نگاهی تکمیلی به میزبانی آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت کشور در «کارمزد» سوادکوه مازندران+32 عکس مراسم

پرینت
ارتباط فرهنگ و اشتغال

نگاهی تکمیلی به میزبانی آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت کشور در «کارمزد» سوادکوه مازندران

میزبانی آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت کشور در مازندران با نگاهی تکمیلی به ثمرات مناسبی منجر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، توانمندی‌های فرهنگی از شاخص‌های میزبانی برنامه‌های ملی است و البته پشتیبانی افراد متنفذ هم در این میزبانی ها بی تاثیر نیست و البته این حمایت ها قابل تقدیر است.

میزبانی آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت کشور در روستای کارمزد شهرستان سوادکوه را می توان از رخداد‌های مهم فرهنگی و هنری دانست که با حضور فعالان کانون‌های فرهنگی و هنری سراسر کشور در روستایی برگزار شد که به گفته امام جمعه سابق شیرگاه دارای قدمت 500 ساله است.

حضور 2 معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و مدیران دیگر ملی، استانی و شهرستانی به همراه چهره های فرهنگی و هنری کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور به خودی خود بیانگر اهمیت این مراسم است.

قابلیت های فرهنگی، هنری و دینی روستای کارمزد بخش مرکزی شهرستان سوادکوه را هم که در سخنان سخنرانان بیان شد نیز باید مورد توجه باشد و اقدام برای میزبانی این مراسم را از اقدامات مرتبط با توسعه فرهنگی شهرستان ارزیابی کرد.

آشنایی عمیق‌تر با مشکلات شهرستان سوادکوه و روستای کارمزد را می توان از برکت غیر مستقیم میزبانی مراسم ملی دانست و این روستا با سابقه کهن دینی خود و برنامه‌های ملی کانون فرهنگی و هنری صراط روستای کارمزد با مشکلات عمیقی روبرو است که مشکل جاده دسترسی، آب آشامیدنی، تلفن همراه و ضعف در گیرنده های تلویزیونی بخشی از آن مشکلات است.

به نظر می رسد تجلیل از میزبانی طرح ملی آیین افتتاح برنامه‌های اوقات فراغت کشور به همراه توجه به کاهش مشکلات روستای میزبان نقش تکمیلی برای اهداف تعیین‌شده دارد.

*مشکلات روستایی با صبغه فرهنگی

دهیار روستای کار‌مزد بخش مرکزی شهرستان سوادکوه با اشاره به فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری روستای کارمزد، گفت: همکاری و همراهی با فعالیت‌های فرهنگی در دستور کار ما قرار دارد.

مجتبی بدخشان به شخصیت‌های برجسته روستای کارمزد اشاره کرد و افزود: افراد برجسته و فعالیت‌های فرهنگی قابل توجه روستای کارمزد باعث جلوه ویژه فرهنگی برای آن شد که برگزاری میزبانی طرح ملی آیین افتتاح برنامه‌های اوقات فراغت کشور در همین راستا است.

وی خواستار توجه لازم مسؤولان برای کاهش مشکلات ساختاری این روستا شد و خاطر‌نشان کرد: کم‌عرض‌بودن جاده دسترسی، مشکل منبع و لوله مسیر آب آشامیدنی، مشکل گیرنده‌های تلفن همراه و گیرنده‌های تلویزونی از مشکلات ساختاری روستای کارمزد سوادکوه است.

*تلاش برای رواج بانی‌گری مراسم‌ها در کشور

حجت الاسلام محمد مهدوی با اشاره به قدمت روستای کارمزد، گفت: بر طبق آثار پیدا‌شده روستای کارمزد 500 سال قدمت دارد و حوزه علمیه در این روستا مستقر بود و 2 مجتهد شاگرد آیت‌الله شیخ انصاری نیز از این روستا هستند.

امام جمعه شیر‌گاه سوادکوه‌شمالی با بیان اینکه کانون فرهنگی هنری صراط کارمزد در راستای فعالیت‌های فرهنگی روستا موفق عمل کرد، افزود: بانی‌گری مراسم‌های مربوط به شهادت‌ها و ولادت‌ها از برنامه‌های مهم در این روستا است که سرایت آن به نقاط مختلف کشور در دستور کار قرار گیرد و با درج بانی‌گری مراسم‌ها در وصیت‌نامه‍‌‌‌ها شاهد ادامه این فعالیت پسندیده در نسل‌های مختلف خواهیم بود.

وی خواستار فعالیت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد به دور از جریان‌های سیاسی و احزاب شد و خاطر‌نشان کرد: فعالیت‌های فرهنگی و هنری به دور از افراط و تفریط اجرایی شود.

* فعالیت هزار و 90 کانون فرهنگی و هنری مساجد در استان مازندران

احد جاودانی که متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد که سید‌رضا صالحی‌امیری در این پیام، مسجد را قلب جامعه اسلامی و قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و فعالیت در کانون‌های فرهنگی و هنری را علاوه بر تنویر افکار عمومی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و کاهش نفوذ دشمن، مهم ذکر کرد.

مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران از فعالیت هزار و 90 کانون فرهنگی و هنری مساجد در استان مازندران خبر داد و افزود: تلاش می‌شود تا از متن قرآن و روایات برای آثار فرهنگی و هنری استفاده شود.

وی فرصت اوقات فراغت را فرصت مناسبی برای انتقال مفاهیم فرهنگی و دینی و کشف استعداد‌ها توصیف کرد و از آغاز فعالیت هنرمندان بزرگ از مساجد کشور خبر داد.

عبدالجواد توحیدی‌مقدم نیز در مراسم افتتاح برنامه‌های اوقات فراغت کانون‌های فرهنگی و هنری کشور که در روستای کارمزد بخش مرکزی شهرستان سوادکوه برگزار شد با اشاره به اینکه حضور در مسجد باعث کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه می‌شود از برنامه‌ریزی برای پشتیبانی از فعالیت‌های مساجد در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان سوادکوه خبر داد.

* مساجد پایگاه دیانت

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار مازندران نیز با اشاره به اینکه استان مازندران بیشترین سیّد و امام‌زاده را در خود دارد، اظهار کرد: میزان بیکاری استان مازندران در فصل بهار به دلیل رونق فعالیت‌ها به کمتر از 10 درصد می‌رسد.

علي‌رضا يونسي‌رستمی با اشاره به برگزاری مراسم افتتاح برنامه‌های اوقات فراغت کشور که در روستای «کار‌مزد» بخش مرکزی شهرستان سوادکوه برگزار شد، گفت: مساجد پایگاه دیانت و معنویت است و برنامه‌های اوقات فراغت برای بهره‌مندی بهینه‌تر از مساجد مورد برنامه‌ریزی قرار گیرد.

*تلاش برای ارتقای فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرآن، را مبنای عمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد و گفت: فرمان مقام معظم رهبری به عنوان شاقول فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد نظر است و خط ما خط ولایت است و این وزارت‌خانه برای ارتقای فرهنگ جامعه باید تلاش کند و دخالت گرایش سیاسی در آن موجب فلج‌شدن بخشی از فرهنگ جامعه می‌شود.

سید‌هادی حسینی به اهمیت روستای «کار‌مزد» در دفاع از انقلاب اسلامی و وجود افراد برجسته در آن، خاطر‌نشان کرد: ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اعتبار عمرانی ندارد ولی به کانون‌های فعال برای ارتقای فعالیت‌ها کمک فرهنگی می‌کند.

* مسجد پایگاهی برای دست‌یابی به اهداف فرهنگ ایرانی و اسلامی

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در مراسم افتتاح برنامه‌های اوقات فراغت کشور که در روستای «کار‌مزد» بخش مرکزی شهرستان سوادکوه برگزار شد با اشاره به وجود 23 هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در سراسر کشور، گفت: مردم به کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اعتماد دارند و فرزندان خود را به این کانون‌ها می‌فرستند.

حجت الاسلام حمید‌رضا اربا‌ب‌سلیمانی، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را از طرح‌های مزاحم دشمنان ذکر کرد و افزود: بررسی برنامه‌ها و انتقال تجربیات از مهمتر‌ین اهداف برگزاری آیین افتتاح برنامه‌های اوقات فراغت که از امروز و در روستای «کار‌مزد» کلید می‌خورد، ذکر و استفاده از روستا و کانون‌های فرهنگی و هنری به عنوان پایگاه کلیدی برای گفتمان‌سازی در دست‌یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال است.

ارباب‌سلیمانی با اشاره به اینکه صدا و سیما در سراسر کشور، فعالیت‌های جوانان را در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پوشش دهد، گفت: مسجد پایگاه فرهنگی برای دست‌یابی به اهداف فرهنگ ایرانی و اسلامی است.

*اختصاص مبلغ 50 میلیارد تومان برای روستا‌های کم‌بر‌خوردار

مديركل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري نیز از اختصاص امکانات روستایی برای تجهیز خانه‌های قران و فعالیت‌های مرتبط با اوقات فراغت خبر داد و گفت: امکانات موجود در روستا مرمت و تجهیز می‌شوند تا در اختیار فعالیت‌های فرهنگی و مرتبط با جوانان قرار گیرد.

جان‌الله عبدي از اولویت‌بودن توسعه زیر‌ساخت‌های روستایی خبر داد و افزود: 50 میلیارد ‌تومان از نهاد ریاست‌جمهوری برای روستا‌های کم‌برخوردار اختصاص پیدا کرد.

وی خاطر‌نشان کرد: برای امسال هم مبلغ 50 میلیارد تومان برای روستا‌های کم‌بر‌خوردار با بهره 5 تا 8 درصد برای طرح روستا‌های فاقد بیکاری، اعتیاد و طلاق نیز برنامه‌های اشتغال‌زا و مشاغل خانگی اختصاص پیدا می‌کند.

*نگاهی تکمیلی به میزبانی آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت کشور در روستای کارمزد شهرستان سوادکوه

رونمایی از میثاق‌نامه بین دستگاه‌های مختلف برای فعالیت و همکاری مشترک روستایی و عشایری برای فعال سازی مساجد به همراه برنامه گروه آیینی زندگی با مدیریت علی حسن‌نژاد نیز از دیگر مراسم افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت کشور در روستای «کار‌مزد» بخش مرکزی شهرستان سوادکوه بود.

وجود تانکر آب اداره آب و فاضلاب استان مازندران در درب ورودی بیانگر نمایان‌شدن معضل آب آشامیدنی روستا بود.

ضعف اینترنت نیز از مشکلات دیگری بود که خبرنگاران با آن دست و پنجه نرم کردند و به نظر می‌رسد برگزاری میزبانی ملی برنامه فرهنگی را می‌توان برای توسعه منطقه به صورت تکمیلی و استفاده از ثمرات آن به صورت محسوس مشاهده کرد که علاوه بر برکات فرهنگی در زندگی عمومی هم مشاهده کرد و پاسخی برای پیر‌مرد آن روستا در مراسم باشد که از برگزاری برنامه‌های فرهنگی با وجود بیکاری در این روستا انتقاد داشت.

گزارش و عکس از عمران اکبر نژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

901 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس