در راستای گاز‌رسانی به روستا‌های سوادکوه؛ گاز‌رسانی و بخش‌های خالی معمای توسعه سوادکوه

پرینت
در راستای گاز‌رسانی به روستا‌های سوادکوه؛  گاز‌رسانی و بخش‌های خالی معمای توسعه سوادکوه

در راستای گاز‌رسانی به روستا‌های سوادکوه بخش‌های خالی معمای توسعه سوادکوه هم باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، گاز‌رسانی به شهر‌ها و روستا‌ها از خدماتی است که مقدمه توسعه پایدار را به شرط مدیریت مناسب منابع و نیروی انسانی به همراه دارد و عدم وجود گاز برای استفاده خانگی و صنعتی به عنوان یکی از مهمتر‌ین حلقه‌های گم‌شده توسعه محسوب می‌شود.

پروژه گاز‌رسانی به 15 روستای دهستان کسلیان بخش زیراب شهرستان سوادکوه با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال به بهره برداری رسید و این افتتاح می‌تواند خبر خوبی برای توسعه تحول‌گرای شهرستان سوادکوه باشد که دست‌یابی به این هدف با مدیریت آینده‌نگرانه و استفاده از توانمندی‌های دیگر توسعه شهرستان به ظهور برسد.

*۷۵۰ کیلومتر گازرسانی در مازندران

مدیرعامل شرکت گاز مازندران در مراسم افتتاح گاز‌رسانی دهستان کِسِلیان بخش زیراب شهرستان سوادکوه با اشاره به گاز‌دار‌شدن 65 هزار خانوار با اعتبار 350 میلیارد تومان در استان مازندران، گفت: 77 روستا با اعتبار 405 میلیارد ریال در هفته دولت امسال گاز‌رسانی می‌شود و 4 هزار و 53 خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند.

محمد‌اسماعیل ابراهیم‌زاده با بیان اینکه گاز‌دار‌‎شدن روستا‌های بالای 20 خانوار در دستور کار وزارت نفت قرار دارد، افزود: گازرسانی و استفاده از نعمت گاز از برکات نظام اسلامی است و نحوه صحیح استفاده از گاز باید در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

وی، گفت: ۳۰۰ پیمانکار برای گاز‌رسانی در حال فعالیت هستند و تاکنون ۷۵۰ کیلومتر گازرسانی، انجام شد.

*همت بزرگ در گاز‌رسانی

نماینده قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت نفت، گاز‌رسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را در دستور کار خود دارد، گفت: گازرسانی به مناطق سوادکوه فعالیت سخت و سنگینی است و بیشتر‌ین خدمات چهار سال اخیر عمومی کشور در وزارت نفت انجام شد.

عبدالله رضیان با بیان اینکه همت بزرگی را در گاز‌رسانی مشاهده کردیم، افزود: وزیر نفت در مجلس شورای اسلامی در جلسه اخذ رای اعتماد از گاز‌دار‌شدن روستا‌های بالای 20 خانوار خبر داد.

وی خاطر‌نشان کرد: با گاز‌رسانی شاهد اقبال بیشتر خوش‌نشین ها برای حضور در روستا‌های شهرستان سوادکوه خواهیم بود و توجه به زیرساخت‌ها و خدمات باید مورد توجه قرار گیرد.

* کارگاه بزرگ گازرسانی در سوادکوه

نماینده قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آنچه که داریم با آنچه که باید داشته باشیم، فاصله دارد ولی باید قدردان خدمات نظام جمهوری اسلامی باشیم، گفت: موضوع گاز‌رسانی و انتقال از جنوب کشور به شمال و شهرستان سوادکوه، کار بزرگی است که انجام شد.

سید‌علی ادیانی با بیان اینکه هر طرح و برنامه دارای فرآیند‌های مختلفی است، افزود: اجرای زیرساخت‌های مختلف مانند راه، آب، برق و گاز به عنوان 4 شاخص رفاه به عنوان وظیفه دولت برای خدمت به مردم است.

وی با بیان اینکه دولت روحانی در حوزه گاز‌رسانی نهضت بزرگی را با پشتوانه مجلس انجام می‌دهد، گفت: شهرستان سوادکوه در حوزه گاز‌رسانی به یک کارگاه بزرگ گازرسانی تبدیل شد.

*گاز‌رسانی و بخش‌های خالی معمای توسعه سوادکوه

هر‌چند گاز‌رسانی به تنهای نمی‌تواند عامل توسعه باشد و توسعه موضوعی چند‌بعدی است که عدم توجه به ابعاد مختلف آن باعث زیان است ولی منصفانه آن است که از تلاش‌گران مرتبط با گازرسانی به شهرستان سوادکوه با شرایط خاص طبیعی و جغرافیایی با شیب تند زمین آن تقدیر کرد.

برای توسعه همه‌جانبه شهرستان سوادکوه، سایر حوزه‌های زیر‌ساختی هم مانند راه، برق، آب و اتصال اینترنتی هم مدیریت شود و تجربه وجود مدارس و دکل‌های برق در روستا‌های بدون جمعیت بیانگر آن است که از این تجربه درس‌های لازم اخذ شود و گاز‌رسانی به عنوان یک بخش از معمای توسعه مورد توجه قرار گیرد و توسعه سایر بخش‌ها هم در اولویت قرار گیرد.

وجود گاز، برق، آب و اتصال مخابراتی و اینترنتی از خدمات لازم برای توسعه محسوب می‌شود ولی مدیریت مناسب در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی، باغ‌داری، دامداری، صنعتی و خدماتی به عنوان شرط کافی در توسعه شهرستان سوادکوه برای تثبیت و مهاجرت معکوس جمعیتی و توسعه متوازن و جهشی مطرح است.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس