توسعه به قلم مهندس یاور حمیدی با شعار انتخاباتی؛ تعهد_تخصص_توسعه

پرینت
توسعه به قلم مهندس یاور حمیدی با شعار انتخاباتی؛ تعهد_تخصص_توسعه

شهر پدیده¬ای چندبعدی، پیچیده و پویاست و برنامه¬ریزی دقیق و کامل برای تمام ابعاد آن امری دشوار است. با توجه به این که توسعه پایدار بیش از هر معیاری بر معیارهای کیفی و انسانی تأکید دارد، بنابراین به منظور دستیابی به یک وضعیت پایدار واقعی در شهر، تدوین سیاست¬هایی جهت دستیابی به شهری پایدار ضروری است.

توسعه فرآیندی است که شرایط زندگی نامطلوب را به مطلوب تبدیل نموده و یک مفهوم کیفی, ورای صرفاً رشد اقتصادی است و گذشته از بهبود سطح مادی زندگی، بهبود کیفیت زندگی, عدالت اجتماعی, ارزش¬ها و سنت¬های بومی را نیز در بر می¬گیرد. لذا توسعه را می¬توان به معنای ارتقاء مستمر جامعه و نظام اجتماعی با هدف نیل به زندگی بهتر دانست.

آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که یک نسخه برای توسعه همه جوامع وجود ندارد بلکه نسخه توسعه کاملاً بومی است. که بر کسی پوشیده نیست که دستیابی به توسعه و توسعه پایدار مستلزم برنامه¬ریزی دقیق و کامل می¬باشد. به عبارتی, هر منطقه باید با توجه به نقاط ضعف, قوت, فرصت¬ها و تهدیدهای خود و با به¬کارگیری نخبگان بومی با ارزیابی کامل,  برنامه¬¬ای مفصل و کاربردی که همان برنامه¬ریزی آمایش سرزمین می¬باشد, تدوین و اجرا نمایند تا توسعه محقق گردد.

توسعه پایدار مفهومی است که از دهه۱۹۹۰ بر آن تأکید شده و در اولویت¬های برنامه¬ریزی جوامع مختلف قرار گرفته¬است و اشاره به استفاده درست و بهینه از منابع موجود دارد, به¬طوریکه علی¬رغم برطرف شدن نیازهای فعلی, نسل¬های آینده در تأمین نیازهای خود دچار مشکل نشوند. نظر به محورهای توسعه پایدار و هدف از طرح آن,  می¬توان اذعان داشت توسعه پایدار بر حفظ تعامل بین توسعه و محیط زیست تأکید دارد.

در این راستا اکوتوریسم به عنوان یکی از مهمترین مقولات در دنیای گردشگری می¬تواند منبع درآمدی ارزشمند برای شهرمان و ابزاری در جهت توسعه پایدار باشد, که عبارت است از یک سفر و بازدید مسئولانه از مناطق طبیعی بکر که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگی¬های فرهنگی مرتبط با آن انجام می¬شود, به¬طوریکه اثرات منفی بسیار کمی از طرف بازدیدکنندگان بر محیط به جای گذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره¬مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی فراهم نماید.

در نتیجه، اقتصاد گردشگري امري جدایی ناپذیر از توسعه پایدار بوده و به بهبود وضعیت اجتماعی- اقتصادي و فرهنگی هر جامعه کمک می¬کند. لذا برنامه¬ریزی توسعه و طراحی شهری و معماری بومی باید با محوریت توسعه پایدار باشد.  منظور از طراحی شهری فرآیندی است که منجر  به شکل‌دهی فیزیکی بافت‌های مختلف شهری و روستایی شده و با رویکرد ساختارگرایانه و تلفیق سنتی و مدرنیته به فضا سازی شهری اعم از طراحی ساختمان‌ها، فضاها و چشم اندازها می¬پردازد که ماحصل این فرآیند  به عمران و آبادی شهری کمک می‌کند.

امید است در آینده¬ای نزدیک شاهد تحولی شایسته در شهرمان باشیم و الگویی باشیم از شهری که بر پایه اعتماد به تخصص فرزندان جوان خود توسعه یافته است.

و من الله التوفیق

یاور حمیدی

اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

901 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سوادکوه نیوز. محفوظ است.
طراحی و اجرا شرکت یارس