مظلومیت فرمان «آتش به اختیار» در نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری در سوادکوه‌شمالی

پرینت
در شیر‌گاه رخ داد

مظلومیت فرمان «آتش به اختیار» در نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری در سوادکوه‌شمالی

مظلومیت فرمان «آتش به اختیار» در نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری در شیر‌گاه سوادکوه‌شمالی خود را نشان داد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه‌شمالی، اصطلاح «آتش به اختیار» توسط مقام معظم رهبری در سال گذشته و در دیدار با دانشجویان بیان شد و در ماه رمضان قبل و در عید فطر هم ابعاد مختلف آن بیان شد.

* گسترش گفتمان انقلابی در اصطلاح «آتش به اختیار»

آتش به اختیار، آتش به احتیاط، آتش‌بس از اصطلاحات نظامی است که ورود آن به موضوع‌های فرهنگی به دلیل اولویت این حوزه در دیدگاه‌های مقام معظم رهبری است و این فرمان برای «افسران جنگ نرم» و نخبگان برای فعالیت‌های فرهنگی تمیز، خود‌جوش مردمی و دوری از قانون‌شکنی صادر شد.

هنگامی که مرکز فرماندهی به هر دلیل دچار اختلال شود، افسران خط با شناختی که از منطقه و اولویت‌ها داارند با مدیریت خود فرماندهی می‌کنند تا به اهداف دست یابند و در عرصه فرهنگی هم افسران جنگ‌نرم و نه سربازان، با اولویت‌بندی اصول و فروع و شناخت دوست و دشمن و خودی و غیر‌خودی، برای گسترش گفتمان انقلابی تلاش می‌کنند.

هر‌چند باید پذیرفت که دیدگاه «آتش به اختیار» نوعی اعلام ضعف مفرط مسؤولان فرهنگی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی اقدام به صدور مجوز آن کرد ولی تأکید بر قانون‌مندی و محدود‌بودن در عرصه فرهنگی هم از چارچوب‌های اصلی آن است که اقدامات مختلف فرهنگی را می‌توان اجرایی کرد و اجرای آن با همراهی مسؤولانی همراه می‌شود که حداقل برای افزایش گزارش‌کار خود به آن نیازمندند.

تبیین و روشنگری حقایق، تربیت کادر‌های شایسته، حفظ و تقویت شعار‌های اصیل انقلاب اسلامی، ژرف‌نگری آرمان‌های انقلاب اسلامی و اطلاع‌رسانی و تبلیغ آن، تدوین تجربه‌های متراکم انقلاب اسلامی با کار علمی و عملی، نمایاندن گفتمان انقلاب اسلامی با رویکرد تأثیر‌گذاری در سطوح جامعه، اولویت قانون، اولویت‌بندی توانمندی‌ها و مشکلات در عرصه فرهنگ، شناخت کامل و همه‌جانبه محیط با افق دراز‌مدت، شناخت دوست و دشمن و جدایی دوستان با درجات مختلف از دشمنان و نفوذی‌ها و استفاده بهینه از همه ظرفیت‌های موجود را می‌توان بخشی از کلید‌واژه‌های «آتش به اختیار» فرهنگی ذکر کرد.

*دردسر‌های نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری

نصب بنر تقدیر از از مسؤولان شهرستان سوادکوه‌شمالی شامل امام جمعه، دادستان، فرمانده نیروی انتظامی و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج برای مقابله با آنچه «مقابله با اردوهای مختلط، بد‌حجابی، تلاش برای ترویج شعائر اسلامی و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» توصیف شد و جمع‌آوری یکی از این بنر‌های 7 متری توسط فرمانداری در جنب ساختمان این اداره باعث ایجاد تنش سیاسی و درد‌سرهایی را فراهم آورد که استفاده از اصطلاح «آتش به اختیار» در این موضوع توسط منتقدان فرماندار سوادکوه‌شمالی در رسانه‌های مجازی را شاهد بودیم و فرماندار شهرستان هم درباره تفسیر این موضوع دیدگاه خود را بیان کرد.

* انکار وجود اردو‌های مختلط توسط فرماندار

کارمند بسیجی و دبیر ستاد یاد‌واره شهدای کلیج‌خیل با اشاره به اینکه بنری با محتوای تقدیر از امام جمعه، دادستان، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان سوادکوه‌شمالی به دلیل تلاش برای جلوگیری از اردو‌های مختلط و فعالیت‌های فرهنگی در سطح شهرستان نصب شد، گفت: 4 بنر در سطح شهر شیر‌گاه نصب شد که فرماندار شهرستان سوادکوه‌شمالی اقدام به کََنَدَن یکی از آن بنر‌ها در کنار بیلبورد فرمانداری کرد.

مجید تقی‌زاده به اعتراض برخی از مردم از اقدام فرمانداری سوادکوه‌شمالی در حذف بنر تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی و دینی اشاره کرد و افزود: نامی از فرماندار در بنر ذکر نشده‌بود.

وی با اشاره به اینکه فرماندار سوادکوه‌شمالی در جمع مردم و در جلسه با برخی از پیگیری‌کنندگان موضوع به دلایل خود اشاره کرد، گفت: فرماندار سوادکوه‌شمالی منکر وجود اردو‌های مختلط و یا ولنکاری‌های اخلاقی در سطح شهرستان است و شنیدم در جلسه با برخی از پیگیری‌کنندگان درباره «آتش به اختیار» نظرات نا‌مناسبی ارائه کرد.

*جلوگیری از حضور فرماندار در فرمانداری

یکی از اعضای 4 نفر پیگیری‌کنندگان موضوع جمع‌آوری یکی از بنر‌ها در کنار ساختمان فرمانداری سوادکوه‌شمالی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه وجود اردو‌های مختلط، حضور برخی گردشگران با لباس‌های نامناسب و بدون رو‌سری بانوان و وضع نامناسب فرهنکی و دینی در پارک‌ها باعث نگرانی مردم متدیّن و ولایت‌مدار شیر‌گاه شد، افزود: برخی از مسؤولان شهرستان اقداماتی در مواجهه با ناهنجاری‌های فرهنگی انجام دادند که در بنر نوشته شده توسط مردم مورد تقدیر قرار گرفتند.

غلام‌رضا آور با بیان اینکه بنر نصب‌شده در جنب فرمانداری شهرستان سوادکوه‌شمالی با تأکید فرماندار و توسط یکی از کارمندان فرمانداری جمع‌آوری شد، افزود: پیگیری‌های مختلفی برای این موضوع انجام شد و به همراه 3 نفر از فعالان اجتماعی و فرهنگی شهرستان به دیدار فرماندار رفتیم که با برخورد تند و خشن وی مواجه شدیم.

فعال فرهنگی و اجتماعی شهرستان سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه از فرماندار تقاضای پس‌دادن بنر را داشتیم و نظر ما آن بود که در صورت نارضایتی از محل نصب بنر، دستور جابجایی آن صادر می‌شد، خاطر‌نشان کرد: هدف از نصب بنر در جنب فرمانداری به منظور آگاهی فرماندار از موضوع و تقدیر از مسؤولان مرتبط در موضوع بود و فرماندار شهرستان اقدام ما را به دلیل شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری و دستور از افراد خاص برای اقدام مورد نظر ذکر کرد و هنگامی که در پاسخ به سؤال ایشان درباره عدم وجود بی‎حجابی و ناهنجاری‌ها از حضور ایشان از صبح تا شب در فرمانداری و عدم اطلاع از وضعیت شهرستان بیان شد با عصبانیت بر میز و تلفن‌های آن کوبید و ما ایشان را دعوت به آرامش کردیم و تقاضای ما تنها دریافت بنر‌ها بود.

وی با بیان اینکه ما نماینده حدود 80 نفر بودیم که معترضان را دعوت به آرامش کردیم و با توجه به مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری و حضور میهمانان خارجی ادامه اعترض‌ها را به زمان بعد از آن موکول کردیم و برخی از افراد هم از استانداری پیگیری موضوع شدند، اظهار کرد: ما به شیوه سابق بنر‌های مختلف را در سطح شهر‌ها و روستا‌ها نصب می‌کردیم و تاکنون اجازه از جایی لازم نبود.

آور به قرائت قطع‌نامه 5 ماده‌ای در نماز جمعه درباره موضوع بنر‌های تقدیر و تعیین فرصت برای موضوع و حق پیگیری از شکایت خصوصی درباره برخی از اظهارات وی اشاره کرد و گفت: در صورت عدم اجرایی‌شدن درخواست‌های معترضین، اجازه ورود فرماندار به فرمانداری سوادکوه‌شمالی را نمی‌دهیم.

* اقدامات عملی در سوادکوه‌شمالی  به زمان بعد از مراسم تحلیف

فعال رسانه‌ای و فرهنگی شهرستان سوادکوه‌شمالی نیز در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس با اشاره اینکه اطلاع‌رسانی به فرماندار درباره تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی انجام‌شده توسط برخی از مسؤولان از اهداف نصب بنر در جنب فرمانداری بود، گفت: فرماندار سوادکوه‌شمالی می‌توانست دستور جابجایی بنر را صادر کند ولی با حضور خود و توسط کارمند فرمانداری، بنر مورد‌نظر جمع‌آوری شد.

وی به پیگیری برخی از متدینین و نیز حضور 13 نفر از بانوان فعال سیاسی و اجتماعی با حضور در دفتر فرماندار درباره اقدام فرمانداری سوادکوه‌شمالی برای جمع‌آوری بنر اشاره کرد و افزود: پرخاشگری، زیر‌سؤال‌بردن اصطلاح «آتش به اختیار» و اتهام شخصی به برخی از افراد توسط فرماندار شهرستان انجام شد و صدای این موارد هم موجود است.

این فعال رسانه ای به قرائت قطع‌نامه در نماز جمعه این هفته شهرستان سوادکوه‌شمالی اشاره کرد و گفت: با وساطت انجام‌شده و حساسیت زمان به دلیل حضور میهمانان خارجی در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری اقدامات عملی به زمان بعد از مراسم تحلیف موکول شد و مردم به صورت یک‌صدا پیگیر موضوع هستند و طیف هم‌گرای فرماندار شهرستان هم با این اقدام فرماندار به صورت ضمنی مخالفت و یا سکوت کردند.

*پیام سیاسی نصب بنر تقدیر در سوادکوه‌شمالی

فرماندار سوادکوه‌شمالی نیز در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه بر طبق قانون، محتوای بنر‌های اطلاع‌رسانی باید به تأیید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد تا توسط مراکز مرتبط با تابلو‌های فرهنگی نصب شود و یا در خیابان‌ها و کوچه‌ها هم توسط شهرداری با تأیید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود، گفت: در زیر بنر از عنوان «جمعی از مردم» استفاده شد که صاحب بنر هم نا‌معلوم است.

محمد‌رضا منصوریان به برگزاری جلسه‌ای با حضور امام‌جمعه، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج، فرمانده نیروی انتظامی و دادستان شهرستان سوادکوه‌شمالی و بدون حضور فرماندار در منطقه لفور اشاره کرد و افزود: موضوع‌های مختلف بهداشتی، زیست‌محیطی، ترافیکی و فرهنگی در این جلسه هم بررسی شد و بعد از آن جلسه هم در دیدار با امام جمعه و یا در جلسه شورای تأمین درباره شرایط موضوع هم صحبت شد.

وی با بیان اینکه جلسه در منطقه لفور به صورت منطقه‌ای برگزار شد و مصوبه‌ رسمی مانند شورای فرهنگ عمومی و یا جلسات شهرستانی برای پیگیری نداشت به نصب بنر تقدیر از مسؤولان حاضر در جلسه منطقه لفور در سطح شهرستان اشاره کرد وبا بیان اینکه این بنر‌های تقدیر باید در درب ادارات بیان‌شده و یا سطح شهر نصب می‌شد، خاطر‌نشان کرد: نصب بنر در جنب فرمانداری شهرستان سوادکوه با وجود عدم حضور فرماندار در آن جلسه و نصب بنر مشابه در 50 متری این بنر در مکان شهدای گمنام، دارای پیام سیاسی است و کسانی که در انتخابات از مردم ضربه خوردند از مردم عقده‌گشایی می‌کنند.

رئیس شورای اداری شهرستان سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه در ساعت‌های مختلف پیگیر هماهنگی با نصب‌کنندگان این بنر بودیم ولی صاحب این بنر را برای جمع‌آوری بنر پیدا نکردیم و به عنوان فرماندار حق دارم که درباره دیوار فرمانداری تصمیم بگیرم، اظهار‌کرد: در دیدار با 4 نفر از افرادی که پیگیر موضوع جمع‌آوری بنر بودند اظهار کردم که اتهام «ولنگاری فرهنگی» برای مردم شیر‌گاه باعث اعتراض بسیاری از مردم شد و برخی می‌خواهند از پوشش نماز جمعه برای فرماندار درد‌سر ایجاد کنند و هیچ چشم‌داشتی به میز فرمانداری ندارم و برای کاهش خود‌سری‌ها در شهرستان مقاومت می‌کنم.

منصوریان با اشاره به اینکه چرا افرادی که اقدام به تهیه و نصب بنر کردند، جرأت درج نامی از خود نداشتند و چرا قانون مربوط به نصب بنر و بررسی محتوا انجام نشد، گفت: اصطلاح «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری حرمت دارد و نباید برخی‌ها از آن برای اهداف شخصی و سیاسی بهره‌برداری کنند و مقام معظم رهبری، علمای فرهنگی و دانشمندان را در این فرا‌خوانی به اقدام در برابر انحراف فرهنگی دعوت کردند.

*مظلومیت فرمان «آتش به اختیار» در نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری در شیر‌گاه

«آتش به اختیار» از کلید‌واژه‌هایی است که می‌تواند تحول فرهنگی را در حوزه‌های مختلف به همراه داشته باشد و دست‌یابی به این هدف مهم با توجه لازم به زمینه‌های مختلف و افراد متعهد و کاردان به دست می‌آید.

رخداد سیاسی و فرهنگی شیر‌گاه می‌تواند نمونه کوچک مناسبی برای تبیین و ارزیابی موضوع «آتش به اختیار» باشد.

تشکیل جلسه برای بررسی موضوع‌های فرهنگی و نیر عمرانی و خدماتی و اجرایی‌شدن برخی از مصوبات آن و نصب بنر برای تقدیر از دست‌اندر‌کار‌ان این موضوع، اقدام مناسبی است که توسط برخی از علاقمندان انجام شد ولی از حدود 10 بنر در سطح شهرستان سوادکوه‌شمالی، یکی از این بنر‌ها که در جنب فرمانداری شهرستان سوادکوه‌شمالی نصب شد و با کش و قوس‌هایی با فرمان فرماندار جمع‌آوری شد و با واکنش‌هایی روبرو شد و در بیانیه‌ای که در ستاد نماز جمعه شیر‌گاه هم قرائت شد به فرصت‌دهی به استاندار برای تغییر فرماندار تأکید شد.

معتقدم دفاع نامناسب از یک گفتمان و موضوع، به بی‌انصافی درباره آن منجر می‌شود و به کار‌بردن اصطلاح «آتش به اختیار» برای فراز و نشیب‌های به وجود‌آمده درباره نصب و جمع‌آوری بنر شیر‌گاه در گروه‌های مجازی تقدیر از فعالیت‌های انجام‌شده در چار‌چوب تعریف و شاخص‌های «آتش به اختیار» نیست و استفاده از آن در این موضوع ساده‌انگاری اصطلاح عمیق و کار‌گشای «آتش به اختیار» است.

فرماندار شهرستان به عنوان بالا‌ترین مسؤول اجرایی شهرستان باید نماد متانت و محل جذب افراد فعال و متعهد از جریان‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی که چارچوب‌های قانون را رعایت می‌کنند، باشد و سیاسی‌کردن فعالیت‌ها و تقسیم افراد به رأی‌دهندگان به رئیس جمهور منتخب و دیگران و عصبانیت و پرخاش‌گری، دور از شأن فرماندار است.

فرمان «آتش به اختیار» در موضوع نصب و جمع‌آوری بنر موصوف در شیر‌گاه مظلوم واقع شد و معتقدم علاقمندان به این گفتمان تلاش خود را برای تعریف و اجرای فعالیت‌های تأثیر‌گذار فرهنگی و اجتماعی و دوری از سیاسی‌کردن آن و جدا‌کردن دوستان سیاسی غیرهمراه با دشمنان حقیقی صرف کنند و در استفاده از اصطلاحات عمیق به ساده‌انگاری و پاک‌کردن صورت مسئله نپردازند.

گزارش از عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

952 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس