، مشکلات موجود برای تجهیز مراکز قرآنی و موانع موجود برای حمایت از فعالان قرآنی بخشی از مشکلات فعالیت‌های قرآنی است و تشکیل مجمع خیرین قرآنی، گامی برای تقویت مدیریتی و مالی فعالیت‌های قرآنی و تمرکز فعالیت‌ها است.

خلیلی از فعالیت 17 کلاس مصباح‌الهدی و نور‌الهدی در شهرستان بابل خبر داد و با بیان اینکه این طرح‌ها به دلیل استمرار و آموزش مفاهیم قرآنی در تربیت شخصیت قرآنی مؤثر است و لازم است با حمایت مجمع خیرین قرآنی و اداره قرآنی شاهد پوشش افراد بیشتری در این 2 طرح باشیم، اظهار‌کرد:

عدم انس با قرآن باعث می‌شود تا جامعه قرآنی کامل محقق نشود و در این زمینه باید تلاش بیشتری انجام شود.

* ظرفیت‌سنجی صدور مجوز برای فعالیت‌های قرآنی

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نو‌شهر از فعالیت 22 مرکز قرآنی شامل 5 مؤسسه و 17خانه قرآن در این شهرستان خبر داد و گفت: 100 مربی فعال، 5 ممتحن و 3 داور قرآنی در شهرستان نوشهر فعالیت می‌کنند.

محمد شریفی از برگزاری 3 روز در هفته مشاوره قرآنی در اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نوشهر خبر داد و با بیان اینکه سنجش میزان آمادگی قرآنی و سطح‌بندی آنان و معرفی به مراکز قرآنی مناسب از اهداف طرح مشاوره قرآنی است.

وی با بیان اینکه کسب رتبه‌های برتر کشوری و استانی برخی از قرآن‌آموزان طرح مشاوره قرآنی را شاهد هستیم و با توجه به ساحلی‌بودن شهرستان نوشهر شاهد برگزاری برخی از طرح‌های قرآنی با حضور فعالان این حوزه در سواحل هستیم.

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی نو‌شهر، صدور مجوز قرآنی بدون توجه به فاصله جغرافیایی و توجه به توانمندی‌ها را از مشکلات فعالیت‌های قرآنی دانست و خواستار ظرفیت‌سنجی صدور مجوز برای فعالیت‌های قرآنی شد و اظهار‌کرد: طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی باید به صورت یک مدرسه مستقل فعالیت کند و قرآن‎آموزان از ابتدا تا انتها و به صورت مستمر و نظارت دقیق فعالیت کنند.

شریفی با اشاره به اینکه امسال 9 کلاس مصباح‎الهدی و نور‌الهدی در شهرستان نوشهر فعال است، گفت: تفکیک برگزاری 2 کلاس و توجه به محتوا با توجه به سنین قرآن‌آموزان مورد توجه قرار گیرد.

* اهمیت ارتباط مناسب عاطفی مربی با قرآن‌آموزان

مدیر مؤسسه قرآنی حضرت ولیعصر(عج) شهرستان تنکابن در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس به تدریس قرآنی 24 ساله خود اشاره کرد و با بیان اینکه 12 سال با اجرای طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی همکاری می‌کند و حدود هزار نفر از طرح‌های قرآنی ما استفاده می‌کنند، گفت: طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی از بهتر‌ین طرح‌های قرآنی استان مازندران است که قرائت، انس با قران‌ و آشنایی با مفاهیم در آن مورد توجه است.

فرزانه خضایی به اهمیت ارتباط مناسب عاطفی مربی با قرآن‌آموزان برای دست‌یابی به اهداف طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی اشاره کرد و افزود: ارتباط مناسب عاطفی مربی با قرآن‌آموزان باعث جذب بیشتر قرآن‌آموزان را فراهم می‌کند.

وی از ثبت‌نام 250 قرآن‌آموز طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی در 3 سال اخیر خبر داد و طولانی‌بودن طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی را کمک به طرح دانست و بیان‌کرد: ریزش در این طرح برای شهرستان تنکابن اندک است و اعتماد خانواده‌ها را برای اجرای آن شاهد هستیم و برخی از قرآن‌آموزان برای اولین بار از خانواده برای سفر طولانی جدا شدند.

مدیر مؤسسه قرآنی حضرت ولیعصر(عج) شهرستان تنکابن خواستار تجدید‌نظر در مصحف و محتوای طرح شد و با بیان اینکه جزوات مفاهیم به‌روز شود و مهارت‌های زندگی هم افزوده‌شود، اظهار‌‌کرد: دبیر‌خانه دائمی طرح تشکیل شود و نظارت و بازدید‌ها هم افزایش یابد و لازم است از دست‌اندر‌کاران طرح تقدیر شود.

* تغییر رفتار و پوشش قرآن‌آموزان با حضور در کلاس‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی

مربی طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی شهرستان سوادکوه با اشاره به اینکه حدود 10 سال با این طرح‌ها همکاری می‌کند، گفت: 21 نفر از قرآن‌آموزان مصباح‌الهدی و 36 نفر از قرآن‌آموزان نور‌الهدی در سوادکوه در حال اموزش هستند.

رحیمه باقری از تغییر رفتار و پوشش قرآن‌آموزان با حضور در کلاس‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی شهرستان سوادکوه خبر داد و با بیان اینکه محتوای این طرح‌ها نیاز به تجدید‌نظر دارد، افزود: بیش از 300 نفر در طول 10 سال اخیر در طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی شهرستان سوادکوه فارغ‌التحصیل شدند.

وی خواستار افزایش بازدید‌ها و حمایت از طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی شد و گفت: طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی در صورت حمایت بیشتر، ظرفیت توسعه کمی و کیفی را دارد.

*برگزاری طرح‌های استانی توسط مراکز قرآنی فریدون‌کنار

کارشناس قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان فریدون‌کنار در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس از وجود 30 مرکز قرآنی شامل 10 مؤسسه قرآنی، 5 خانه قرآن شهری و و 15 خانه قرآن روستایی خبر داد و گفت: 140 مربی فعال در شهرستان فریدون‌کنار فعال هستند.

علی براری به فعالیت چند مؤسسه این شهرستان در پذیرش طرح‌های استانی خبر داد و افزود: مؤسسه علی بن موسی‌الرضا(ع) مسؤل برگزاری طرح استانی مهارت‌های زندگی قرآنی و مؤسسه قرآنی نور‌الهدی هم مجری طرح استانی تربیت مدرسان است.

وی از برگزاری 15 محفل قرآنی با کمک خیران در ماه رمضان خبر داد و با بیان اینکه در طول 15 سال اخیر این کمک‌ها وجود داشت، خاطر‌نشان‌کرد: خیریان قرآنی در روز معلم از 140 مربی قرآنی فریدون‌کنار با اهدای هدایایی تقدیر می‌کنند.

براری، خواستار افزایش طرح‌های مفاهیم قرآنی و مهارت‌های زندگی قرآنی شد و با بیان لزوم تقویت مربیان فعال، اظهار‌کرد: حمایت مالی از طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی مورد برنامه‌ریزی قرار گیرد و نظارت‌ها تقویت شود.

*توانمندی الگو‌دهی طرح‌های قرآنی مصباح‌الهدی و نور‌الهدی برای برنامه‌های فرهنگی مازندران

به‌نظر می‌رسد تقویت برنامه‌هایی که مورد استقبال عمومی قرار می‌گیرد باید در دستور کار حمایت از آن قرار گیرد و طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی با توجه به برنامه‌ریزی، تأمین مالی، مدیریت و هدایت آن که از بزرگ‌تر‌ین طرح‌های دینی و قرآنی استان مازندران است و موفقیت آن از نظر خانواده‌ها، کارشناسان و مربیان دلیلی بر حمایت بیشتر از آن توسط ادارات و نهاد‌های قرآنی به عنوان معین اداره قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان مازندران است.

طول مدت برگزاری و حضور‌ صد‌ها نفری قرآن‌آموزان در طرح‌های مصباح‌الهدی و نور‌الهدی استان مازندران، این طرح را به عنوان طرح بی‌نظیر دینی و قرآنی تبدیل کرد که توانمندی الگو‌دهی به سایر طرح‌های فرهنگی، دینی و قرآنی استان مازندران را هم دارد.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس