مرگ جوان 32 ساله در رودخانه سوادکوه؛ فاصله 60 کیلو‌متری نجات‌غریق برای غرق‌شدگان سوادکوهی+10 تصویر

پرینت

مرگ جوان 32 ساله در رودخانه سوادکوه؛ فاصله 60 کیلو‌متری نجات‌غریق برای غرق‌شدگان سوادکوهی

فاصله 60 کیلو‌متری نجات‌غریق برای غرق‌شدگان سوادکوهی با توجه به وقت طلایی 5 تا 17 دقیقه‌ای نجات باید توسط مسؤولان استانی و شهرستانی تدبیر شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، غرق یک جوان 32 ساله در عمق 3 متری رودخانه پلنگ‌دره شهرستان سوادکوه‌شمالی که ظهر امروز اتفاق افتاد برای شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی یک ضرورت را بار دیگر تکرار کرد که حضور فرد آموزش‌دیده مجهز برای نجات افراد غرق‌شده است.

شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی به دلیل جذابیت‌های مختلفی که دارند همواره مورد استقبال مسافران و گردشگران مختلف است و گستردگی آن و پراکندگی جمعیتی هم از دلایلی است که مدیریت آن را با موانعی روبرو می‌کند.

هر‌چند شنا در اعماق رودخانه‌ها و در مناطق غیر‌مدیریت‌شده همواره توسط مدیران و کارشناسان نهی شد ولی ایجاد حادثه خبر نمی‌دهد و لزوم کمک‌رسانی به افراد حادثه‌دیده در مناطق مختلف باید مورد نظر باشد.

غرق جوان 32 ساله در منطقه پلنگ‌دره و لزوم حضور غریق‌نجات از مرکز استان مازندران با فاصله حدود 40 کیلو‌متری بیانگر آن است که وجود یک فرد آموزش‌دیده مجهز و مستقر در شهرستان باید مورد توجه جدی مسؤولان قرار گیرد و فوت 3 نفر در یک‌سال اخیر که در آب‌های رودخانه‌ای و مناطق گردشگری شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی انجام شد، این ضرورت را دو‌چندان می‌کند.

* خروج فرد غرق‌شده از عمق 3 متری و حمل آن از فاصله 600 متری در سوادکوه

جهانگیر آذری در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سوادکوه با اشاره به اینکه ساعت 11 و 30 دقیقه امروز به هلال‌احمر سوادکوه درباره غرق‌شدگی یک جوان در منطقه پلنگ‌دره اطلاع‌رسانی شد، گفت: 4 جوان برای شنا به بخش عمیق و خطر‌ناک رودخانه پلنگ‌دره رفتند که محمد گل‌اندامی فرزند عباس 32 ساله با اصالت سنندجی و مقیم بابل که در پمپ‌بنزین این شهر کار می‌کرد، غرق شد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی از اعزام 3 نفر از امداد‌گران با آمبولانس به منطقه حادثه خبر داد و با بیان اینکه پس از مشخص‌شدن وضعیت مصدوم که دچار غرق‌شدگی شده بود، تبم دیگری اعزام شد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه نجات‌غریق بر عهده هیئت نجات‌غریق است و تماس‌هایی را با معاون فرماندار سوادکوه‌شمالی و رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان برای اعزام نجات‌غریق انجام شد، خاطر‌نشان کرد: هیأت نجات‌غریق شهرستان بدون امکانات و فرد آموزش‌دیده است و تماس‌هایی برای اعزام نجات غریق از استان انجام شد که با توجه به بخش عاطفی موضوع و فعالیت انسان‌دوستانه، احمد پر‌اندام از امداد‌گران کار‌آزموده ما بدون امکانات لازم، اقدام به خروج فرد غرق‌شده از آب رودخانه کرد.

آذری از خروج فرد غرق‌شده از عمق 3 متری و حمل آن از فاصله 600 متری در منطقه صعب‌العبور توسط امداد‌گران هلال‌احمر خبر داد و اظهار کرد: خروج از درون آب با هیأت نجات‌غریق است و فعالیت امدادی خارج از آب با هلال‌احمر است و در سال گذشته 3 نفر در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی غرق شدند که لازم است برای تجهیز و آموزش نجات‌غریق این 2 شهرستان اقدام شود.

* حضور نجات غریق آموزش‌دیده با امکانات لازم نیاز شهرستان سوادکوه‌شمالی است

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان سوادکوه‌شمالی در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه پس از استقرار در شهرستان سوادکوه‌شمالی اقدام به راه‌اندازی هیأت‌های ورزشی مورد نیاز شهرستان کرد، گفت: هیأت نجات‌غریق با توجه به حضور مسافران و گردشگران در تعطیلات مختلف به این شهرستان از هیأت‌هایی بود که در بهمن‌ماه سال گذشته راه‌اندازی شد.

یاسر ابراهیم‌زاده با بیان اینکه سابقه فعالیت در شهرستان‌های دارای ساحل استان مازندران را نیز در کارنامه خود دارد و برای حضور نجات‌غریق در رودخانه‌ها هم اعتبار دولتی وجود ندارد، افزود: در حال فعالیت در حوزه آموزش نجات‌غریق شهرستان هستیم تا در زمان‌ بحرانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه پیشگیرانه در مناطق حادثه‌خیز و نیز فرصت طلایی 5 تا 17 دقیقه برای نجات‍ فرد غرق‌شده در نظر گرفته می‌شود و تأمین تجهیزات و نگهداری از آن هم باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر‌نشان کرد: پس از اطلاع‌رسانی به اداره ورزش و جوانان شهرستان سوادکوه‌شمالی در ساعت حدود 13 ظهر، ما بلافاصله به استان اطلاع‌رسانی کردیم و مسؤول نجات غریق شهرستان را هم به منطقه اعزام کردیم و نجات‌غریق استان در ساعت 14 و 30 دقیقه از استان اعزام شد و با توجه به فاصله مرکز استان تا شیر‌گاه و فاصله حدود 15 کیلومتری تا منطقه حادثه، شاهد حضور نجات‌غریق تا چند‌کیلو‌متری محل حادثه بودیم که با اطلاع‌رسانی هلال‌احمر درباره نجات فرد روبرو شدیم.

ابراهیم‌زاده با تقدیر از فعالیت انسان‌دوستانه هلال‌احمر شهرستان سوادکوه‌شمالی از مکاتبات اداره ورزش و جوانان شهرستان برای آموزش نجات‌غریق و تأمین امکانات خبر داد و گفت: حضور نجات غریق آموزش‌دیده و با امکانات لازم نیاز شهرستان سوادکوه‌شمالی است که این موضوع، پیگیری بیشتری می‌شود.

* وجود نجات غریق مجهز نیاز‌ ضروری شهرستان سوادکوه‌شمالی

رئیس هیأت نجات‌غریق شهرستان سوادکوه‌شمالی نیز در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه از بهمن‌ماه 1395 مسؤولیت این هیأت را پذیرفته است، گفت: سامره الکا به عنوان همسر من و نائب‌رئیس هیأت نجات غریق، دارای درجه یک نجات‌غریق و داوری و مربیگری درجه 2 در شهرستان سوادکوه‌شمالی فعالت می‌کنیم.

مهران احمدي با اشاره به اینکه حادثه غرق‌شدگی جوان 32 ساله در فاصله 13 کیلومتری شهر شیر‌گاه اتفاق افتاد و در ساعت 14 و 50 دقیقه در محل حادثه حاضر شدیم و نجات‌غریق استانی هم ساعت 15 در شير گاه بود و خروج فرد غرق‌شده از آب رودخانه توسط احمد پر‌اندام که از امداد‌گران هلال‌احمر و از ناجیان سوادکوه است، انجام شد.

وی از برنامه‌ریزی برای آموزش ناجیان غریق زن و مرد در شهرستان سوادکوه‌شمالی خبر داد و با بیان اینکه 10 ناجی‌غریق زن در استخر پل‌سفید سوادکوه و با همکاری رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان سوادکوه و نیز شهرستان سوادکوه‌شمالی و رئیس هیأت نجات غریق مازندران در حال آموزش هستند، خاطر‌نشان کرد: ثبت‌نام از ناجیان‌غریق مرد در شهرستان سوادکوه‌شمالی در حال انجام است تا تعداد آنان به 10 نفر برسد و تقاضای حضور مدرس در شهرستان انجام شود و از مسؤولان تقاضای حمایت و پشتیبانی برای کاهش هزینه‌ها را داریم.

احمدی با اشاره به وضعیت جغرافیایی و طبیعی شهرستان سوادکوه و سوادکوه‌شمالی و حضور مسافران مختلف در ایام تعطیلات، وجود نجات غریق مجهز را از نیاز‌های ضروری شهرستان ذکر کرد.

* هیأت‌های نجات غریق سوادکوه و سوادکوه‌شمالی نیاز به آموزش و تجهیزات دارند

احمد پر‌اندام نیز در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به وجود هیأت‌های نجات غریق در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی، گفت: هیأت‌های نجات غریق در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی نیاز به آموزش و تجهیزات دارند.

امداد‌گر هلال‌احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی که در سال گذشته هم در عدم حضور فرد آموزش‌دیده و مجهز در شهرستان برای خروج جسد فرد غرق‌شده در دریاچه شورمست سوادکوه، اقدام کرد، افزود: برای آبروی شهرستان و هماهنگی با رئیس اداره شهرستانی آنجا و با همکاری حامدی کارشناس امداد هلال احمر سوادکوه اقدام به خروج جسد از رودخانه پلنگ‌دره سوادکوه کردم.

وی به وجود نقاط مختلف نا‌شناخته و شناخته در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی و حضور گردشگران مختلف برای استفاده از آن خبر داد و گفت: اقداماتی برای شناسایی نقاط نا‌شناخته شهرستانی انجام دادیم و لازم است تا هیأت‌های نجات غریق شهرستانی در شناسایی نقاط مختلف،آموزش و تجهیز اقدام کنند.

*تقدیر از تلاش متعهدانه امداد‌گر هلال‌احمر

بیان ضعف مدیریت افراد غرق‌شده در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی نباید با ندیده‌گرفتن تلاش متعهدانه امداد‌گران هلال‌احمر و حضور قابل‌تقدیر آنان در صحنه‌های مختلف مواجه شود.

هلال‌احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی همواره در امداد‌جاده‌ای، امداد کوهستان، کمک‌رسانی به افراد حادثه‌دیده و فعالیت‌های انسان‌دوستانه در صف اول قرار دارد و ضعف‌های مختلف در حوزه‌های آموزشی و تجهیزاتی را با شجاعت و تعهد پوشش می‌دهند و تقویت آنان باید در اولویت قرار گیرد و ضعف‌های مختلف سایر دست‌اندر‌کار‌ان در وظایف ادارات و نهاد‌های دیگر هم برای کاهش ترافیک فعالیت‌های آنان مورد توجه قرار گیرد.

وجود هلال‌احمر در شهرستان‌های سوادکوه‌و سوادکوه‌شمالی را افرادی بیشتر درک می‌کنند که در برف و کولاک شدید گردنه گدوک قرار گرفته باشند و با در کوه‌های مختلف این شهرستان گرفتار شده باشند و یا در جنگل‌های انبوه آن مفقود شوند و ارزش آنان در تعطیلات عید برای افرادی مسجّل شد که خدمات آنان را با سایر استان‌ها مقایسه می‌کنند.

فاصله حدود 60 کیلو‌متری شهرستان سوادکوه با مرکز استان مازندران برای اعزام نجات‌غریق به محل حوادث مرتبط با غرق‌شدگی بیانگر آن است که حضور یک نجات‌غریق آموزش‌دیده مجهز باید برای شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی مورد توجه شهرستانی و استانی قرار گیرد و جمعیت شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی را نباید در حدود 60 هزار نفری این عدد خلاصه کرد که در ایام تعطیلات تا چند برابر این جمعیت هم در شهرستان حضور یافتند.

گزارش از عمران اکبرنژاد

تصاویر از مهران احمدی

 

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس