“آسیب شناسی فرآیند انتخابات”/به قلم عماد خادمیان/

پرینت
“آسیب شناسی فرآیند انتخابات”/به قلم عماد خادمیان/

امروز که اندک زمانی از انتخاباتی دیگر در کشورمان می گذرد،شاید بهترین زمان برای نگاهی دقیق تر و آسیب شناسانه به فرآیند انتخابات باشد،چون ما عموماً مردمی ابن الوقت محسوب می شویم بطوری که وقتی در مواجهه با پدیده ای قرار می گیریم از کمبودها و مشکلات و اشکالات داد سخن می دهیم اما همین که کمی از آن فضا و زمان دور می شویم گوئی بکلی همهٔ آن مسائل را به فراموشی می سپاریم و درگیر روزمرّگی می شویم. تا بار دیگر که در کوران آن ماجرا قرار می گیریم دیگربار داستان همان آش و همان کاسه حکایتی تکراری و آزاردهنده میشود. مصداق بارز این ماجرا انتخابات است.

ما بطور متوسط هر دو سال یکبار در کشور با پدیدهٔ بالذات مبارک انتخابات مواجهیم،لذا کماکان پس از اینهمه سال با کمبودها و نواقص تکراری در این مقوله دست به گریبانیم.بطور روتین همواره در آستانهٔ انتخابات،مجلس شورای اسلامی به فراست تدوین یا تصحیح قانون انتخابات می افتد که فشردگی و محدودیت زمان علی الاصول مانع همیشگی به سرانجام رسیدن این قانون یکبار برای همیشه میشود.لذا پس از گذراندن هر انتخابات وجود برخی سؤالات و ابهامات کمافی السابق حداقل تا مدتی نقل محافل و مجالس است تا کم کم در ازدحام مسائل گوناگون از رونق بیفتد و به ورطهٔ فراموشی درافتد.که این اصلاً شایستهٔ مردم و حکومت ما نیست.

نیاز به بازخوانی و بازنگری قوانین در یک جامعهٔ دموکراتیک ریشه در ذات پویا و دینامیک نوع حکومت دموکراسی دارد، بنابراین اصرار بر عدم تغییر و حفظ وضعیت موجود در قوانین در علم سیاست دالّ بر قوام و استحکام قانون نیست بلکه نمایانگر جمود و جزمی نگری در آن اجتماع است که در نهایت به بحرانهای شدیدتری ختم میگردد.لذا تطبیق قوانین و مقررات با تغییرات زمان امریست لازم و اجتناب ناپذیر که شرایط صحیح و درست زندگی اجتماعی را در جوامع تضمین میکند.

در بحث انتخابات نیز نیاز به همگامی و تطبیق قوانین با شرایط زمان و مکان امریست بدیهی و ضروری،اما متأسفانه این مطلب در کشور ما آنگونه که باید و شاید مورد عنایت قرار نگرفته که ثمرات این غفلت در انتخاباتهای مختلف گریبانگیر مردم و برگزارکنندگان و ناظران شده است.

از باب نمونه به چند مورد اشاره میکنیم تا شاهدی باشد بر وجود این مشکلات عدیده.

بر اساس قانون،برگزاری انتخابات توسط خود مردم باید اجرا شود،مزیت این امر در اعتماد و حس مشارکت مردم در انتخابات است اما از طرف دیگر عدم مهارت و کارآزمودگی افراد در کار انتخابات سبب بروز مشکلات گوناگونی می شود،چراکه در انجام کار بزرگ و پرحجمی مانند انتخابات که مثلاً در همین انتخابات گذشته بیش از چهل میلیون نفر شرکت کنندگان آن بوده اند لاجرم آبستن اتفاقات و پیشامدهای پیش بینی شده و غیر منتظرهٔ بسیاری خواهد بود که از عهده برآمدن و مدیریت آن کار بسیار دشواری است که لزوم تجربه و مهارت مجریان را میطلبد،بخصوص زمانیکه هنوز در کشور ما صورت غالب اجرا بصورت دستی و غیرالکترونیک می باشد،بنابراین احتمال خطاهای انسانی با توجه به کم تجربگی عوامل و مدت زمان طولانی فرآیند انتخابات امری گریزناپذیر می نماید.شاید تصمیم نهائی شورای نگهبان مبنی بر برگزاری تمام الکترونیک انتخابات از بخش عمده ای از حجم کار کاسته و احتمال بروز خطاهای انسانی را به حداقل برساند.نکتهٔ بعدی کلّی و مبهم بودن قوانین انتخابات از همان مرحلهٔ ثبت نام و شرایط احراز یا تأیید صلاحیتها است تا مرحلهٔ آخر یعنی زمان و چگونگی بیان نتایج انتخابات و پایان کار.

توضیح دقیق و بی ابهام نظارت استصوابی شورای محترم نگهبان و شفافیت عملکرد این نهاد در مراحل مختلف جزو مهمترین نیازهای قانون انتخابات می باشد.

تعریف درست و روشن تخلفات و جرایم انتخاباتی و لحاظ مجازاتهای متناسب با آنها در مراحل مختلف شاید به قانونمندی بیشتر افراد منجر گردد.

شاید یکی از مهمترین چاله های موجود در شرایط فعلی انتخابات دستورالعمل تبلیغات انتخاباتی و شرایط و ضوابط مربوط به آن باشد،مثلاً با سیطرهٔ تبلیغات در فضای مجازی امروزه این فضا تقریباً به شکل بی قانون و لگام گسیخته ای محمل واضح ترین و بدترین بداخلاقیها و یا حتی جرایم انتخاباتیست که قطعاً نیازمند چارچوب بندی و قانون مداری توسط مراجع قانونگذاری میباشد.

لذا به جهت اینکه اطالهٔ کلام سبب تصدیع نگردد به ذکر همین چند نمونه فوق بسنده میکنم و امید آن دارم تا با گشودن چنین بحثهایی صاحبنظران و اصحاب اندیشه با ورود به آن در راستای رفع مشکل گام بردارند.

اشتراک گذاری

برچسب :

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

953 مطلب نوشته است .

یک نظر در ““آسیب شناسی فرآیند انتخابات”/به قلم عماد خادمیان/”

  • محمود ب در 15 خرداد, 1396, 11:17

    ضمن تشکر از نکته بینی و روشن بینی و قلم زیبای نویسنده ،بحث ابن زمان بودن مربوط به مردم و مابقی متوجه مسئولین قانونگذار است.لطفا این دو مقوله بطور مجزا پرداخته شود و علی الخصوص در بحث مردمی علاوه بر آسیب شناسی ، راهکار رفع آنها با روشنگری بیشتر بیان شود

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس