انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه در سوادکوه؛لزوم غلبه «داشته‌ها و برنامه‌ها» بر «دیده‌شدن» در تبلیغات انتخابات +89تصویر تبلیغات

پرینت
انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه در سوادکوه؛لزوم غلبه «داشته‌ها و برنامه‌ها» بر «دیده‌شدن» در تبلیغات انتخابات +تصاویر تبلیغات/گزارش از عمران اکبرنژاد/
لزوم غلبه «داشته‌ها و برنامه‌ها» بر «دیده‌شدن» در تبلیغات انتخابات و منطقی شدن شاخص‌های آن از حوزه‌های مغفول در انتخابات کشور است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی اخبار سوادکوه(سوادکوه نیوز) و خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، کمتر از یک روز به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا فرصت باقی است و گستردگی تبلیغات در بخش‌های مختلف در فضای عمومی و جلسات مختلف شهری و فضای مجازی و اجتماعی به چشم می‌خورد.

*2 گفتمان ریاست‌جمهوری در جامعه

در نگاه کلی شاهد 2 گفتمان ریاست‌جمهوری در جامعه هستیم و تقابل بین گفتمان دولت مستقر و منتقدان در جریان است.

تصمیم محمد‌یاقر قالیباف برای انصراف و اعلام رسمی حمایت از سید‌ابراهیم رئیسی و همراهی با وی، تصمیمی شوک‌آور برای یک طرف انتخابات و خوشحال‌کننده برای طرف دیگر بود.

بخشی از طرفداران دولت مستقر، انتظار کناره‌گیری وی را در این مقطع زمانی نداشتند که بخشی از بر‌آورد‌های آنان با عدم‌تحقق روبرو شد و هر‌ چند شایعات کنار‌گیری محمد‌یاقر قالیباف از ابتدا مطرح بود ولی برگزاری مناظره‌ها و حضور و بیان دیدگاه‌های قدرتمند وی در مقابل دولت یازدهم این احتمال کمرنگ‌تر شده بود و علاقه‌مندان به گفتمان «دولت مردم» و «دولت کار و کرامت» نیز چند گزینه را برای ادامه فعالیت‌ها در تبلیغات انتخابات را مطرح کردند که انجام نظر‌سنجی نهایی در ساعات نزدیک به برگزاری انتخابات که در صورت فاصله معنا‌دار دو کاندیدای جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب اسلامی«جمنا» شاهد حضور نامزد پیشرو و حمایت نامزد عقب‌مانده باشیم و در صورت فاصله اندک بین آن‌دو شاهد حضور آنان برای در معرض‌آزمون قرار‌گرفتن و نیم‌نگاه به مرحله دوم انتخابات هم مطرح شد و انصراف محمد‌باقر قالیباف در 5 روز مانده به انتخابات به معنای جمع‌بندی «جمنا» برای دست‎یابی نامزد مورد حمایت آنان در مرحله اول انتخابات به ریاست‌جمهوری است.

متمرکز‌شدن نیرو‌های فکری و حمایتی و پشتیبانی معتقدان به دیدگاه‌های بیان‌شده 2 نامزد «جمنا» و عدم پراکندگی فکری و عملیاتی در این جبهه از فواید تصمیم محمد‌باقر قالیباف ذکر می‌شود و برخی از علاقه‌مندان به جبهه «جمنا» معتقدند که بهتر بود محمد‌باقر قالیباف از فرصت تبلیغات در رسانه ملی و در جمع عمومی تا آخرین لحظات ممکن بهره می‌برد و داشته‌های کامل از این ظرفیت‌ها را در سبد نامزد دیگر این جبهه قرار می‌داد.

*حکایات خاص انتخابات پنجمین دوره شورا‌های اسلامی شهر‌ها و روستا‌ها

انتخابات پنجمین دوره شورا‌های اسلامی شهر‌ها و روستا‌ها هم حکایت خاص خود را دارد.

در شهر‌های مختلف شاهد پیشی‌گرفتن شور انتخاباتی بر تحلیل منطقی و کارشناسی مسائل هستیم و افزایش شدت صدای آهنگ‌های مختلف و سخنرانی سخنرانان در محل ستاد‌ها به نوعی زندگی شهری در میادین شهر را با تنگنا روبرو کرد و البته نوعی «دهن‌کجی» به مدیریت منطقی و کارشناسی مدیریت شهری و کشوری است.

هر‌چه سر‌و صدای ستاد‌های انتخاباتی بالا‌تر باشد، تصمیم مبتنی بر مطالعه و پاسخگویی به سؤوالات برنامه‌محور و آینده‌نگرانه را محدود می‌کند و نوع ستاد، افراد سخنران، بزرگی یا کوچکی ستاد‌ها، شلوغ یا خلوتی ستاد‌ها و میزان هزینه‌کرد آن بر مشاهده عملکرد‌ها در مسؤولیت‌ها، نوع برنامه‌ها و نگاه نامزد‌ها به شاخص‌های توسعه و حل مشکلات سایه افکنده است.

بسیاری از نامزد‌ها در برگه‌های تبلیغاتی خود تنها به بیان چند کلید‌واژه محدود برای بیان اولویت‌های خود اشاره کردند و بسیاری از برگه‌های تبلیغاتی نامزد‌های شورای اسلامی فاقد طرح‌ها، برنامه‌ها و دیدگاه‌های کارشناسی است.

از طرف دیگر برگزاری انتخابات نیز دارای اهمیت و حساسیت‌های مختلفی است که وزارت کشور، فرمانداری‌ها و هیأت‌های نظارت 2 انتخابات دارای وظایف حساس و مهمی هستند که آشنایی آنان با قوانین، نحوه اجرای آیین‌نامه‌ها و تعامل با ستاد‌ها نقش مهمی دارد.

* برگزاری انتخاباتی قانون‌مند با آموزش صحیح

مسئول امور اجرایی و آموزش انتخابات شهرستان سوادکوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سوادکوه با اشاره به اهمیت نقش آموزش در برگزاری انتخابات، گفت: برگزاری انتخاباتی قانون‌مند، دقیق و سالم با آموزش صحیح دست‌یافتنی است.

شکوفه قلی‌زاده، افزود: برنامه‌ریزی‌های لازم برای آموزش عوامل اجرایی انتخابات در شهرستان انجام شده است.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح دانش مجریان انتخابات از طریق آموزش در دستور کار امور اجرایی انتخابات قرار دارد، خاطرنشان کرد: در دوره‌های آموزشی، شرایط و روش صحیح و قانونی رای‌گیری، شمارش و قرائت آرا و سایر نکاتی که تضمین کننده سلامت و صحت انتخابات است، آموزش داده می‌شود.

قلی‌زاده از اهمیت آشنایی نمایندگان فرماندار و بخشدار به شرح وظایف خود و قوانین موجود خبر داد و اظهار کرد: کلاس آموزشی توجیهی ویژه نمایندگان فرماندار و بخشدار در دو بخش زیراب و مرکزی شهرستان سوادکوه بصورت جداگا‌نه در 26 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

مسئول امور اجرایی و آموزش انتخابات شهرستان سوادکوه با بیان اینکه دوره‌های آموزشی سایر عوامل اعم از بازرسی، نظارت و محافظین نیز توسط مراجع ذیربط برگزار شد، گفت: تمهیدات لازم برای آموزش تخصصی به 117 کاربرانتخابات با مسئولیت فناوری اطلاعات انتخابات انجام شد و برگزاری دوره آموزشی برای حدود 550 نفر از اعضای شُعب نیز به‌صورت متمرکز و شهرستانی در روز چهارشنبه هفته جاری در سالن غدیر سوادکوه برگزار می‌شود.

*امنیت بالای برگزاری انتخابات

مسئول امور فناوری اطلاعات انتخابات شهرستان سوادکوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سوادکوه با اشاره به اینکه سیستم ارتباطی در همه حوزه های انتخاباتی شهرستان سوادکوه حتی در دور دست‌ترین نقاط برقرار است و سراسر شهرستان در انتخابات پیش رو به شبکه متصل هستند، گفت: انتخابات در شهرستان سوادکوه با استفاده ازدستگاه‌های مودم سیّار به صورت نیمه‌الکترونیکی برگزار می شود و با به‌کارگیری این دستگاه، اطلاعات کارت ملی شرکت‌کنندگان در انتخابات به طور آنلاین دریافت و ثبت می شود و در صورتی که فردی در جای دیگری رای داده باشد نرم‌افزار اعلام می کند اما اخذ رای به‌صورت دستی می باشد و افراد باید نام کاندیدای خود را در برگ رای تعرفه وارد کنند.

پیمان امیری با بیان اینکه ضریب امنیتی انتخابات با روش نیمه‌الکترونیک هم بالا است و در شهر‌های نکا، بهشهر، قائم‌شهر، بابل، آمل، بابل‌سر، چالوس و تنکابن تمام‌التکرونیکی برگزار می‌شود، خاطر‌نشان کرد: در انتخابات تمام‌التکرونیکی، اپراتور شماره ملی فرد را وارد دستگاه اجرا(احراز هویت) می‌کند و شماره ملی فرد به‌صورت آنلاین استعلام می‌شود که اصالت کد ملی، وضعیت در قید حیات بودن و اینکه جای دیگری رای نداده باشد کنترل می‌شود و سپس یک کارت به وی داده می‌شود که آن کارت را روی صندوق الکترونیکی اخذ رای قرار می‌دهد و مجوز رای دادن صادر می‌شود و سپس فرد رای‌دهنده کد، نامزد‌‌های انتخاباتی شورای شهر را یکی یکی وارد می‌کند که بعد از هر کد، تصویر و نام نامزد به فرد رای دهنده نمایش داده می‌شود که در صورت اشتباه بودن فرد قادر به اصلاح آن است.

وی افزود: رای دهنده در پایان دکمه‌ی سبز را فشار ‌می‌دهد و پس از تایید یک برگ رای چاپ می‌شود و در قسمت شیشه‌ای صندوق به مدت ۱۰ ثانیه در معرض دید فرد قرار می‌گیرد و در پایان داخل صندوق می‌افتد.

*حوزه‌های مغفول انتخابات

به نظر می‌رسد قانون تبلیغات انتخابات و نیز شرایط انتخاب‌شوندگان و نظارت بر شورای اسلامی شهر‌ها و روستا‌ها نیاز به تغییراتی دارد که با محوریت افزایش کیفیت آن و غلبه صبغه کارشناسی مدیریت شهری بر شور انتخاباتی و غلبه «داشته‌ها و برنامه‌ها» بر «دیده‌شدن» و شجاعت پاسخ‌گویی به سؤوالات مورد نظر مدیریت شهری در مقابل کلی‌گویی‌ها و زیر‌سؤال‌بردن گذشته و کلی‌بافی‌ها است و در انتخابات ریاست‌جمهوری هم دوری از اتهام‌ذهنی و پرسش و پاسخ‌های مستدل و کارشناسی و افزایش مانور‌دهی خبرنگاران خبره در بیان دیدگاه‌های چالشی با نامزد‌های ریاست‌جمهوری مغفول است.

عکس ها: عمران اکبرنژاد

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

982 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس