شاخص‌های انتخاب بیست و دومین شهردار شهر 61 ساله زیراب/به قلم عمران اکبرنژاد

پرینت
شاخص‌های انتخاب بیست و دومین شهردار شهر 61 ساله زیراب/به قلم عمران اکبرنژاد/

برای شهر 61 ساله زیراب شاخص‌هایی وجود دارد که از آن می‌توان به عنوان شاخص‌های برنر انتخاب بیست و دومین شهردار زیراب استفاده کرد.

با اتمام دوران پر‌التهاب تبلیغات انتخابات شورای اسلامی و مشخص‌شدن منتخبین مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر، فاصله بین انتخاب‌شدن تا نشستن بر صندلی شورای شهر، دوره‌ای است که پیشنهادات مختلف و متنوع درباره موضوع‌های گوناگون به منتخبین داده می‌شود که انتخاب شهردار از مهمتر‌ین آن پیشنهادات است.

شهردار، مجری مصوبات شورای شهر است ولی وظایف و اختیاراتی دارد که از او به عنوان شخصیت حقوقی قدرتمند شهر می‌سازد و به همین دلیل انتخاب وی با حساست و چالش‌هایی همراه است.

شورای شهر زیراب که مانند شهر‌های پل‎سفید و شیر‌گاه و بسیاری از شهر‌های مازندران با خانه‌تکانی کلی مواجه شد و اعضای دوره چهارم شورای اسلامی شهر یا ثبت‌نام نکردند و یا موفق به کسب آرای لازم برای حضور در جمع 5 منتخب شهر نشدند، نیز با حضور افراد جوان و نیز با‌تجربه در شورای شهر همراه است.

به نظر می‎رسد رایزنی‌های مختلف برای انتخاب بیست و دومین مدیر اجرایی شهر زیراب آغاز شد و اعضای شورای شهر از کانال‌های مستقیم و غیر‌مستقیم با اسامی و گروه‌های مختلفی روبرو هستند و حساسیت انتخاب شهردار از آنجا بیشتر می‌شود که معرفی آن به عنوان اولین آزمون مهم و اساسی همگرایی یا تشتت آرای اعضای شورای شهر خود‌نمایی می‌کند و این اثر تا مدت‌ها بر جای خواهد ماند.

معتقدم حق انتخاب اصلح برای مدیریت شهری باید برای اعضای شورای شهر محفوظ بماند و دلسوزان شهر باید شاخص‌های قانونی و منطقی را به عنوان پیشنهاد ارائه کنند و از هر‌گونه تحمیل دیدگاه یا فرد و یا تحت فشار قرار‌دان اعضای شورا با اهرم‌های مختلف پرهیز کنند و شورای شهر نیز مسؤولیت مستقیم خود را در انتخاب شهردار بر عهده گیرد و بهانه‌های مختلف هم قابل پذیرش نباشد.

با نگاهی بر اسامی شهرداران 25 سال اخیر شهر زیراب به بومی‌بودن همه آنان می‌رسیم که منوچهر قبادیان از آذر‌ماه 1373 تا مرداد‌ماه 1382، سید‌محمد صادقیان در دوره 4 ماه سر‌پرستی، اسد‌الله محمد‌پور از آذر‌ماه 1382 تا شهریور 1386، سید‌محمد صادقیان از شهریور 1386 تا شهریور 1392، محمود اعتصامی از شهریور 1392 تا 30 فروردین 1396 و مهدی نصیری از 30 فروردین 1396 تا کنون، سکان‌‎دار شهرداری زیراب هستند.

میانگین عمر شهرداران زیراب هم حدود 2 و نیم سال بود که بیشترین دوره شهرداری متعلق به منوچهر قبادیان به مدت 9 سال بود.

شاید اولین شاخص برای انتخاب شهردار در گزینه بومی یا غیر‌بومی مورد توجه باشد و شاید وجود تجربه مرتبط با شهرداری هم مورد بررسی قرار گیرد.

ملاک‌های متعددی را می‌توان برای انتخاب شهردار مورد توجه قرار داد ولی آنچه در مدت حدود 61 سال از عمر شهرداری زیراب کمتر به چشم خورد، وجود شاخص‌های شفاف و ارزیابی کمّی به آن است.

به نظر می‌رسد تعیین شاخص‌های مشخص توسط منتخبین به صورت فردی و یا جمعی و نمره‌دهی به آن شاخص‌ها از بهتر‌ین شیوه‌های انتخاب شهردار است و این شاخص‌ها به عنوان سند موفقیت یا عدم موفقیت شهردار در بازه زمانی خاص خواهد بود.

بومی یا غیر‌بومی‌بودن شهردار یک آیتمی است که بستگی به نظر عضو شورا دارد و برخی بومی‌بودن، برخی غیر‌بومی‌بودن و برخی مشروط به سایر شاخص‌ها را مطرح می‌کنند.

شناسنامه کاری و شخصیتی، ارائه برنامه مکتوب زماندهی‌دار، جامع‌ و مانع‌بودن  نقاط ضعف با بیان راهکار‌های کاهش یا حل آن، جامع‌ و مانع‌بودن شاخص‌های نقاط قوت و ارائه راهکار‌های افزایش بهره‌مندی بهینه‌تر از آن، ارائه راهکار‌های پاسخ‌گویی مناسب و سریع به مطالبه‌گران عمومی و رسانه‌ای، راهکار‌های تعامل با مردم و ادارات و نهاد‌ها، معیار‌های مهم مورد نظر مدیریت شهری و بومی‌سازی آن در شهر، جایگاه معماری ایرانی و اسلامی در مدیریت شهری، راه‌های تولید ثروت و دوری از نگاه یک‎جانبه به عوارض، برنامه‌های مدون فرهنگی و راه‌های دست‌یابی به اهداف مورد‌نظر، راهکار‌های دست‌یابی به توسعه شهری و عدم توقف در عمران و خدمات بیشتر، برنامه اجرایی برای تعیین تکلیف وضعیت جایگاه سی‌ان‌جی شهر زیراب، برنامه‌های عملی زمان‌دار برای توسعه گردش‌گری شهر زیراب، نحوه استفاده از نخبگان و فرهیختگان شهر برای توسعه، برنامه‌های مدون برای استفاده گردشگری و زیبا‌سازی رودخانه تلار، تعیین منابع در‌آمدی شهر به دور از تمرکز بر روی منابع موجود و برنامه برای طراحی، ساخت و نصب نماد شهر در میدان آن، می‌تواند بخشی از شاخص‌های لازم برای انتخاب شهردار باشد.

معتقدم انتخاب شهردار از مهمتر‌ین تصمیمات شورای شهر برای آینده کاری خود و توسعه شهر است و سنجش گزینه‌های مختلف در این قالب‌ها می‌تواند به تصمیم مناسب برای آینده شهر کمک کند و البته شاخص‌های مورد نظر شورای شهر در دست مردم و رسانه‌ها باشد تا به شهردار آینده در دسترسی به اهداف تعیین‌شده کمک کنند و یا در صورت فراموشی و یا انحراف از برنامه، ذکر داده شود.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس