سوادکوه در پساانتخابات و لزوم توسعه با محوریت گردشگری/به قلم مجید نظام زاده رئیس ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در شهرستان سوادکوه/

پرینت
سوادکوه در پساانتخابات و لزوم توسعه با محوریت گردشگری/به قلم مجید نظام زاده رئیس ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در شهرستان سوادکوه/

انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری به پایان رسید ، هیاهوهای روزهای پرتلاطم ایام هم فرونشست،

رقابت فعلا تعطیل و فصل نویی در رفاقت بین نیروهای فعال و دلسوز مدنی رقیب و رفیق  اغاز گردید .

اگر نیت های کنشگران دلسوز اجتماعی منطقه سوادکوه را ریشه یابی کنیم علیرغم اختلاف سلیقه های سیاسی به نقطه نظرات مشترکی خواهیم رسید که همانا چیزی جز رشد و توسعه شهرستان سوادکوه و رفع مشکلات و معضلات این خطه نمی باشد  .

حقیر و دوستان همفکر و اصلاح طلبم که برای حفظ منافع و مصالح ایران و نظام اسلامی بدون توجه به منافع شخصی و گروهی تشخیصمان امتداد دولت تدبیر و امید بود و با این پیش فرض که اعتدال از ارکان اصلی اصلاح طلبی است و ما را زودتر به سر منزل مقصود خواهد رساند, پای در این عرصه پر هیاهو نهادیم .

و نیک میدانیم , دغدغه مشکلات عدیده مردم  و توسعه نیافتگی شهرستان , مسئولیت فعالین ستادی دکتر روحانی و حامیان دولت تدبیر و امید در شهرستان سوادکوه را در پسا انتخابات دو چندان کرده و بی تفاوتی را برنمی تابد .

متنفذین باید مطالبه گری حقوق  اساسی مردم این خطه  را مهمترین وظیفه چهار سال اینده خویش بدانند و در این مسیر از هیچ کوششی مضایقه ننمایند .

پیرو این وظیفه مدنی , فعالین اجتماعی و سیاسی ووو باید رعایت اصل شایسته سالاری مدیران را در انتصابات دولتی  رصد کرده و به موقع حمایت و یا نقد منصفانه خود را به دولتمردان اعلام دارند .

اما فارغ از نگاههای سیاسی همه سلایق باید دست در دست هم  برای رونق شهرستان مظلوم و محروم سوادکوه , مشکلات را فریاد زده و سهم ملی و استانی و منطقه ای خود را از دولتمردان طلب کنیم .

حقیر اعتقاد به توسعه شهرستان سوادکوه با محوریت گردشگری دارم و لذا بر این اساس مرقومه زیر را با همان دغدغه ای که در مقدمه عرض کردم با رویکرد گردشگری تقدیم می نمایم.

در سند چشم انداز ملی، استان و شهرستان سوادکوه در بخش کشاورزی و صنعت توریسم تعریف گردیده است و این در حالی است که کشاورزی در شهرستان سوادکوه، به دلایل گوناگون از جمله شرایط جغرافیایی، وجودارتفاعات و نبود دشت های و زمین های هموار کافی، باید به اولویت بعدی پس از رونق صنعت توریسم و گردشگری تبدیل گردد .

طبق سند چشم‌انداز 20 ساله کشور، ایران تا سال 1404 باید پذیرای 20 میلیون گردشگر خارجی باشد؛ رقمی که درحال حاضر حتی یک چهارم آن هم محقق نشده است و با رتبه زیر 10 در منابع و استعدادهای گردشگری کشور ، سهم ایران از کل درآمدهای گردشگری جهان در حد کمتر از یک درصد می باشد.

امروزه گردشگری از سوی تمام کشورها مورد تاکید قرار گرفته مثلا کشور ترکیه با قریب به 37 میلیون گردشگر ورودی جزء 10 کشور برتر دنیا در جذب گردشگری مطرح می‌شود درحالی که در سال 1990 فقط از یک میلیون گردشگر خارجی بهره‌مند بوده است و لذا بر اساس تجربیات کشورهای همسایه و مسلمان همانند مالزی رسیدن به 20 میلیون گردشگر در چارچوب سند 1404 را می توان دست‌یافتنی و اجرایی پنداشت.

از آنجا که بر اساس بیان کارشناسان حوزه گردشگری، صنعت گردشگری از ظرفیت اقتصادی بی‌نظیری برخوردار است و ظرفیت اشتغال‌زایی فراوانی دارد. می توان گفت دولت دوم تدبیر و امید پس از برگزاری موفق انتخابات می تواند با ایجاد فضای مساعد بین‌المللی برای تقویت ارتباطات با کشورها و همچنین با بهره گیری از مدیران شایسته‌ در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پویایی و درخشش این صنعت را به ایران و ایرانیان هدیه نماید .

اما گردشگری درسوادکوه  با وجود تمام پتانسیل‌هایی که دارد، هنوز آن طور که شایسته است جای خود را در صنعت گردشگری ایران و استان  پیدا نکرده است.

بسیاری از شهرستانها  که حتی با منابع کمتری به نسبت سوادکوه برخوردارند امروزه با تغییر رویکردهای خود به دنبال توسعه‌ی گردشگری هستند و به این باور رسیده‌اند که با توسعه‌ی این صنعت پرسود می‌توان به میزان قابل توجهی از درآمدهای پایدار دست یافت.

از مهم‌ترین دلایلی که سوادکوه را حائز اهمیت در گردشگری می گرداند  می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

الف: شهرستان سوادکوه بزرگ دارای غنی ترین منابع طبیعی،  تنوع زیستی گیاهی و جانوری، موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی در کشور است.

دوازده منطقه گردشگری چم‌چم، ورسک، امامزاده حسن و الاشت، گدوک، اندار‌گلی، برنجستانک، حاشیه سدالبرز، آبشار گزاو، کمر‌پشت، جوارم، شور‌مست و آزاد‌مهر و وجود بیش از نود ابشار زیبا که این مناطق نمونه گردشگری میتواند به بیش از یکصد منطقه برسد این منطقه را از نظر گردشگری حائز اهمیت می گرداند .

ب: وجود بیش از 600 اثر تاریخی ازقبیل  غار اسپهبد خورشید , قلعه کنگلو , برج لاجیم وووووو

ج:  وجود فرهنگ و آئین های بومی و محلی

د:  نزدیکی به پایتخت،

که با توجه به تعریض راه مواصلاتی حدود دوساعت زمان کافیست تا گردشگران میلیونی پایتخت که با 12 میلیون جمعیت  15% جمعیت کشور را دارا می باشد خود را به زیبایی های طبیعی شهرستان سوادکوه برسانند. سوادکوه یکی از شش راه گذر و ورودی به استان است که به گزارش کارشناسان سالانه بیش از 15 میلیون گذر مسافر را داراست .

اینها گوشه هایی از داشته های سوادکوه است که می بایست مدیریت شود، و لازمه ان  حمایت از مدیران باورمند به توسعه شهرستان سوادکوه با محوریت گردشگری و یا انتصاب مدیران جدید علاقمند و کاربلد دارای این نگاه است .

البته این نگاه می بایست با روحیه تحول و با طعم خلاقیت، و مهمتر از همه با مشی حفظ محیط زیست باشد تا بتواند توسعه پایدار و کارا را تقدیم نسل امروز و فردا کند .

باور ما رضایت مندی مردم است و  رضایت مردم خشنودی خداوند را در پی دارد.

سپاس /دوستدار سوادکوه مجید نظام زاده

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

981 مطلب نوشته است .

2 نظر در “سوادکوه در پساانتخابات و لزوم توسعه با محوریت گردشگری/به قلم مجید نظام زاده رئیس ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در شهرستان سوادکوه/”

  • مجیدشیرزادسوادکوهی در 26 خرداد, 1396, 12:38

    درود بر جناب نظام زاده،سپاس از سوادکوه دوستی شما،بنده بعنوان یک سوادکوهی وعضو ستاداصلاح طلبان دکتر روحانی اولین شرط تحقق توسعه سوادکوه را حضور مدیرانی متخصص ودارای حمیت سوادکوهی میدانم

  • احمدی سوادکوهی در 12 آبان, 1396, 19:23

    درود بر شما.. دوست گرانمایه، نیک می دانید که مانع اصلی عدم توسعه ی سرزمین مادری-سوادکوه، در حوزه ی گردشگری، ضعف فقدان بستر فرهنگی مناسب در مواجهه با این مهم می باشد. مادامی که عامه ی مردم منطقه، از نظر فرهنگی مهیای پذیرش گردشگر نباشند، هرگز توسعه ی این صنعت پربازده، محقق نخواهد شد. سالهاست که چشم به کمک دولتهایی دوخته ایم که خود از توسعه ی این صنعت، عاجزند. پیشنهاد بنده این است که با آموزشهای مناسب از طریق گروه های کارآزموده ی بومی و غیربومی، بستر مناسب فرهنگی ای را برای این مهم، فراهم نماییم. تأکید می کنم فقط و فقط باید بر بومی سازی گردشگری (لوکالیزه کردن) بر پایه ی آموزش از طریق نهادهای غیردولتی (NGO)ها و گروه های خودجوش مردمی تمرکز نمود.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس