برای سال‌روز تولد؛ حس نوشتن برای جابر معافی

پرینت
برای سال‌روز تولد؛ حس نوشتن برای جابر معافی

حس نوشتن برای جابر معافی با ابعاد مختلف کاری و شخصیتیش سخت به دست می‌آید.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، 24 تیر‌ماه سال‌روز تولد «جابر معافی» سرپرست فقید خبرگزاری فارس استان مازندران است که در 31 شهریور‌ماه 1392، آسمانی شد.

در رایانه‌ام پوشه‌ای با نام جابر معافی حاوی عکس‌ها، نوشته‌ها و فیلم‌های مرتبط دارم که گاه به گاهی به آن نگاه می‌کنم و نگاه بر آن تلنگر قوی برای من است و چکیده آنها را در این جمله خلاصه می‌کنم که «آقای مدعی خبرنگار، به خودت سخت بگیر تا دیگران به تو سخت نگیرند».

با مطالعه مجموعه خاطرات و دلنوشته‌های همکاران استانی و نیر همسر و مدیر خبرگزاری فارس استان مازندران بیشتر به ابعاد روحی، شخصیتی و کاری این مرد متعهد رسانه پی می‌برم.

اولین‌بودن به همراه صحت و اثر‌گذاری خبر و شجاعت پذیرش مسؤولیت آن از درس‌هایی است که از سال 1387 تا 1392 در زمان همکاری مشترک از «جابر معافی» آموختم.

بهترین‌بودن، مؤثر‌بودن، زندگی اثر‌گذار، خدمت به دیگران و تلاش برای رسیدن به این هدف را سال‌ها قبل در شعر «عقاب» پرویز ناتل‌خانلری با مطلع «گویند زاغ 300 سال بزید و گاه عمرش ازین نیز درگذرد … عقاب را 30 سال عمر بیش نباشد…» خواندم و به آن علاقمند شدم ولی تجربه عملی آن را در خبرگزاری فارس آموختم و یاد‌گرفتم که هدیه روز خبرنگار و «بودن به هر قیمت» آن قدر ارزش ندارد که یک‌سال تعریف و تمجید بی‌محتوا کرد، جنگ و دعوای مالی و سلسله‌مراتبی در تشکل‌های صنفی راه انداخت، رسانه‌های زرد با اعتبار دولتی یا آگهی‌های ویژه را بر پیشخوان‌ها ردیف کرد و قلم را با حب و بغض‌های شخصی چرخاند.

بغض همراه با احترام و افتخار می تواند مجموعه کلماتی باشد که بسیاری از همکاران ایشان بعد از 31 شهریور‌ماه 1392 با خود دارند.

هنگامی که فردی از دنیای ما می رود و جایش خالی می ماند و خاطراتش برای ما همواره زنده است به قول «رودکی » معنایش آن است که «از شمار دو چشم یک تن کم، وز شمار خِرد هزاران بیش».

یادآوری نام و خاطرات جابر معافی تنها یک احساس غم نیست بلکه احساس حضورش در کنار قلم‌مان و اینکه با صراحت از ما ایراد می گیرد و با مهربانی از ما تعریف می کند و با اقتدار از ما در برابر معترضان دفاع می کند و اصولش را هم در اولویت دارد و ادامه فعالیت و اخلاق جابر معافی در رسانه با مدیریت مهر‌انگیز عباسی در حال تداوم است و خوشحالیم کمیت و کیفیت فارس همچنان قدرتمند و منبع موثق برای اخبار مختلف استان است.

یادم می‌آید هفته‌های اول همکاری با خبرگزاری فارس که مطالب را با پست الکترونیکی ارسال می‌کردم، تیتر و لید را خالی می‌گذاشتم و شاید به خاطر ترس از بیهوده‌نویسی و یا احترام بود و جابر معافی اعتماد به نفس برای تیتر‌نویسی را ایجاد کرد…برای تیتر‌نویسی هم که شجاعتی می‌خواهد، مدیون مدیری هستم که از صفت «مدیر»، خوشش نمی‌آمد و می‌گفت ما همه در کنار هم، همکاریم.

…بعضی وقت‌ها سوژه هست، سیستم برای تایپ و ارسال هم وجود دارد، خبر هم به آستانه خبری رسید، شاخص‌های خبری هم مطابق دستور‌العمل موجود است ولی حس‌نوشتن نیست و این حس، اکتسابی نیست، ساختنی نیست، قرض گرفتنی نیست، در جایی یافت نمی‌شود جز در تعادل جسمی و روحی و یک حس مبهم است و این ابهام کُشنده و رخوت‌آمیز است تا جایی که سوژه بیات می شود و مدعی خبر هم چیزی برای گفتن ندارد.

بعضی وقت ها شبیه «گالِش»ی می شوم که ییلاق «زارکش» سوادکوه را مثل کف‌دستش می شناسد ولی در مه غلیظ همراه با نم‌نم باران آنجا گُم می‌شود و در خلسه این اتفاق زیبا و در عین حال دلهره‌آور می‌نشیند و شاید شعر «تَرنه‌مار» استاد ابوالحسن خوشرو را زمزمه می‌کند که مه غلیظ که ناگهانی آمد، ناگهانی می رود و «زار‌کش» پس از باران، زیبا و وسیع خود را نشان می دهد و «گالش» متوجه می‌شود که چقدر به کلبه ییلاقی خودش نزدیک است….الان در مه‌ «زار‌کش» دارم نجوا می کنم که در روز تولد جابر معافی که نقش معلمی و مدیری برای من داشت و مهرانگیز عباسی که علاوه بر آن صفات، صبوری ایشان را هم درس می‌گیریم و کلمات می گریزند و نمی توانم مفاهیم را به هم برسانم و شاید هنوز شاگردی هستم که در سیاه‌مشق‌نویسی رسانه بزرگ خبرگزاری فارس در‌جا می زند و شاید های دیگر

….ولی «باید‌های» خودم را می دانم که صادق، منصف، منطقی، شجاع و موثر باشم و اگر نباشم شایسته شاگردی جابر معافی را ندارم.

عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

901 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس