نقاط قوت وضعف شوراهای شهر وروستا/به قلم علی بهرامزاد مهندس مکانیک ودانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت/

پرینت
نقاط قوت وضعف شوراهای  شهر وروستا/به قلم علی بهرامزاد مهندس مکانیک ودانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت/

شوراهای اسلامی  شهر وروستا به عنوان یکی از نهاد های مهم مشورتی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است واولین دوره اجرای ان به سال 1377بر می گردد.

نقات ضعف که می توان به شوراها ی شهر وروستا گفت ،از مهم ترین انها نبود یک نهاد نظارتی همچون شورای نگهبان است که باعث شده است اعضای شوراهای شهر وروستا از کیفیت لازم را برای تاثیر گذاری بر خوردار نباشند .

در واقع تشکیل هیئت های اجرای از سوی نمایندگان مجلس برای نظارت بر انتخابات شوراها عملا شو را ها را تحت نفوذ نمایندگان مجلس کرده و جریان سیاسی مسلط بر مجلس به عنوان تعیین کننده سازو کار تعیین صلاحیت نا مز دها مشخص شده .

از طرفی دیگر عدم تخصص گرایی اعضای شوراهای شهر و روستاباعث هجوم افراد غیر متخصص به بدنه شوراهای شهر وروستا شد.

یکی از اسیبهای اجتمای قومیت محور و روابط فامیلی ،محلی وخانوادگی که روابط جای ضوابط را می گیرد وافراد صاحب کرسی های شوراهای شهر وروستا از کمترین تخصص وتعهد لازم را هم بر خوردار نیستند.

گاهی مردم از میزان محبوبیت یا معروفیت کاندیدها تصمیم به انتخاب می گیرند که باعث ورود ورزشکاران ،هنرمندان ،سرمایه داران و…می شود.

دیگر اسیب که می توان در ضوابط شوراهای شهر کوچک وروستا که برای گرفتن امتیازات لازم نیازمند توانمندی های سیاسی،تخصصی وروابط اجتماعی بالا در ادارات ،نهادهاونهادهای تاثیر گذار باید باشند که عدم توانایی ورقابت باشهر های بزرگ،شهرهای کوچک وروستا از توانمندی کمتری بر خوردار هستند.

امانکته حائز اهمیت است که شوراهای شهر وروستا از دل مردم هستند واین یک  نظام دموکراسی ومردم سالاری دینی در ایران است که می توان از دل اینها مشکلات مردم به طور مستقیم رفع وحل شود واز نگاه دیگر باورود درست می توان رجالهای سیاسی واجتماعی را پرورش داده تا در مراحل بالاتر از سطح کلان شرکت واز انها استفاده کرد.

باانتخاب درست اعضای شوراهای شهر وروستاوهمینطور استفاده از امکانات شهر وروستا وحمایتهای دولتی می توان باعث رشد شهر وروستا بادر نظر گرفتن فرهنگ بومی وامکانات وظرفیت ها شد.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

955 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس