نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان در سوادکوه شمالی: طلاب در حال حاضر سخت‌ترین شرایط زندگی را دارند/منتقدان زندگی روحانیون را از نزدیک ببینند

پرینت
نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان در سوادکوه شمالی: طلاب در حال حاضر سخت‌ترین شرایط زندگی را دارند/منتقدان زندگی روحانیون را از نزدیک ببینند

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان با اشاره به اینکه طلاب در حال حاضر سخت‌ترین شرایط زندگی را دارندف گفت: برخی از روحانیون به دلیل شغل قضاوت دارای حقوق‌هایی هستند ولی بیشتر روحانیون شرایط سخت زندگی دارند

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه‌شمالی، آیت‌الله غلام‌علی نعیم‌آبادی در شانزدهمین سالگرد رحلت آیت‌الله العظمی اسماعیل صالحی‌مازندرانی که در مسجد جامع شیر‌گاه برگزار شد با اشاره به اینکه ایشان سخت‌ترین مطالب را با ساده‌ترین کلمات به خوانندگان و شنوندگان تحویل می‌داد، اظهار‌کرد: کتاب «کفایه» اوج سختی دروس ما است و بر آن شرح‌های مختلفی نوشته شد که برخی از این شرح‌ها نیاز به شرح دارد ولی شرح آیت الله صالحی سختی آن را ساده کرد.

وی با بیان اینکه آیت‌الله العظمی اسماعیل صالحی‌مازندرانی در موضوع مبانی، تبحر و تسلط داشت، افزود: آیت‌الله العظمی اسماعیل صالحی‌مازندرانی فقیهی بود که در علم، قوی و در اخلاق، نفس خود را مچاله کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان، برگزاری 16 ساله مراسم سالگرد آیت‌الله العظمی اسماعیل صالحی‌مازندرانی را بیانگر عالم دوست و آخوند‌دوست‌بودن مردم منطقه ذکر و خاطر‌نشان کرد: فرهنگ جامعه را با حب و بغض‌های آن جامعه و دل‌کندن و یا دلدادگی به افراد می‌توان تشخیص داد و مردم مازندران، انسان‌هایی مرجع‌دوست و عالم‌دوست هستند.

امام جمعه شهر بندر‌عباس با اشاره به اینکه کاش برخی از دوستان به اندازه دشمنان، آخوند‌ها می‌شناختند و دشمنان می‌دانند، آخوند‌ها چه قدرت تخریبی ویران‌کننده‌ای برای آنان هستند، اظهار‌کرد:  از امام جمعه سابق و امام جمعه فعلی سوادکوه‌شمالی برای برگزاری مراسم تجلیل از آیت‌الله صالحی مازندرانی تقدیر می‌کنم و نقش روحانیت، تقشی کلیدی برای اسلام است و همه حرکت‌های سالم سیاسی هم به دست عالمان دینی بود و امام راحل به عنوان عالم دینی، غده سرطانی رژیم پهلوی را بیرون آورد و از ریشه خشک کرد و مقام معظم رهبری هم به عنوان فرزند حوزه، پرچم‌دار انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه طلاب در حال حاضر سخت‌ترین شرایط زندگی را دارند و کسانی که اعتقاد دارند لوله نفت در جیب روحانیون است، مدارس طلبگی و زندگی روحانیون را از نزدیک ببینند، افزود: برخی از روحانیون به دلیل شغل قضاوت دارای حقوق‌هایی هستند ولی اکثر روحانیون شرایط سخت زندگی دارند و وقتی مؤمن فقیه از دنیا می‌رود، به اسلام آسیب می‌رسد.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان، حوزه‌ها را نگهبان اصالت‌های مکتبی و مذهبی ذکر کرد و گفت: برخی‌ها با وعده کباب در شورای شهر یا نمایندگی مجلس رأی می‌دهند و اشکالات را باید در خود و نه در انقلاب و روحانیون، ببینند و امام راحل شاه را از کشور بیرون انداخت و کار را مردم سپرد.

به گزارش فارس، آیت الله حاج شیخ اسماعیل صالحی مازندرانی در سال 1312 ﻫجری قمری در روستای نفت چال دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه‌شمالی در خانواده‌ای روحانی چشم به جهان گشود.
آیت‌الله صالحی مازندرانی سطوح عالی و بخشی از دروس خارج فقه و اصول را در محضر اساتید و بزرگان حوزه علمیه مشهد فرا گرفت و پس از شش سال اقامت در جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الحجج در سال 1339 برای ادامه تحصیل عازم شهر قم شد.
ایشان بیش از 40سال در حوزه علمیه قم به تدریس فقه، اصول، فلسفه و سایر علوم اسلامی مشغول بود.
‌از جمله اساتید ایشان حضرت آیت‌الله بروجردی، آیت‌الله حاج میرزا هاشم آملی، آیت‌الله سید محمدرضا گلپایگانی، علامه سید محمدحسین طباطبایی، آیت‌الله میرزا جواد تهرانی، آیت‌الله حاج شیخ حسینعلی مروارید را می‌توان اشاره کرد.
آیت‌الله صالحی مازندرانی در کنار تحصیل و تدریس و تألیف، در فعالیت‌های سیاسی حضوری فعال داشت، در سال‌های 1331 و 1332 با رفت و آمد به منزل مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی با مسایل سیاسی کشور آشنا شد و در متن مبارزات مردمی علیه رژیم ستم‌شاهی پهلوی قرار گرفت.
با شروع نهضت امام خمینی (ره) در سال 1342 به کانون گرم مبارزات پیوست و در سال 1353 همزمان با دستگیری و تبعید عده‌ای از مدرسان عالیقدر حوزه علمیه قم، دستگیر و مدتی در زندان‌های رژیم از جمله زندان ساواک و شهربانی قم، قزل قلعه، اوین و قصر تهران زندانی شد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای خدمت به نظام در مجلس خبرگان رهبری ایفای نقش کرد.
پس از عمری تلاش و مجاهدت، صبحگاه روز جمعه نهم شهریور 1380 ﻫجری شمسی روح بلند و ملکوتی آیت‌الله صالحی مازندرانی به ملکوت اعلی پیوست و در صحن مطهر کریمه  اهل بیت به خاک سپرده شد.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

952 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس