انتقاد بر اولین تصمیم شورا‌های اسلامی شهر‌های سوادکوه؛ فرصت‌های سوخته و اولین گام‌ لرزان شورا‌های اسلامی شهر‌های سوادکوه/گزارش از عمران اکبرنژاد/

پرینت
انتقاد بر اولین تصمیم شورا‌های اسلامی شهر‌های سوادکوه؛ فرصت‌های سوخته و اولین گام‌ لرزان شورا‌های اسلامی شهر‌های سوادکوه/گزارش از عمران اکبرنژاد/

انتخاب 3 سر‌پرست برای شهرداری شهر‌های شیر‌گاه، زیراب و پل‌سفید به عنوان فرصت‌های سوخته و اولین گام‌ لرزان شورا‌های اسلامی شهر‌های سوادکوه تعبیر می‌شود.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، مراسم تحلیف شورای اسلامی شهر‌ها و روستا‌های کشور انجام و فعالیت شورا‌ به صورت عملی وارد مرحله اجرایی شد.

انتخاب رئیس، نائب‌رئیس و منشی و ابقا، انتخاب یا تعیین سر‌پرست شهرداری از تصمیمات مهم شورای اسلامی شهر‌ها در گام نخست مدیریت است و به عبارتی می‌تواند تابلوی اتحاد، تدبیر و یا اختلاف شورا‌های اسلامی شهر باشد.

انتخاب رؤسای شورای اسلامی شهر‌ها و انتخاب شهردار یا سر‌پرست شهرداری شهر‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی بیانگر گام‌برداشتن نا‌مطمئن شورا‌های اسلامی شهر‌های شیر‌گاه، زیراب و پل‌سفید و گام محکم شورای اسلامی شهر الاشت است.

* مدیریت برزخی برای شهر

فرصت 3 ماه برای منتخبین شورای اسلامی شهر‌ها از اول خرداد‌ماه تا‌کنون را می‌توان زمان مناسبی برای برگزاری جلسات و رایزنی‌های مختلف به منظور دست‌یابی به اهداف مشترک دانست که تعیین شهردار و ترتیب‌بندی هیأت رئیسه شورای اسلامی در همین مسیر است که به نظر می‌رسد فرصت‌های سوخته و اولین گام‌ لرزان شورا‌های اسلامی شهر‌های سوادکوه، حاصل آن است.

تعیین سر‌پرست برای شهرداری‌های شیر‌گاه، زیراب و پل‌سفید و ابقای شهردار الاشت به خودی‌خود دارای پیام‌های سیاسی و اجتماعی است و البته از نگاه قانونی، انتخاب سر‌پرست حقی برای اعضای شورای اسلامی شهر است ولی قانونی‌بودن یک تصمیم به معنای تعطیلی تحلیل آن رفتار نیست.

فرصت حد‌اکثری 3 ماه برای حضور سر‌پرست شهرداری را می‌توان دوران مدیریت برزخی برای شهر تفسیر کرد که سر‌پرست شهرداری با شجاعت اندک مدیریتی اقدام می‌کند و البته برنامه‌های بلند‌مدت را هم تا حدود زیادی باید ندیده گرفت.

عدم معرفی شهردار توسط شورا‌های اسلامی شهر‌های شیر‌گاه، پل‌سفید و زیراب و تعیین سر‌پرست برای حداکثر 3 ماه به معنای ادامه حساسیت‌های مختلف انتخاب شهردار و افزایش هزینه‌های شهری است و می‌توان این عدم اقتدار در تصمیم‌گیری جمعی را به جنبه‌های دیگر مدیریتی شهری هم تعمیم داد، مگر آنکه اعضای شورای شهر‌ها با پذیرش قواعد قانونی و پذیرش این موضوع که آنان چکیده انتخاب مردم شهر هستند و تعلق‌خاطر آنان باید به منافع شهری با شاخص‌های منطقی و آینده‌نگرانه باشد و تصمیمات خود را با نگاهی بر جنبه‌های توسعه شهری و شهرستانی تطبیق دهند.

*گزینه‌های شهرداری

بازنشسته‌شدن مجید احمدی‌خطیر در شهرداری شیر‌گاه و انتخاب محمد امیری به عنوان سر‌پرست شهرداری در روز‌های پایانی فعالیت شورای سابق رخ داد و سرپرست شهرداری شیرگاه با سوابقی که در شهرداری دارد به عنوان یک گزینه برای شهرداری این شهر توسظ شورای شهر مطرح است.

مهدی نصیری که با استعفا یابر‌کناری محمود اعتصامی که با کش و قوس‌هایی انجام شد به عنوان سر‌پرست شهرداری زیراب توسط شورای دوره گذشته در فروردین‎‌ماه معرفی شد و یکی از گزینه‌های شهرداری این شهر است و اقدامات وی در موضوع آسفالت و زیبا‌سازی و اقدامات در مسیر دید‌عمومی از او به عنوان چهره‌ای مورد اقبال عمومی تبدیل کرد.

در شهر پل‌سفید به عنوان مرکز شهرستان سوادکوه شاهد حضور رمضان پار‌یاو با سابقه 10 سال فعالیت هستیم که اقدام‌های مختلف عمرانی و زیر‌ساختی این شهر و انتخاب به عنوان یکی از 5 شهردار مشاور استاندار مازندران با کارنامه عملکرد با محوریت در‌آمد‌زایی از جنبه‌‎هایی است که در نگاه اول انتخاب او را برای شورای شهر آسان نشان داده شد که معرفی وی به عنوان سر‌پرست شهرداری، تعجب‌برانگیز به نظر می‌رسد و شاید سایه سنگین موفقیت‌های شهردار بر روی  شورای شهر پل‌سفید موجب برخی احتیاط‌ها شد و انتخاب فرد دیگری غیر از سر‌پرست کنونی شهر پل‌سفید، شورای شهر را در برابر سؤال‌های مختلفی درباره چرایی عدم انتخاب شهرداری با کارنامه موفق قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد شورای شهر الاشت در انتخاب عبدالکریم  پهلوان برای سومین دوره متوالی شهرداری و نیز انتخاب سهراب نعمتی به‌عنوان رئیس شورای الاشت به عنوان یکی از پر‌سابقه‌ترین اعضای شورای شهر‌های سوادکوه الگوی مدیریت شهری مناسبی برای سایر شهر‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی برای مدیریت سلایق است.

*اولین تصمیم مدیریت شهری اعضای شورای اسلامی شهر‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی

انتظار آن است که شورا‌های اسلامی با تعیین شاخص‌های قانونی برای انتخاب شهردار اقدام کنند و به دور از تأثیر‌پذیری‌های دور و نزدیک، ارزیابی مناسبی از نامزد‎ها ارائه کنند و پیشنهاد می‌شود دلایل انتخاب خود را هم به عموم گزارش دهند تا شفافیت‌سازی آنان مورد اقبال عمومی قرار گیرد و البته این پیشنهاد، ابتکاری است و پشتوانه الزام قانونی ندارد ولی شهامت مدیریتی شورا‌ها را به نمایش می‌گذارد

در انتخاب هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر پل‎سفید مهرعلی قدیری به‌عنوان رئیس،  داوود محسنی به‌عنوان نائب رئیس و فرزاد درزی به‌عنوان منشی و رمضان پاریاو به عنوان سر‌پرست و در انتخاب هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر زیراب سعید قلی‌نژاد به‌عنوان رئیس، احسان‌ رضائی به‌عنوان نائب رئیس و نرگس قهاری به‌عنوان منشی و مهدی نصیری در سرپرستی شهرداری زیراب ابقا شد و در انتخاب هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر الاشت سهراب نعمتی به‌عنوان رئیس، محمد‌حسین رشیدی به‌عنوان نائب رئیس و جمشید پهلوان به‌عنوان منشی انتخاب شدند و عبدالکریم پهلوان برای بار سوم به عنوان شهردار معرفی شد.

در انتخاب هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر شیر‌گاه شهرستان سوادکوه‌شمالی نیز احمد خان‌گلي به عنوان رئيس، عارف جعفر‌نژاد به‌عنوان  نائب رئيس و علي مصطفوي به عنوان منشی معرفی شدند و محمد امیری در سر‌پرستی شهرداری شیر‌گاه ابقا شد.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس