پیرامون راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفید – گرگان؛راهکار‌های توسعه استفاده عمومی از قطار در مسیر سوادکوه

پرینت
پیرامون راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفید – گرگان؛راهکار‌های توسعه استفاده عمومی از قطار در مسیر سوادکوه
راهکار‌های توسعه استفاده عمومی از قطار در مسیر سوادکوه با توجه به راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفید – گرگان مورد انتظار است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، حمل و نقل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پیش‌نیاز‌های توسعه مطرح است و بدون وجود آن در شرایط مناسب، توسعه با مانع بزرگی مواجه می‌شود.

* قطار در مسیر توسعه سوادکوه

شهرستان سوادکوه با توجه به موقعیت کوهستانی و ارزش‌مندی زمین در این شهرستان و نیز تأخیر‌های متعدد در تکمیل تعریض محور سوادکوه با مشکلات مختلفی در حوزه تردد مسافران و انتقال کالای شهرک‌صنعتی و شرکت‌ها و کارخانجات مختلف روبه‌رو است که راه‌آهن به بخش مهمی از این نیاز‌ها پاسخ گفت.

هر‌چند در فرایند توسعه شاهد برخی فراز و نشیب‌ها هستیم که توسعه ریلی شهرستان سوادکوه بر فعالیت مسافرت با ایستگاه‌های مسافری و اتوبوس‌ها تأثیر منفی گذاشت ولی این تأثیر منفی نباید به معنای ندیده‌گرفته‌شدن فواید گوناگون استفاده از قطار باشد و راه‌حل‌های این تناقض باید در شاخص‌های دیگر جست‌وجو شود.

قطار‌های سوادکوه نقش مهمی در انتقال مسافران در ایام ترافیک‌های مختلف محور سوادکوه که در طول فصل شاهد تعداد قابل توجهی از آن هستیم و شرکت‌های مسافری هم تمایلی به انتقال مسافر در ترافیک ندارند، ایفا کرد و استفاده از توانمندی‌های قطار باید در مسیر توسعه شهرستان تعریف شود.

* فعالیت جهادی اداره‌کل راه‌آهن شمال

علی نبیان در مراسم افتتاح و راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفید ـ گرگان با اشاره به اینکه اداره‌کل راه‌آهن شمال بدون حاشیه و با انرژی مضاعف مشغول فعالیت جهادی است، گفت: 872 طرح با اعتبار 500 میلیارد تومان در هفته دولت و به‌منظور شکوفایی استان مازندران به بهره‌برداری رسید.

وی راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفید ـ گرگان را با اعتبار 25 میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: روزانه 5 هزار نفر از راه‌آهن پل‌سفید تا گرگان استفاده می‌کنند که معادل تردد هزار و 250 خود‌رو در مسیر‌های مختلف پل‌سفید تا گرگان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران اشتغال را یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور ذکر و خاطر‌نشان کرد: ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون 150 هزار نفر در مازندران شروع به کار کردند و میزان بیکاری استان مازندران به 9.8 (نه ممیز هشت) درصد رسید.

نبیان با اشاره به اینکه همه ما به مردم بدهکار هستیم، گفت: 12 میلیون و 300 هزار نفر در ایام نوروز در استان مازندران شب‌اقامت داشتند و در روز‌های پایانی ماه رمضان امسال هم 5 میلیون نفر شب‌اقامت در استان مازندران حضور داشتند.

* جابه‌جایی مسافر از مسیر گرگان به پل‌سفید با 900 هزار‌ نفر مسافر رسید

مدیر پروژه بهره‌برداری از قطارهای حومه‌ای راه‌آهن نیز در مراسم افتتاح و راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفید ـ گرگان با اشاره به اینکه توسعه قطار‌های حومه‌ای در دستور کار راه‌آهن قرار دارد، گفت: با راه‌اندازی چهارمین ریل‌باس حومه‌ای پل‌سفیدـ گرگان ظرفیت جابجایی 250 هزار‌نفر جابه‌جایی مسافر از مسیر گرگان به پل‌سفید به 900 هزار‌نفر افزایش یافت.

وی از سرمایه‌گذاری 100 میلیارد تومانی برای قطار‌های حومه‌ای خبر داد و با بیان اینکه این سرمایه‌گذاری به‌غیر از سرمایه‌گذاری در زیر‌ساخت‌ها است، افزود: حمل و نقل قطار‌های حومه‌ای برای ما از نظر اقتصادی سود‌آور نیست و تنها 20 درصد هزینه‌های ما است.

مهدی قمری‌نژاد به دلایل توسعه قطار‌های حومه‌ای اشاره و خاطر‌نشان کرد: وجود منافع ملی در حمل و نقل ریلی حومه‌ای، صرفه‌جویی در سوخت و کاهش تلفات جاده‌ای از دلایل استفاده از قطار‌های حومه‌ای است.

مدیر پروژه بهره‌برداری از قطارهای حومه‌ای راه‌آهن از مدیران شهرستانی و شهری خواست تا برای اطلاع‌رسانی‌های مربوط به راه‌اندازی قطار‌های حومه‌ای، حمل و نقل مکمل برای دسترسی مردم برای ایستگاه‌های مسیر را در دستور کار خود قرار دهند.

* اختصاص 200 میلیارد تومان در یک‌سال اخیر برای محور سوادکوه

فرماندار سوادکوه نیز با اشاره به بهره‌برداری از 60 طرح در هفته دولت امسال برای شهرستان سوادکوه با هزینه 50 میلیارد تومان، گفت: روکش آسفالت معابر و محور‌های اصلی و فرعی به طول 55 کیلومتر، افتتاح فاز جدید لوله و اتصالات وحید با اعتبار 7 میلیارد تومان و آب‌رسانی به آلاشت با اعتبار 2 میلیارد تومان بخشی از طرح‌های هفته دولت در شهرستان سوادکوه است.

وی با بیان اینکه تعامل و وحدت مناسبی در شهرستان سوادکوه وجود دارد، افزود: نشاط، پویایی و تحرک در مجموعه شهرستان سوادکوه برای توسعه وجود دارد.

عبدالجواد توحیدی‌مقدم از اختصاص 200 میلیارد تومان در یک‌سال اخیر برای محور سوادکوه و 45 میلیارد تومان برای زغال‌شویی البرز مرکزی خبر داد و خاطر‌نشان کرد: برگزاری همایش توسعه شهرستان سوادکوه دارای باز‌خورد‌های مناسبی بود و تبدیل سوادکوه به مقصد جدید سفر از اولویت‌های ما است.

فرماندار سوادکوه با بیان اینکه قطار گردشگری در طول سال اخیر ده‌ها تور گردشگری خارجی و داخلی را به شهرستان سوادکوه انتقال داد، گفت: استفاده از قطار در شهرستان سوادکوه مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

* راهکار‌های توسعه استفاده عمومی از قطار

توسعه زیر‌ساخت‌ها و ناوگان ریلی با حمایت عمومی از استفاده از آن و توجه به ساعت تردد قطار‌ها با زمان فعالیت کارکنان ادارات و نهاد‌ها و مراکز آموزشی هم می‌تواند در توسعه استفاده عمومی از قطار مؤثر باشد.

توجه به امنیت بیشتر استفاده از قطار برای مسافرت و یا جابجایی‌ها و ظرفیت قابل توجه آن در پذیرش مسافر از شاخص‌هایی است که در تبلیغات استفاده از آن می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد و استفاده از هنر و رسانه با توجه به حضور مدیر روابط‌عمومی دارای کارنامه فرهنگی و هنری راه‌آهن شمال هم می‌تواند در این مسیر کمک شایانی را به همراه داشته باشد.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس