مردم زیراب در انتظار تغییر (قسمت دوم) به قلم پوریا محمودیان/کارشناس معماری و پژوهشگر میراث فرهنگی/

پرینت
مردم زیراب در انتظار تغییر (قسمت دوم) به قلم پوریا محمودیان/کارشناس معماری و پژوهشگر میراث فرهنگی/

تبدیل شهر زیراب و شهرستان سوادکوه به منطقه نمونه گردشگری با توانمندی‌های جغرافیایی و فرهنگ غنی مردم  امکان‌پذیر است و شاید گزاف نباشد که بگویم با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت مناسب به شرط صرف فعل خواستن توسط تمام همشهریانم و همگامی آنان می‌توان این منطقه را به عنوان پایتخت طبیعت ایران به جهانیان معرفی کرد اما در یک بازه زمانی 15ساله !!!

  • گام اول شناخت و تبیین درست وضع موجود و برنامه‌ریزی بلند مدت

برای رسیدن به نقطه هدف در مدیریت یک مجموعه ابتدا باید شناخت صحیح از وضع موجود را در دستور کار قراردهیم و سپس با برنامه‌ریزی در بازه‌های زمانی کوتاه مدت و پیوسته به هدف نهائی دست یابیم.

نقطه مبهم ادوار گذشته شورای اسلامی شهر زیراب، عدم تدوین برنامه مناسب شهریست.

شهر زیراب با توجه به سیر نزول اقتصادی چند ده سال اخیر که با گذشت زمان متاسفانه روز به روز شیب بیشتری را طی می‌کند شاید با عدم ارائه برنامه مناسب در این دوره هیچ‌گاه نتواند به جایگاه درخور و شایسته همشهریان عزیزمان برسد.

  • گام دوم استفاده از حداقل امکانات موجود برای جذب گردشگر

احداث تله کابین و فراهم آوردن بستر مناسب رودخانه شهر زیراب برای جذب گردشگر  با برآورد سرمایه اجرایی آن در این زمان، شبیه به رویا پردازی کودکانه ایست و در زمانی که حتی کم‌ترین زیرساخت جذب گردشگر در این منطقه فراهم نباشد، سرمایه گذاری میلیاردی توسط متولیان امر دور از دسترس خواهد بود. لذا باید به دور از فرافکنی های پوپولیستی با ایجاد شرایطی مناسب برای گردشگران، گام به گام در این راه قدم گذاشت.

  • گام سوم ارتقاء فرهنگ گردشگر پذیری در جامعه

فرهنگ غنی مردم شهرم بر کسی پوشیده نیست اما پذیرش گردشگران با فرهنگ و عقاید و سلایق مختلف نیاز به همراهی تمامی مردم یک شهر دارد. می توان گفت مسوولان شهری در این حوزه روزهای پرکاری را در این اهتمام بی نظیر – در صورت شکل گیری – پیش رو خواهند داشت.

صنعت گردشگری سرمایه‌ای تمام شدنی و گذرا نیست. امروزه در تجارت جهانی بهترین راه تبلیغ ، تبلیغ دهان به دهان است و صنعت گردشگری نیز از این امر جدا نمی‌باشد.

هر گردشگر می‌تواند همچون سفیر فرهنگی موجب جذب گردشگران و در نتیجه توسعه گردشگری شهرمان باشد.

البته باید توجه داشت که شکل‌گیری این نوع تبلیغات نیازمند تلاش‌های وسیع در راستای بهبود زیرساخت‌ها، روساخت‌ها و کلیه فعالیت‌های مرتبط با گردشگری است؛ چرا که این تبلیغات می‌تواند اثرات منفی نیز بر مقاصد گردشگری داشته باشد.

  • گام آخر اعتقاد و باور برای تغییر زیراب

رکود اقتصادی شهر زیراب علاوه بر آنکه معیشت را برای ساکنان این شهر  دشوار نموده است، پدیده‌ای به نام پیرسالی جمعیت را به همراه دارد که زنگ خطریست برای زیراب عزیز!!!

میانگین سنی بالای همشهریان که به موجب مهاجرت جوانان این سرزمین برای امرار معاش به شهرهای بزرگتر بوجود آمده است، در آینده‌ای نزدیک برای ساکنان به بحرانی تبدیل خواهد شد. بی‌تفاوتی و عدم حمایت از مسوولان کارآمد و انتقاد سازنده از مدیران شهری در این سال‌ها چالش‌های عمیق اقتصادی و اجتماعی را برای این شهر پدید آورده است .

بدیهی است این شهر و مردمش آنقدر آسیب دیده‌اند که دیگر تاب و توان تازیانه‌های بی‌تدبیری یا به تعبیری ضعف ناخواسته مدیران شهری را ندارند که این شهر کوچک دنیای فرزندان این شهر است نه سکوی رشد و پیشرفت عده‌ای خاص!

برای نجات  این شهر باید تغییر کرد و این تغییر از من، از ما شروع می‌شود.

استفاده از صنعت گردشگری با وجود پتانسیل‌های بالقوه و خدادادی یکی از بهترین راه‌های رشد شهر زیراب است که نیازمند مدیریت، برنامه‌ریزی و اجرای دقیق و کاربردی و مشارکت تمام مردم این شهر می‌باشد.

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

یک نظر در “مردم زیراب در انتظار تغییر (قسمت دوم) به قلم پوریا محمودیان/کارشناس معماری و پژوهشگر میراث فرهنگی/”

  • اخبار در 13 آبان, 1396, 17:09

    پایگاه خبری اخبارنوین ، رسانه مستقل و پويايی است برای انعکاس رخدادهای ايران و جهان در حوزه های
    مختلف فرهنگ ، اجتماعی و فناوری .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس