گفت‌وگو با سیدرمضان صالح‌نژاد؛ باید برای جوانان ‌هزینه کرد/خوابی که آینده‌ام را روشن کرد

پرینت
گفت‌وگو با سیدرمضان صالح‌نژاد؛ باید برای جوانان ‌هزینه کرد/خوابی که آینده‌ام را روشن کرد

اگر می‌خواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم، باید برای جوانان ‌هزینه کرد، فراهم کردن امکانات ورزشی، کم کردن هزینه‌های ورزشی و فرهنگ‌سازی مناسب برای سوق دادن جوانان به ورزش، چرا که پرداختن جوانان به این امر برای حفظ امنیت، احترام به بزرگ‌تر، اخلاق حسنه، منش قهرمانی و پهلوانی و ورود آنان به محیط خانواده و جامعه نقش مهمی دارد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه نیوز) و خبرگزاری فارس از مازندران، در میان اعضای تیم ملی در رشته‌های مختلف ورزشی، حضور جانبازان جنگ تحمیلی، نشان‌گر عزم و اراده قوی آنان برای حضور هر چه بیشتر در صحنه‌های مختلف جامعه است، شهیدان زنده‌‌ای که دیروز با رشادت‌ها و ایثارگری‌های‌شان طلایه‌داران میدان نبرد با خصم بودند و امروز طلاآوران میادین ورزشی برای کشورند، در میان این جانبازان، عزیزی را یافتیم که علی‌رغم برخورداری از درصد بالای جانبازی، دارنده چندین مدال طلای جهانی و پارالمپیک در رشته تیراندازی ‌است؛ رشته ورزشی‌ای که حتی پیامبر اسلام (ص) نیز نسبت به آموزش و فراگیری آن تأکید داشتند.

این جانباز 70 درصد که با تفنگ کلاش خود قلب سیاه دشمن این مرز و بوم را مورد هدف قرار می‌داد، امروز خال سیبل را در مسابقات مختلف مورد هدف قرار می‌دهد و چه خوب به هدف می‌زند، با ما همراه باشید برای آشنایی بیشتر با قهرمان نام‌آور مازندرانی.

سیدرمضان صالح‌نژاد هستم، متولد 1348 شهرستان سوادکوه، مدیر باشگاه ورزشی صالح که محل تجمع و آموزش تعداد زیادی از جانبازان، شیمیایی‌های جنگ تحمیلی و جوانان پرشور استان در چند رشته‌ ورزشی است.

فارس: قبل از پرداختن به عملکردها و موفقیت‌های جنابعالی در عرصه ورزش از چگونگی حضورتان در جبهه برای ما توضیح دهید.

پس از پایان تحصیلاتم در دوره راهنمایی به‌علت علاقه زیادی که به تحصیل و کسب علوم حوزوی داشتم به حوزه علمیه مشهد رفتم، بعد از گذشت 4 سال و گذراندن سطح لمعه تصمیم گرفتم تا به وظیفه شرعی و انسانی خودم که همانا حضور در جبهه‌های جنگ بود، عمل کنم، بنابراین سال 1364 از مشهد عازم مناطق جنگی شدم که ابتدا به کردستان و سپس به جنوب کشور رفتم.

فارس: از چگونگی مجروح شدن خودتان و اینکه در چه تاریخی و کدام عملیات اتفاق افتاد، بفرمایید؟

از آنجایی که من فرمانده‌ گروه بودم و با این ذهنیت که طلبه باید جلوتر از دیگران و در خط مقدم باشد، در عملیات ظفر یک در خرداد به فرماندهی شهید کاوه شرکت کردم، در این عملیات که مأموریت داشتیم چند منطقه مهم را بگیریم، در منطقه هورالهویزه با چند تن از دوستان در قایق بودیم که حمله‌های هوایی دشمن شروع شد، ما در قایق فقط یک دوشکا داشتیم و دوشکاچی ما در حال تیراندازی به بالگردهای دشمن، تیر خورد و شهید شد.

بعد از ایشان من شروع به تیراندازی کردم که ناگهان تیری به پهلوی راستم خورد، یکی از دوستان که بی‌سیم‎چی بود کمی قایقرانی بلد بود، قایق را توی نیزارها بُرد تا خطر رفع شود، پس از خروج بالگردها از منطقه، به سمت ساحل حرکت کردیم، زمانی که به ساحل رسیدیم با جراحت‌های وارده دوستان فکر کردند من هم مثل بقیه شهید شده‌ام ولی یکی از هم‌رزمان مشهدی گفته بود سید نفس می‌کشد و زنده است.

من و بقیه مجروحان را به عقب و سپس از آنجا به شیراز منتقل کردند، از همان سال تا سال 1370 تحت درمان بودم و تا الان ده‌ها عمل جراحی انجام دادم، با همه این اوصاف هیچ‌وقت روحیه‌ام را از دست ندادم و این روحیه خوبم را مرهون خوابی می‌دانم که در منطقه بعد از تیر خوردن دیدم.

خواب یکی از ائمه را که آینده روشنی را به من نوید داده بود و من هم برای رسیدن به آن تلاش کردم و خواهم کرد.

فارس: چه ‌شد که با این وضعیت جسمی به ورزش روی آوردید و رشته تیراندازی را انتخاب و اصلاً از کجا شروع کردید؟

از سال 69 در مسابقات شهرستانی و استانی شرکت می‌کردم، تا اینکه درسال 72 که اولین دوره مسابقات فرهنگی ورزشی در شیراز برگزار شد همراه تیم تیراندازی استان مازندران شرکت کردم، تیراندازی استان هم تا آن زمان آن‌گونه که شایسته‌ بود، رشد نکرده بود.

در شیراز هر روز پس از مسابقه که دوستان برای گردش به شهر می‌رفتند از من نیز برای همراهی دعوت می‌شد، من خستگی را بهانه می‌کردم و با اسلحه تمرینات خوبی انجام می‌دادم، در آن دوره از مسابقات که سرمربی تیم ملی هم حضور داشت با تیراندازی خوبی که داشتم مدال برتر مسابقات را کسب کردم که زمینه دعوت من به تیم ملی‌‌ را فراهم کرد.

فارس: از موفقیت‌های خودتان که در میادین مختلف ورزشی داشته‌اید، بفرمایید؟

اولین اعزام من به خارج برمی‌گردد به سال 1372 که در مسابقات ارتش‌های جهان در انگلستان شرکت کردم، در آن مسابقه موفق شدم یک مدال طلا و یک نقره‌ کسب کنم، بعد از آن در مسابقات مختلف جهانی و هم‌چنین در سه دوره مسابقات پارالمپیک آمریکا، استرالیا و یونان شرکت کردم.
در مجموع ۷ مدال طلای جهانی و ۶۰ مدال طلای کشوری و در نهایت با کسب مدال طلای بازی‌های پارآسیایی گوانگجو با دنیای قهرمانی خداحافظی کردم.

فارس: فرمودید جانباز 70 درصد هستید، علی‌رغم محدودیت جسمی که دارید چه عواملی را در موفقیت‌تان مؤثر می‌دانید؟

توفیق الهی، مثبت‌گرایی و خدمت‌رسانی به بندگان خدا، زمانی که نیت انسان کمک به خلق خدا باشد، خدا هم انسان را کمک می‌کند، من از همان آغاز فعالیتم در این رشته ورزشی با خدای خودم عهد بستم اگر مرا کمک کند، برای اینکه کارم را به‌صورت عملی دنبال کنم تجربیات و علمم را به دیگران انتقال دهم، عامل بعدی پشتکار و تلاش شبانه‌روزی من بود، از آنجایی که هیچ‌وقت احساس ضعف و کمبود نکردم و همیشه وقتم را صرف آموزش کردم.

فارس: از آموزش گفتید، این آموزش شامل چه افرادی است؟

من با عهدی که با خودم بستم کار آموزش را از سال 72 شروع کردم، کار آموزش را با افرادی که از درصد بالای جانبازی برخوردار بودند شروع کردم، با این اعتقاد که اگر با این وضعیت جسمی بتوانند به موفقیت برسند، عامل تشویق بقیه دوستان خواهند بود، بعد از این افراد، به سراغ شیمیایی‌های بالای 70 درصد رفتم که الحمدالله به مقام‌های خوبی در سطح کشور دست یافتند و بعضی‌ها هم عضو تیم ‌ملی شدند.

آموزش افرادی که دارای نقص عضو بوده‌اند، نیز از جمله آموزش‌های من بوده‌‌ و هست و سپس کار آموزش خواهران جانبازان را آغاز کردم و در حال حاضر بسیاری از جوانان جویای نام استان نیز برای تعلیم تیراندازی به این باشگاه می‌آیند.

فارس: ضمن تشکر از جنابعالی برای شرکت در این گفت‌وگو، در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید؟

اول سخنم با جوانان است که از این فرصت استفاده کنند و با توکل به خدا و تلاش و کوشش ورزش را به‌عنوان امری مهم در زندگی خودشان قلمداد کنند، چرا که سلامت جسم است و برای دستیابی به روح و جسم سالم باید ورزش کرد.

صحبت دیگر من با مسؤولان ورزشی استان است، اگر می‌خواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم، باید برای جوانان ‌هزینه کرد، فراهم کردن امکانات ورزشی، کم کردن هزینه‌های ورزشی و فرهنگ‌سازی مناسب برای سوق دادن جوانان به ورزش، چرا که پرداختن جوانان به این امر برای حفظ امنیت، احترام به بزرگ‌تر، اخلاق حسنه، منش قهرمانی و پهلوانی و ورود آنان به محیط خانواده و جامعه نقش مهمی دارد.

امید است مسؤولان ورزشی هدف‌شان را رضایت و خشنودی مردم قرار داده و بیشتر به‌دنبال کسب استعدادها و پرورش روحیه قهرمان‌پروری باشند.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

955 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس