رسالت‌های نماز‌جمعه؛ نقش پدرانه ائمه‌جمعه و لزوم دوری از تمایلات جناحی/ به قلم عمران اکبرنژاد/

پرینت
رسالت‌های نماز‌جمعه؛ نقش پدرانه ائمه‌جمعه و لزوم دوری از تمایلات جناحی/ به قلم عمران اکبرنژاد/

نقش پدرانه ائمه‌جمعه و لزوم دوری از تمایلات جناحی در کشور از اهمیت بالای سیاسی و عبادی برخوردار است

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه‌نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، نماز‌ جمعه دارای پیشینه کهن و فلسفه وجودی سیاسی و دینی است.

* اهمیت نماز جمعه در نظر‌گاه دشمنان

هر‌ چند در برخی از دوره‌ها شاهد برگزاری محدود، دولتی و سیاست‌زده شدن نماز‌ جمعه بودیم که با عدم اقبال عمومی مواجه شد ولی بعد از انقلاب اسلامی شاهد مردمی‌ شدن آن و دوری از دولتی‌ شدن آن بودیم که شهادت آیت‌الله سید‌محمد‌علی قاضی‌طباطبایی امام جمعه تبریز، آیت‌الله سید‌اسدالله مدنی امام جمعه تبریز، آیت‌الله سید‌عبدالحسین دستغیب امام جمعه شیراز، آیت‌الله محمد صدوقی امام جمعه یزد، آیت‌الله عطاءالله اشرفی‌اصفهانی امام جمعه باختران را می‌توان از دلایل اثر‌گذاری نماز جمعه در اوایل انقلاب و هدف‌گیری این نهاد توسط منافقین و دشمنان بودیم.

مقام معظم رهبری نیز با اشاره به اهمیت نماز‌ جمعه آن را قرار‌گاه مهم فرهنگی برای دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی توصیف کردند و بر رسالت‌ها و وظایف ائمه جمعه اشاره داشتند که شاید «پدر معنوی شهر و شهرستان» توصیف مناسبی از امامان‌جمعه باشد.

شهر زیراب از سال 1380، شهر پل‌سفید از سال 1381 و شهر شیرگاه از سال 1383 صاحب تریبون نماز جمعه شدند و شهر زیراب تاکنون 5 امام جمعه، شهر پل‌سفید 2 امام جمعه و شهر شیر‌گاه 2 امام جمعه داشت.

* نماز جمعه به‌عنوان قرار‌گاه فرهنگی

مسؤول ستاد نماز‌جمعه شهر پل‌سفید سوادکوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه، با اشاره به اینکه نماز جمعه پایگاهی تحت نظارت مستقیم مقام معظم رهبری است و طرفداران خط رهبری باید در تقویت نماز جمعه تلاش کنند، گفت: خدمات مختلف نماز‌ جمعه در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و پیگیری امور شهری و شهرستانی می‌تواند مؤثر باشد.

موسی راستگو با بیان اینکه مقام معظم رهبری، نماز‌جمعه را قرار‌گاه فرهنگی توصیف کردند، افزود: همکاری ادارات، و نهاد‌ها و اقشار مختلف با هماهنگی و تعامل خود برای تقویت برگزاری نماز‌ جمعه تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

وی از حضور 2 امام‌جمعه از مرداد‌ماه سال 1381 تاکنون در شهر پل‌سفید خبر داد و گفت: حجت الاسلام خضر‌الله زاهدیان به‌عنوان نخستین امام جمعه و حجت‌الاسلام حسن قربانی به‌عنوان امام جمعه کنونی در سنگر نماز جمعه حضور دارند.

* رسالت‌های نماز‌ جمعه در روشنگری و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی

مسؤول ستاد نماز‌جمعه شهر زیراب سوادکوه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه، با اشاره به اینکه وحدت و همبستگی از شعار‌های مهم نماز‌ جمعه است، گفت: تقویت آرمان‌های انقلاب اسلامی، خواسته‌های مقام معظم رهبری و ادامه راه شهدا از مهم‌ترین اهداف برگزاری نماز‌ جمعه است.

سلمان کاشی به رسالت‌های نماز‌جمعه اشاره کرد و افزود: روشنگری و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی از رسالت‌های برگزاری نماز جمعه است و روشنگری مسائل سیاسی، اجتماعی و پیگیری امور شهری و شهرستانی هم با محوریت نماز جمعه انجام می‌شود.

وی به برگزاری نماز‌ جمعه شهر زیراب از سال 1380 اشاره کرد و گفت: حجج اسلام احمدیان، کیان‌نژاد، کشیری، محمودیان به‌عنوان 4 امام جمعه اول شهر زیراب بودند و حجت‌الاسلام محمد‌زمان رضایی، امام جمعه کنونی شهر زیراب سوادکوه است.

* برگزاری نماز‌جمعه اجرای دستور الهی است

مسؤول ستاد نماز جمعه شهر شیر‌گاه شهرستان سوادکوه‌شمالی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه، فعالان ستاد نماز جمعه را سرباز ولایت توصیف کرد و گفت: برگزاری نماز‌جمعه اجرای دستور الهی است.

حجت الاسلام محمد گرگانی، خواستار استفاده بهینه از توانمندی‌های نماز‌ جمعه شد و افزود: نماز جمعه جایگاه عبادی و سیاسی است و امام جمعه هم شخصیتی مردمی است.

وی از راه‌اندازی نماز جمعه شیر‌گاه سوادکوه‌شمالی از سال 1383 خبر داد و گفت: حجت‌الاسلام محمد مهدوی به مدت 13 سال امام جمعه شهرستان بود و حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی به‌عنوان دومین امام جمعه شیر‌گاه سوادکوه‌شمالی 2 هفته قبل انتخاب شد.

* نقش میانجی بین گروه‌های سیاسی توسط ائمه جمعه

به‌نظر می‌رسد رفتار و گفتار پدرانه ائمه جمعه برای اقشار مختلف مردم و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی و بیان و پیگیری مطالبات عمومی از مهم‌ترین رسالت‌های ائمه‌ جمعه است و نقش میانجی بین گروه‌های سیاسی که چارچوب‌های نظام اسلامی را قبول دارند و دوری جدی از تمایل به یکی از طرف‌های سیاسی، نهاد نماز جمعه را به‌عنوان یکی از نهاد‌های قدرتمند سیاسی و عبادی تبدیل می‌کند.

 

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

952 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس