((رسالت قلم)) /به قلم عبدا..(علی) شهمیرشورمستی/ ن والقلم وما یستطرون

پرینت
((رسالت قلم)) /به قلم عبدا..(علی) شهمیرشورمستی/

ن والقلم وما یستطرون

در مطلع نوشته ام پناه میبرم به سوگند خداوند به قلم که نشان از قداست قلم دارد،شایدخالق اندیشه و آفریدگاردفتر کردگارخواست شکوه وعظمت قلم را به یادآورد تا چرخش قلم برای اهداف متعالی باشد

یادمیکنم ازاستاددکتر علی شریعتی که در وصف قلم گفت قلم توتم من است و…

درودمیفرستم به تمامی مجاهدانی که با قلم و بیان برخاسته از اندیشه والا در اعصار زمان اسیر زر و زورو تزویرنشدند بلکه مصلحان و ماندگاران عالَم گردیدند.

نیک میدانیم تاریخ،قلم به دستان،عالمان وصاحبان اندیشه با وجدانی همچو شهید آوینی،علامه جعفری،علامه مطهری، جمال الدین اسدآبادی،امیرکبیر،گاندی،ماندلا و….. را فراموش نمیکند وبه نیکی یاد میکند خواه اینان عالم دینی یا عالم علمی،نویسنده آگاه یاراوی شجاع دراخبارباشند

به زعم اینجانب شاید الگوی قلم نگارانی چون مطهری وشریعتی حضرت امام سجاد بود که در خفقان زمان،جعل واقعیت و تحریف احادیث توسط کعب الاحبارها به رسالت قلم عمل نمود و اثر ماندگارصحیفیه را به جای گذاشت لذابا نیایشش به جنگ سیاسی و ایدئولوژیک با تحریف گران و اختناق رفت

اینک بواسطه عشق به قلم وهمکاری با اصحاب رسانه،مختصر یادداشتی مینویسم به خود یادآوری میکنم فاصله صعود تا سقوط در نوشتن چقدر است،به خویشتن نهیب وجدان میزنم

آنگاه که بواسطه مختصر دانش و اندک بصیرت،طوفان فکری یا تراوش ذهن، احساس به مسئولیت یاآگاهی بخشی به جامعه،شفاف سازی،بیان حقایق، پژوهش یا آینده نگری ،بررسی تاریخ یا ثبت وقایع،تحلیل،انتقاد و پیشنهاد و ارائه راهکار،یا….

قلم در دست میگیریم بر لوح سفید،نقش آفرینی میکنیم؛ براستی اگر داورانی آگاه و مسلط به امور درقضاوت بر نوشته هایم بر آیند؛ارزیابی ایشان ازتحلیل و اخبار،فن بیان و محتوای نوشته هایم چه خواهد بود؟

به مصداق هیچ محکمه ای برتر از وجدان نیست؛بخواهم به نقش آفرینی خود در برابر رسالت قلم و هویت خبرنگاری،به سوال بپردازم در خصوص شجاعتم در بیان و شفافیت حقایق چه خواهم گفت؟آیا به معیارهای اندیشه متعالی توجه دارم؟

رابطه ام با قلم براساس مصلحت اندیشی است یا مکلف بودن به رسالت؟

آیا تحمل شنیدن تفکری مقابل اندیشه خود را دارم یا به هجو وحذف می اندیشم؟

در پرسشگری،روشنگری،اصلاح جامعه نقش و جایگاه  قلم من کجاست؟

در دهکده پرشتابان جهانی که مرزهای فرهنگی در نوردیده شده اکنون دنیای رقابت،تقابل اندیشه و رویارویی واژه هاست،سایه تکنولوژی فضای مجازی و شبکه ای براقتصاد وفرهنگ سایه گسترانیده من  برای اعتلای بیش از پیش فرهنگ سرزمینم با اقتباس از دانش فقیهان ناصح،نخبگان متواضع و هویت ایرانی و اسلامی،چه اثری بجای گذاشتم؟

تفکر متحجرانه داعش که مخلوق برخی از دول غربی وعربی است با سفاکی به ذبح اندیشه های انسانی و سوزاندن عقیده های مترقی روی آوردند من بواسطه قلم و بهره مندی از رسانه در مقابل تفکر خبیث و خشک مآبانه  داعش و حیله و نیرنگ خالقان پدیده شوم تروریست در بیدار نمودن وجدان جهانیان چه کردم ؟

در ارتباط دو سویه با مردم و مسئولین آیا حرف دل مردم که برآمده از نظرات اجتماع است را به تصمیم سازان، تصمیم گیرندگان و مدیران انتقال داده ام ؟ اگر اجتماعی یا کارگر آبرومند و زحمتکشی را دیدم که تریبون ، اتحادیه و یاوری برای بیان دردهای خویش ندارد، بی منت رسانه و راوی او شدم؟

سهم من در تولید فکر و هدایت تفکر بر اساس کدامین ایدئولوژی است؟

آندسته از خدمات شایسته مسئولان و مجریان را به مردم به دور ازحب وبغض، پرهیز ازبزرگنمایی و فاصله از سیاه نمایی،انتقال داده ام؟آیا به سهم خود در وحدت بخشی جامعه،کمک به  آرامش و امنیت در سرزمینم موفق بوده ام؟

آیا بر اساس نقش قلم  سعی کردم به با ایده،نظر کارشناسانه یا انتقال نظرات خرد جمعی نخبگان به متصدیان برای توسعه و پیشرفت ایران عزیز کمک کار باشم؟

در بیان نارسائیها و کاستی ها و در قبالش بیان راهکار کارشناسانه چه کردم؟ در پیشامدها تلنگر به خود زدم یا انگشت اتهام رو به سوی دیگران ؟

در افشاگری فسادهای اقتصادی جهت تکرار نشدن آن چگونه عمل کردم؟ برای منافع ملی ،اقتصاد مقاومتی،اعتبار و اقتدار ایرانی چه نوشتم؟

در فضای پیشگیری عوارض اجتماعی هوشمندانه عمل کردم یا منتظر حادث شدن و بعد تحلیل و تفسیر شدم ؟در فضای نقد به دور از تخریب چطور؟در تحلیل ،شیوه عالمانه برگزیدم یا راه عامیانه در پیش گرفتم.؟

آنگاه که کشور به قلم و بیان ما نیاز دارد به رسالت عمل میکنم یا مهر خاموشی بر قلم و بیان میزنم،کوتاه سخن آنکه قلم مقدس است.قلم حرمت دارد.ارزش قلم به بهای ناچیزقابل فروش نیست

باوجدانی بیدار عهد خواهم بست توسعه را مقدم بر توصیه بدانم ،حرف به حرف واژگانم براساس شرافت اهل قلم وبرمبنای رسالت اصحاب رسانه باشد به آزادی اندیشه به دیده احترام بنگرم و منادی صلح باشم ومخالف جهل،جز راست نگویم وبجز حقیقت ننویسم.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس